Söz Konusu Sanat Blog

Neden Tiyatro?

Tiyatro Eğitimi Almamız için 5 Neden

Tiyatro diğer adıyla drama, bir hikayeyi sergilenmek üzere ayrılmış yerde halk arasında sahne dediğimiz aktör ve aktrist sayesinde öykünün geçtiği yerin özelliklerini belirleyen gereçlerle yani; dekorla, ışık, müzik gibi yardımcı ögelerle insanlara yansıtan bir sanat dalıdır. Gelelim asıl sorumuza neden tiyatro ? Çoğumuzun içinde rol yapma yeteneği  yatar, bunun asil sebebiyse hayatin içinde her birimizin bir rolü olmasıdır. Size en basit örneği küçüklükten verebiliriz. Evcilik oyunu oynarken nasıl da güzel rollere büründüğümüzü hatırlayın, bizim için en önemli şey o anda o role bürünmektir. Oyun bize verilmiş en temel iç güdülerden biridir ve bu gücü kullanmak elimizdedir.

5 maddede neden tiyatroyu seçmeliyiz?

1-) Farkındalık yaratmak adına tiyatro!
Tiyatro insanlara bir mesajı aktarabilmenin en güçlü ve en kolay yoludur! Eğer ki sergilediğiniz olayı tam olarak yansıtabilirseniz insanlar sizin vermek istediğiniz mesajı alacak ve bunu hayatlarına uygulayacaklardır. Duyarlılık ve farkındalık yaratmak için en iyi etkileşim yolu tiyatrodur.

2-) Tiyatro öz güven ve kaliteli iletişimin temelini oluşturur.
İnsanlarla sağlıklı diyalog kurabilmek beden dilini, jest ve mimikleri etkili kullanabilmekten geçer. Tiyatro eğitimlerinde bu bilgiler de size detaylı olarak aktarılmaktadır. Bu etkileşim yöntemlerini ayrıntılı biçimde kullanmaya başladığınızdaki öz güveninizin artışını kendi gözlerinizle göreceksiniz!

3-) Yaratıcılığınızı hızla arttırmak istiyorsanız yine gözler tiyatroya çevriliyor.
Kimi zaman hatalar yapabiliyoruz fakat tiyatroda böyle bir durumda panik yapmıyoruz, hatta sonrasında iyi ki bile dediğimiz oluyor. Çünkü yaptığımız ufak bir hata oyunu bazen doğaçlama seklinde çok daha güzel bir hale getirebiliyor

4-) Empati yapamıyorum diyorsanız bu konuya tiyatroyla bir son veriyorsunuz.
Tiyatro da sahnelenen roller aslında herkesin hayatından bir kesiti yansıtıyor ve sizde bu kesitten bir parça olma görevini üstleniyorsunuz. Kendinizi bir başkası olarak yansıtabilmeniz için girdiğiniz rolü tamamen yaşamanız ve rolü hissetmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda empati yapamamanız mümkün mü?

5-) Yeni dostluklar edinmenin ve eğlence dolu anlara yelken açmanın en gözde yolu tiyatro!   Tiyatronun kattıklarına yeni arkadaşlar ve sosyal etkileşimi de eklemesek olmaz. Yasam boyu bir yerlerde bir şeyler için savaşırız ve yeri gelir kendimizi rutine o kadar kaptırırz ki gözümüzün önündeki güzellikleri, eğlenceli olayları kaybederiz ve keşke şu kişi olabilseydim veya su yerde olabilseydim tarzı söylemlerde, yakınmalarda bulunuruz. Siz de bu tip olaylardan yakınıyorsanız sanat merkezimizin bir koltuğunu hemen size ayırıyoruz ve sizi tiyatro davet ediyoruz!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu