Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Notalar Nasıl Okunur

Müziğin tarihi o kadar eskidir ki, sırf o zamanlar “ nota nasıl okunur ? ” , ” nota nasıl yazılır ? ” konuları geliştirilmediği için onlarca değerli eser kaybedilmiştir.

notaları-nasıl-okunur

İnsanlar, yaptıkları besteleri kendileri dışında başkaları da çalsın istemekteydi. Uzak ya da yakın, şimdi ya da onlarca yıl sonrasında bu eserleri başkalarına ulaştırmak zorundaydılar. İşte tam da bu nedenden dolayı müziğin evrensel dili olan nota üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Hazırladığımız bu yazı içerisinde temel olarak öğrenebileceğiniz konu başlıkları şu şekildedir ;

  • Notalar nasıl okunur
  • Hızlı nota okuma programı nasıl oluşturulur
  • Müzik notalarının yerleri nelerdir
  • Nota yerlerini kolayca ezberleme yöntemi

Nota Öğrenmenin Asıl Nedeni

Müzik ile uğraşabilmek için aslında nota bilmek kesinlikle aranan bir koşul değildir. Ancak müzik evrenseldir ve nota bilmek kesinlikle bu alanda size artı değer katan bir olgudur.

nota-bilmeden-enstrüman-çalınır-mı

Örnek vermek gerekirse sadece bakarak, dinleyerek enstrüman çalışmaları yaptığınızı düşünün. Pozisyonları ezberlemek yerine notaların yerlerini bilmeniz durumunda yükünüz daha da azalacaktır. Zihninizi gereksiz bilgilerle doldurmanın önüne geçeceksiniz.

Aynı şekilde bir çalışma yaptınız, melodisi kulağınıza çok güzel geldi. Peki bu çalışmayı 1 saat sonra, 1 hafta sonra ya da 1 ay sonra hatırlayıp hatırlayamayacağınızın garantisini kendinize verebilir misiniz ? Halbuki bu çalışmayı kısa bir süre içerisinde notaya aktarsanız işiniz çok rahat olmaz mı ?

Notalar nasıl okunur konusunda kendinize güvenmiyorsanız bundan kurtulmanın tam sırası. Bu yazı içerisinde nota okuma konusunda kendinizi inanılmaz geliştireceksiniz.


Notalar Nasıl Okunur : Bilinmesi Gereken Kavramlar

Müzik notaları nasıl okunur sorusunun cevabına geçmeden önce bilmeniz gereken kavramlar bahsedelim. Bu kavramları bilmek notaları okumak açısından işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

müzikal-kavramlar

Nota yerlerini akılda tutmak için öncelikle temel notaların neler olduklarını öğrenmek gereklidir.

Bildiğiniz üzere Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si olmak üzere 7 ana ses bulunmaktadır. Şimdi bilmeniz gereken kavramlara geçelim ve ardından notaların yerlerini sizlere çeşitli görseller ile aktarmaya çalışalım.

Porte : Beş yatay çizginin oluşturduğu dört aralıktan gelen ve notaların yazıldığı kısımdır. Bir diğer adı dizek olan portenin başlangıcından parça hangi anahtar ile çalınıyorsa onun şekli bulunmaktadır.

Donanım : Anahtardan sonra gelen kısıma verilen isimdir. Burada parçaya ait tüm bilgileri bulabiliriz. Parçanın ölçüsü nedir, tonu nedir gibi soruların cevapları bu kısımda yer almaktadır.

Bu yazımızın konusu olmayan ancak müzik ile ilgilenen birçok kişinin merak ettiği “ parçanın karar sesi (tonu) nasıl bulunur ? ” adlı yazımızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/sarkinin-karar-sesini-bulmak/

Anahtar : Parçanın hangi anahtar üzerinden yazıldığını göstermektedir. Örneğin sol, fa, do anahtarı gibi. Bu anahtarların her birinde notaların yerleri farklıdır.


Notaların Yerleri Nelerdir ? 

Aşağıdaki tabloda notaların yerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca notaları hızlı okumak için kendinize bir program yapabilir ya da bir bona kitabı edinebilirsiniz.

Bona kitapları notaları göz ile okumak açısından oldukça yararlıdır. Göz tembelliğini ortadan kaldırarak tartımlarla beraber okumanız konusunda size yardımcı olmaktadır.

notaların-yerleri

 

Yukarıdaki görselde dikkat edilirse sol anahtarı bulunmaktadır. Bu nedenle nota yerleri de sol anahtar üzerine kurgulanmıştır. Donanım kısmında ise 4/4 yazmaktadır. Yani parçanın ritminden bize bahsedilmektedir.

notaların-harf-karşılıkları

Yukarıdaki harfler notaların harf karşılıklarıdır. Yandaki görselde hangi harf hangi notayı temsil ediyor inceleyebilirsiniz.

Dizek üzerindeki çizgilere ve aralardaki yerlere hangi notaların yerleştirildiğine dikkat edin.

Her çizgi ve her iki çizgi arası bir notayı temsil etmektedir. Yukarıdaki sistemi aklınızda tutmak için yapabileceğiniz en güzel çalışma sürekli olarak gözünüzün önünde bulunacağı bir yere koymak olacaktır. Eğer bu yazımızı telefondan okuyorsanız telefonunuza da indirebilirsiniz. Bire dakikalık tekrarlar ile bir gün içerisinde tüm notaların yerlerini rahatlıkla aklınızda tutabilirsiniz.

Tabi ki bu çalışmayı bir de enstrümanınız ile birleştirmelisiniz. Örneğin mi görünce ilgili telde mi ye basmalısınız. Böylelikle enstrüman üzerindeki pozisyon kavramlarını da öğrenmeye başlamış olacaksınız.

Aşağıdaki bulunan dizek dışarında yer alan notalar da bulunmaktadır. Bunlar daha kalın ve daha ince olan oktav notalarıdır. Bu oktav notaların yerlerine ait görsel işe aşağıda yer almaktadır.

notaların-yerleri

Aman dikkat ! Öncelikle ilk görsel üzerindeki nota yerlerine olabildiğince hakim olun. Hiçbir enstrüman eğitiminde direkt olarak bu oktav pozisyonları eğitimin başlangıcında kullanılmaz. amaç size bir yandan notaları okumayı öğretmek ardından bunu enstrüman ile birleştirmenizi sağlamaktır.

Enstrüman üzerinde nota yerlerini öğrendiğiniz süre boyunca yavaş yavaş oktav pozisyonu çalışmaları da yapmaya başlayacaksınız.

Yukarıdaki bilgilerde sizlere nota yerlerini kolayca nasıl ezberlenir konusunda işin mantığını anlatarak yardımcı olmaya çalıştık.


Diyez ve Bemol Kavramları

Donanım kısmında yer alan bir sonraki bilgiler ise diyez ve bemoldür. Bunlar parçada kullanılan seslerin nasıl basılacağı konusunda bize bilgiler vermektedir.

Öncelikle bu kavramları tanıyarak başlayalım.

Diyez ( ♯ ) : Sesi yarım ses ince basmamızı söyleyen işarettir.

Bemol ( ♭ ) : Sesi yarım ses kalın basmamızı söyleyen işarettir.

Natural ( ♮ ) : Sesin değiştirilmeden basılmasını ifade eder.

Aşağıdaki görselde La notası üzerinde bu işaretleri inceleyelim ve anlamlarını tekrar konuşalım.

diyez-bemol-nedir

diyez-bemol-nedir

Bemol, İngilizcesi ile Flat, sesin yarım ses geriden basılmasını söylemektedir. Yukarıdaki örnekte La bemol notası ifade edilmektedir. Aynı zamanda La bemol, Sol diyez anlamına da gelmektedir. Eğer dijital bir tuner kullanarak bu sesi incelemek isterseniz A♭ ( la bemol ) yerine G♯ ( sol diyez ) yazabilir.

Natural ise sesin doğal basılmasını gerektiğini söyler. Direkt olarak La notası basılmalıdır.

Diyez, İngilizcesi ile Sharp, notanın yarım ses ince basılmasını söyler. A♯ ( La diyez ) sesi elde edilmelidir. Aynı zamanda tuner de bu B♭ ( si bemol ) olarak da görünebilir.

Son olarak nota okuma konusunda telefonunuza işi daha eğlenceli bir hale getirmek için nota öğrenme oyunlarını indirebilirsiniz. Eğlenirken öğrenebileceğiniz bu uygulamalardan kesinlikle yararlanmalısınız.

Ayrıca kemanda nota nasıl okunur diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/kemanda-nota-nasil-basilir/

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89