Söz Konusu Sanat Blog

Notalar Nasıl Okunur

Müziğin tarihi o kadar eskidir ki, sırf o zamanlar “ nota nasıl okunur ? ” , ” nota nasıl yazılır ? ” konuları geliştirilmediği için onlarca değerli eser kaybedilmiştir.

notaları-nasıl-okunur

İnsanlar, yaptıkları besteleri kendileri dışında başkaları da çalsın istemekteydi. Uzak ya da yakın, şimdi ya da onlarca yıl sonrasında bu eserleri başkalarına ulaştırmak zorundaydılar. İşte tam da bu nedenden dolayı müziğin evrensel dili olan nota üzerinde çalışmalara başlanmıştır.

Hazırladığımız bu yazı içerisinde temel olarak öğrenebileceğiniz konu başlıkları şu şekildedir ;

  • Notalar nasıl okunur
  • Hızlı nota okuma programı nasıl oluşturulur
  • Müzik notalarının yerleri nelerdir
  • Nota yerlerini kolayca ezberleme yöntemi

Temel müzik bilgilerine hakim olmak, müzik kavramlarını öğrenmek, notaların yerlerini öğrenmek istiyorsan doğru adrestesin.

Aşağıda sol, fa ve do müzik anahtarları sizlere tanıtılmıştır. Birden çok müzik anahtarı olunca hepsini nasıl ezberleyeceğim diye düşünebilirsiniz. Merak etmeyin, notalar ve yerlerini kolayda akılca tutmanız için yapmanız gereken çalışmaların neler olduğundan da sizlere bahsettik.

Eğer müzikte kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu yazımızın detaylarına geçmeden önce sizden bir tek isteğimiz var. Notalarını öğrenme konusunda hevesli olun. Ezbere değil mantığını anlayarak öğrenmeye açık olun.


Nota Öğrenmenin Asıl Nedeni

Müzik ile uğraşabilmek için aslında nota bilmek kesinlikle aranan bir koşul değildir. Ancak müzik evrenseldir ve nota bilmek kesinlikle bu alanda size artı değer katan bir olgudur.

nota-bilmeden-enstrüman-çalınır-mı

Örnek vermek gerekirse sadece bakarak, dinleyerek enstrüman çalışmaları yaptığınızı düşünün. Pozisyonları ezberlemek yerine notaların yerlerini bilmeniz durumunda yükünüz daha da azalacaktır. Zihninizi gereksiz bilgilerle doldurmanın önüne geçeceksiniz.

Aynı şekilde bir çalışma yaptınız, melodisi kulağınıza çok güzel geldi. Peki bu çalışmayı 1 saat sonra, 1 hafta sonra ya da 1 ay sonra hatırlayıp hatırlayamayacağınızın garantisini kendinize verebilir misiniz ? Halbuki bu çalışmayı kısa bir süre içerisinde notaya aktarsanız işiniz çok rahat olmaz mı ?

Notalar nasıl okunur konusunda kendinize güvenmiyorsanız bundan kurtulmanın tam sırası. Bu yazı içerisinde nota okuma konusunda kendinizi inanılmaz geliştireceksiniz.

  • Nota nedir ? 

Müzik seslerini belirli kurallar çerçevesinde oluşturulmuş bir sistem içerisine göstermemize yardımcı olan elemanlardır.

  • Müzik notaları nelerdir ?

Müzik notaları ilkokul yıllarından bu yana bildiğiniz do, re, mi, fa, sol, la ve si ana seslerin ile birlikte bu ana seslerin diyez ya da bemol içeren ara seslerinden birlikte oluşmaktadır. Müziğin anlaşılması, aktarılması için kullanılan evrensel bir dildir.


Notalar Nasıl Okunur : Bilinmesi Gereken Kavramlar

Müzik notaları nasıl okunur sorusunun cevabına geçmeden önce bilmeniz gereken kavramlar bahsedelim. Bu kavramları bilmek notaları okumak açısından işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

müzikal-kavramlar

Nota yerlerini akılda tutmak için öncelikle temel notaların neler olduklarını öğrenmek gereklidir.

Bildiğiniz üzere Do – Re – Mi – Fa – Sol – La – Si olmak üzere 7 ana ses bulunmaktadır. Şimdi bilmeniz gereken kavramlara geçelim ve ardından notaların yerlerini sizlere çeşitli görseller ile aktarmaya çalışalım.

Porte : Beş yatay çizginin oluşturduğu dört aralıktan gelen ve notaların yazıldığı kısımdır. Bir diğer adı dizek olan portenin başlangıcından parça hangi anahtar ile çalınıyorsa onun şekli bulunmaktadır.

Donanım : Anahtardan sonra gelen kısıma verilen isimdir. Burada parçaya ait tüm bilgileri bulabiliriz. Parçanın ölçüsü nedir, tonu nedir gibi soruların cevapları bu kısımda yer almaktadır.

Bu yazımızın konusu olmayan ancak müzik ile ilgilenen birçok kişinin merak ettiği “ parçanın karar sesi (tonu) nasıl bulunur ? ” adlı yazımızı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/sarkinin-karar-sesini-bulmak/

Anahtar : Parçanın hangi anahtar üzerinden yazıldığını göstermektedir. Örneğin sol, fa, do anahtarı gibi. Bu anahtarların her birinde notaların yerleri farklıdır.


Notaların Yerleri Nelerdir ? 

Aşağıdaki tabloda notaların yerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca notaları hızlı okumak için kendinize bir program yapabilir ya da bir bona kitabı edinebilirsiniz.

Bona kitapları notaları göz ile okumak açısından oldukça yararlıdır. Göz tembelliğini ortadan kaldırarak tartımlarla beraber okumanız konusunda size yardımcı olmaktadır.

Aşağıda sol anahtarı ve notaları ifade edilmiştir. Gözlerinizi alıştırmak adına görseli telefonunuza indirebilirsiniz.

notaların-yerleri

 

Yukarıdaki görselde dikkat edilirse sol anahtarı bulunmaktadır. Bu nedenle nota yerleri de sol anahtar üzerine kurgulanmıştır. Donanım kısmında ise 4/4 yazmaktadır. Yani parçanın ritminden bize bahsedilmektedir.

notaların-harf-karşılıkları

Yukarıdaki harfler notaların harf karşılıklarıdır. Yandaki görselde hangi harf hangi notayı temsil ediyor inceleyebilirsiniz. Notalar ve harflerini mutlaka öğrenin.

Dizek üzerindeki çizgilere ve aralardaki yerlere hangi notaların yerleştirildiğine dikkat edin.

Her çizgi ve her iki çizgi arası bir notayı temsil etmektedir. Yukarıdaki sistemi aklınızda tutmak için yapabileceğiniz en güzel çalışma sürekli olarak gözünüzün önünde bulunacağı bir yere koymak olacaktır. Eğer bu yazımızı telefondan okuyorsanız telefonunuza da indirebilirsiniz. Bire dakikalık tekrarlar ile bir gün içerisinde tüm notaların yerlerini rahatlıkla aklınızda tutabilirsiniz.

Yukarıda tüm nota adları ya da nota isimlerini görebilirsiniz. İşinize yarayacak bilgiler bunlar, es geçmeyin!

Tabi ki bu çalışmayı bir de enstrümanınız ile birleştirmelisiniz. Örneğin mi görünce ilgili telde mi ye basmalısınız. Böylelikle enstrüman üzerindeki pozisyon kavramlarını da öğrenmeye başlamış olacaksınız.

Aşağıdaki bulunan dizek dışarında yer alan notalar da bulunmaktadır. Bunlar daha kalın ve daha ince olan oktav notalarıdır. Bu oktav notaların yerlerine ait görsel işe aşağıda yer almaktadır.

notaların-yerleri

Aman dikkat ! Öncelikle ilk görsel üzerindeki nota yerlerine olabildiğince hakim olun. Hiçbir enstrüman eğitiminde direkt olarak bu oktav pozisyonları eğitimin başlangıcında kullanılmaz. amaç size bir yandan notaları okumayı öğretmek ardından bunu enstrüman ile birleştirmenizi sağlamaktır.

Enstrüman üzerinde nota yerlerini öğrendiğiniz süre boyunca yavaş yavaş oktav pozisyonu çalışmaları da yapmaya başlayacaksınız.

Yukarıdaki bilgilerde sizlere nota yerlerini kolayca nasıl ezberlenir konusunda işin mantığını anlatarak yardımcı olmaya çalıştık.

Sol anahtarı ne işe yarar ?

Sadece sol anahtarı değil, diğer anahtarlarda işi nota okumayı kolaylaştırmak adına varlar. Müziğin evrensel dilini ifade ederler. Eserlerin unutulmadan, değiştirilmeden formunu korumasına yardımcı olurlar.


Diyez ve Bemol Kavramları

Donanım kısmında yer alan bir sonraki bilgiler ise diyez ve bemoldür. Bunlar parçada kullanılan seslerin nasıl basılacağı konusunda bize bilgiler vermektedir.

Öncelikle bu kavramları tanıyarak başlayalım.

Diyez ( ♯ ) : Sesi yarım ses ince basmamızı söyleyen işarettir.

Bemol ( ♭ ) : Sesi yarım ses kalın basmamızı söyleyen işarettir.

Natural ( ♮ ) : Sesin değiştirilmeden basılmasını ifade eder.

Aşağıdaki görselde La notası üzerinde bu işaretleri inceleyelim ve anlamlarını tekrar konuşalım.

diyez-bemol-nedir
diyez-bemol-nedir

Bemol, İngilizcesi ile Flat, sesin yarım ses geriden basılmasını söylemektedir. Yukarıdaki örnekte La bemol notası ifade edilmektedir. Aynı zamanda La bemol, Sol diyez anlamına da gelmektedir. Eğer dijital bir tuner kullanarak bu sesi incelemek isterseniz A♭ ( la bemol ) yerine G♯ ( sol diyez ) yazabilir.

Natural ise sesin doğal basılmasını gerektiğini söyler. Direkt olarak La notası basılmalıdır.

Diyez, İngilizcesi ile Sharp, notanın yarım ses ince basılmasını söyler. A♯ ( La diyez ) sesi elde edilmelidir. Aynı zamanda tuner de bu B♭ ( si bemol ) olarak da görünebilir.

Son olarak nota okuma konusunda telefonunuza işi daha eğlenceli bir hale getirmek için nota öğrenme oyunlarını indirebilirsiniz. Eğlenirken öğrenebileceğiniz bu uygulamalardan kesinlikle yararlanmalısınız.

Ayrıca kemanda nota nasıl okunur diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/kemanda-nota-nasil-basilir/


Fa Anahtarı Notaları Nasıl Okunur ?

Az önce sizlere birden fazla nota okuma anahtarı olduğu konusunda bilgi vermiştik. Piyano, çello gibi enstrüman çalan kişilerin karşısına her zaman fa anahtarı çıkmaktadır.

Nota nasıl okunur ? ” sorusu ile ” fa anahtarı notaları nasıl okunur ? ” sorusu arasında neredeyse hiç fark yoktur. Ne demek istediğimizi sizlere fa anahtarını tanıtarak başlayalım.

Aşağıda da görmüş olduğunuz üzere fa anahtarı nota dizilimi, portre üzerinde en üstün bir alt çizgisinden başlanarak çizilir. Çizim sırasında temas edilen ilk yer yani üstten ikinci çizgi fa notasının yerini göstermektedir.

fa-anahtarı-nota-yerleri

Sol anahtarı tiz sesleri ifade etmek için kullanılırken fa anahtarında pes seslere yer verilmiştir.

Peki neden fa anahtarı kullanılıyor ? Sol anahtarında gösterilse olmaz mıydı ?

Öğrencilerimizin bize en çok sorduğu soruların başında geliyor. İlk aşamada iki anahtarı bilmek, parçaları buna göre çalmak özellikle piyanoda oldukça zor görünüyor. Ancak fa anahtarı nota okumayı kolaylaştırmak adına oluşturulmuştur. Neden mi ?

Eğer tüm notaları sol anahtarı üzerinde göstermek isteseydik portre dışında sürekli çizgi çekerek notaları işaretlememiz gerekecekti. Bu da tek anahtar dahi olsa nota okumayı zorlaştıracaktır.

  • Notalar nasıl okunur diye artık endişelenmenize gerek yok! Nota okumanın bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Gözleriniz zaman içerisinde çalışmaya bağlı olarak rahatça tanıyacaktır.

Piyano notaları nasıl okunur ?

Piyano iki anahtarla çalınan bir enstrümandır. Temel müzik bilgileri kapsamında direkt olarak iki anahtarlı eğitim ile başlanmamaktadır.

Öncelikle her bir anahtar nota yerleri ile tek tek çalıştırılır. Ardından basit parçalar yardımı birleştirilir.Piyano notalarına bu şekilde çalışılmalıdır.

solfej-ve-bona-nedir

Nota okumayı öğrenmek için mükemmel bir nota eğitimi almanıza gerek yok. Bona kitapları yardımı bunu rahatlıkla başarabilirsiniz. Bona kitaplarının yardımı ile tartımlar doğru ifade edilmelidir.

Solfej okuma ise hem tartım hem de nota frekanslarının doğru bir şekilde ifade edildiği çalışmalardır.

Kitap almak istemiyorsanız bilmediğiniz herhangi bir parçayı açıp gözleriniz ile deşifre yapabilirsiniz. Sadece 1 hafta deneyin! İnanılmaz bir şekilde ilerleme göstereceksiniz. Ne olursa olsun kendinizi geliştirmek adına nota öğrenme programı yapmalısınız.

Şu ana kadar en temel iki müzik anahtarına ait müzik notalarının yerlerini öğrendiniz.


Do Anahtarı Nasıl Okunur ?

Do anahtarı kendi içerisinde birkaç forma ayrılır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları alto do anahtarı ve tenor do anahtarıdır.

Do anahtarı orta frekansa sahip enstrümanlar için kullanılmaktadır. Örneğin viyolada do anahtarı kullanımı tercih edilir.

do-anahtarı-nedir

Yukarıda alto ve tenor do anahtarları gösterilmiştir. Dikkat edilirse do notalarının yerleri farklıdır.

Artık 3 anahtarda da notaların yazılımını öğrendiniz. Şimdi bunları tartım bilgilerinizle birleştirmek kalıyor. Ardından sizlerde çok kolay bir şekilde notalarını yazabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu