Söz Konusu Sanat Blog

Neden Bağlama Çalmalıyım?

Ülkemiz topraklarının en popüler müzik aletlerinden biri olan bağlama yüzyıllardır duygu ve düşünceleri aktarma aracı olarak kullanılmıştır. Bağlamanın bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında belki de kültürümüzü güzel bir şekilde ifade edişi ve kendine ait ses tınısıdır.

Öyle bir ses tınısı düşünün ki sevgiyi, aşkı, heyecanı, üzüntüyü başarılı bir şekilde hem çalan hem de dinleyen kişinin içine işleyebilmektedir. Bağlama aşıklarına ya da müzik aşıklarına bu yazımızda sadece neden bağlama çalmalıyım sorusunu değil de neden bir müzik aleti çalmalıyım sorusunun cevabı vereceğiz.

Hangi enstrümanı çalmalıyım : Sanat dalları arasında ayrım yoktur

Hangi müzik aletine yeteneğin var diye düşünüyorsan hiç merak etme ! Enstrüman çalma işi yetenekten çok istemek ile ilgilidir. Eğer sen o enstrümanı çalmak istiyorsan ve zaman ayırabilirim diyorsan bu bağlama da olur,piyano da olur, keman da olur hiç fark etmez, rahatlıkla çalabilirsin.

Müzik tarihin ilk çağlarından bu yana bulunduğu çevredeki insanları günümüzde ise evrenselliği nedeni ile toplumları birleştiren, geliştiren ve değiştiren bir oluşum, güçtür.

Anlasanız da anlamasanız da hem sizin hem de müziği dinleyen herkesin üzerinde ortak bir etki bırakan evrensel bir dildir. Geçmişten bugüne, bugünden ise yarına kültürü koruyan, aktaran ve onun gelişmesine katkıda bulunan mükemmel bir iletişim ve etkileşim aracıdır.

Müzik eğitimine başlama yaşı diye sınırlama yoktur ancak küçük yaşlarda başlamanın belirli artıları bulunmaktadır. İnsanın duygusal bir varlık olduğu göz önüne alınırsa bu duygu ve düşüncelerini müzik ile, bir enstrüman çalarak anlatmaktan daha güzel yolu yoktur.

Gelişmiş toplumlar yapısı gereği, çocuklarının küçük yaşta neye ilgisi olduğunu keşfetmeye çalışırlar. Bu matematik fizik alanında olabileceği gibi güzel sanatlar alanında da olabilir. Bu keşif yapıldıktan sonra çocuklarının o alanda iyi ve kaliteli bir eğitim görmesi için efor harcarlar.

Müziğin ise bu açıdan önemi direkt olan ilgilenen kişinin ruhunu beslemesidir. Şiddetten uzak, insana, doğaya kısacası her şeye değer veren bireylerin çoğalıp yaygınlaşmasında müzik eğitimin yeri oldukça önemlidir.

Sanat eğitimi ve beyin gelişimi arasındaki ilişki

Bütün bunların dışında sanat eğitimi bireyin sadece içine dokunmakla kalmaz bilimsel olarak kanıtlanmış bir başka etkisi daha vardır. Bu da beyin ve sayısal zeka gelişimidir.

Beynin aynı anda ikiye bölünmesi ve iki farklı şey üzerinde düşünmesi beyin fonksiyonlarını geliştiren durumlardan biri olmuştur. Bir enstrüman çalarken iyi elinde ayrı ayrı görevlerini olduğunu fark etmişsinizdir.

Ne olursa olsun sanatın bir dalı ile uğraşmalı, kendinizi daha yakından tanımak için kendinize bir fırsat vermelisiniz. Bu iş için internetten destek alabileceğiniz gibi,gidip görerek içinize sinen bir kurumla çalışmanız size inanılmaz değer katacaktır.

Müzik kursu İzmir tarafından hazırlanan bu yazımız umarız ki sizlerde yeni ufuklar açacaktır. Aklınıza takılan herhangi bir soru için konuşma panelinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu