Söz Konusu Sanat Blog

Pentatonik Gam Nedir

Pentatonik gam(dizi) gitarda çok sık merak edilen konulardan birisidir.

Oldukça popüler olan pentatonik gam, melodi yazmak, solo oluşturmak için kullanılan bir gamdır.

Hepimiz gitara ilk başladığımız zamanlar ” hadi artık solo atmak istiyorum ” diyerek çeşitli parçaların sololarına çalıştık. Aynı zamanda farkında olmadan hem pentatonik dizi çalıştık hem de birçok solo figürü öğrendik.

Ama tıkandığımız nokta neyi nerede yapacağımız konusu ile ilgili. Bu konuda kesinlikle yalnız değilsin. Ben de teorik bilgilerimin yetersiz olduğu noktada tıkandım, bir başkası da aynı durumu yaşadı ve büyük ihtimalle bu yazıyı okuyorsan sen de aynısını düşünüyorsun.

Bu yazımızın içeriği boyunca olayı müzik teorisi açısından inceleyeceğiz ve mantığını anlamaya çalışacağız. Böylelikle farklı farklı tonlara sahip parçaların üzerine hiç zorlanmadan pentatonik müzik ile ilgili çalışmalar yapacağız.

Hazırsan başlıyoruz. Pentatonik gam nedir, gitarda pentatonik dizi nasıl çalınır ?

Gitarının kesinlikle elinde olsun. Ayrıca bir kağıt ve kalem kullanman da okuduklarını kendine ispatlaman ve daha iyi kavraman açısından yardımcı olacaktır.

Pentatonik Nedir ?

Pentatonic scale olarak da geçen bu kavramı önce kelime olarak inceleyelim ve bize ne ifade etmek istiyor onu anlayalım. Penta, Latince 5 anlamına gelmektedir. Tonic ya da tonik ise ses anlamını taşır.

Scale kelimesinin Türkçe karşılığı gam ya da dizidir. Gam ve dizi aynı anlama gelmektedir.

Kısacası bilmemiz gereken ilk kavram pentatonik gam, 5 sesten oluşmaktadır.[/vc_message][vc_column_text]Pentatonik gam, majör ve minör diziler üzerinden elde edilir. Öncelikle bu majör ve minör gamın nasıl oluştuğuna, aralıklarına dair bilgi edinmemiz gerekli.

Hey! Bu konu hakkında herhangi bir bilgin yoksa korkmana gerek yok. Pentatonik gamı oluşturmak için teorik bilgiye her zaman ihtiyacın yok. Parmak numaraları yardımı ile de “pentatonik gam nedir ?” sorusunun cevabını öğrenebilirsin.

Ancak işin teorik boyutunu öğrenmeni tavsiye ediyoruz çünkü ilerleyen aşamalarda, ortaya daha güzel ürünler ortaya çıkarmak için kesinlikle ihtiyacın olacak!

Hadi müzikte dizi nedir detaylı bir şekilde konuşalım. Aşağıdaki bağlantılara göz atmayı sakın unutma! Majör gam nasıl kurulur konusunda bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Ayrıca gitar üzerinde 12 tonda majör gam ve içerdiği sesleri öğrenmek için ; https://sozkonususanat.com/major-gam-nedir/

Bu iki bağlantıyı da sırası ile okumanı şiddetle tavsiye ediyoruz!

Majör Dizi Nedir ? Hakkında Bilgiler

Majör dizileri aslında hepimiz biliyoruz. İlkokul yıllarında flütten, melodikadan aşina olduğumuz kurallı bir ses topluluğu alsında.

Çok yakından tanıdığımız ve aslında birçok parça çalmayı öğrendiğimiz müzikte dizileri şimdi yakından tanıyalım.

Do Majör Dizisi Nedir ? Yakından Tanıyalım

Do-re-mi-fa-sol-la-si-do seslerini hatırlıyorsun değil mi ? İşte buna do majör dizisi denilmektedir.

Kurallı olarak aralıkların incelendiği yazımızı yukarıda paylaştık. Aralıkların hesaplanması hakkında bilgi almak için lütfen o yazıyı okuyun. Dikkat edilirse do notasından do notasına yazılan yukarıdaki dizi 8 sesten oluşmaktadır ve bir sonraki oktavında bitirilmektedir.

Normalde do majör dizisi si notasında biter başlangıça dönmek için tekrar sona do yazılarak dizi devam ettirilir. Şimdi dizimiz 7 sesli bir hal aldı, yani diatonik oldu.

Yukarıdaki diziden 4. ve 7. sesleri çıkardığımız zaman ise do majör pentatonik gamını elde ederiz. Yani do majör pentatonik dizisi do-re-mi-sol-la seslerinden oluşmaktadır. Aynı şekilde 12 tona ait majör pentatonik gamları yazımızın başında vermiş olduğumuz 12 tona ait majör gam yazımızı okuyarak kendin oluşturabilirsin.

Ödev! La majör dizisini kendin oluştur ve la majör pentatonik nasıl çalınır yazmaya çalış. Yaptığın çalışmayı kontrol için bize atabilir ya da hikaye çekerek Söz Konusu Sanat Instagram hesabını etiketleyebilirsin.

Minör Dizi Nedir ? Hakkında Bilgiler

Minör diziler de aynı majörler gibi yakından bildiğimiz kurallı seslerden oluşur. “Müzikte gam nedir ?” sorusunun cevabı en temel olarak bu iki diziyi bilmen ile başlıyor. Ardından ilgili notaya bağlı pentatonik gamı anında oluşturabilirsin.

La Minör Dizisi Nedir ? Yakından Tanıyalım

La minör dizisi de aynı do majör de olduğu gibi doğal seslerden oluşur. Sadece başlangıç notası farklıdır.

La sesinden la sesine doğru diziye yazarsak ; la-si-do-re-mi-fa-sol-la olarak karşımıza çıkacaktır. Hadi şimdi de pentatonik diziyi elde edelim. Şu an ihtiyacın olan bir kağıt ve kalem. Şimdi de 2. ve 6. sesleri çıkaralım böylelikle la minör pentatonik gamını elde edeceğiz.

La minör pentatonik dizisi ; la-do-re-mi-fa seslerinden oluşur ve en son tekrar la vurularak bitiş verilir. Ben sadece majör gamı biliyorum minör gamları ve minör pentatonikleri nasıl bulacağım diye merak ediyorsan şimdi iyi bir şekilde dinle. Herhangi bir majör gamı oluştur ve 6.sesini bul. Ardından diziyi 6.sesinden itibaren başlayarak yaz. Örnek vermek gerekirse do majör dizisini düşün ve 6.sesini bul.

La sesi değil mi ? Şimdi la notasından la notasına diziyi tekrar yaz. İşte minör gamı elde ettin! Oldukça kolay değil mi ?

Dipnot : Herhangi bir majör gamın 6.sesinden başlanılarak onun ilgili minörü elde edilir. Yani aynı notalardan oluşan ancak farklı aralıklara sahip minör formunu bu şekilde bulabilirsin. Ödev! Sol majör dizisini oluştur ve ardından ilgili minörünü bul. Son olarak da bulduğun minör gamdan 2. ve 6. sesleri çıkararak minör pentatonik gamı notalarını çıkar!

Yaptığın çalışmaları bize atmayı unutma.

Majör ve Minör Pentatonik Gamlar Gitar Nasıl Çalınır ?

Aşağıda majör ve minör pentatonik gamlara ait gitar tabları bulunmaktadır. Metronom yardımı ile bir anda hızlanmaya çalışmadan yavaş bir şekilde çalışmaya başla.

Vuruş kuvvetin çok önemli. O yüzden tempo artsa bile olabildiğince hafif bir şekilde penalama yapmaya çalış, tuşeni bozma.

İzmir gitar kursu sayfasına gitmek için hemen tıkla

Do majör pentatonik gamı

 

La minör pentatonik gamı

 

BONUS!

Evet do majör ve la minöre ait pentatonik gamların gitarda nasıl çalındığını gördün. Asıl soru şu ? Diğer gamlara ait yürüyüşler nasıl yapılacak ?

Cevap oldukça basit. Yukarıdaki iki örneği çalarken kullandığın parmaklarına dikkat et, bastığın yerleri iyice ezberlesinler.

Sonraki adım diyelim ki mi minör pentatonik gamı çalmak istiyorsun. Yapman gereken tek şey la minör pentatonik formunu mi notasından başlayacak şekilde taşıman.

En üst telde 5.perde la notası ve sen buraya işaret parmağını koyarak çalışmaya başladın. Şimdi de en üst telde 12.perde olan mi notasına parmağını koy. Diğer parmaklarının hareketleri aynı şekilde devam etmeli.

Tebrikler mi minör pentatonik gamını başarı ile çaldın!

Aklına takılan sorular mı var ? Hemen bizimle iletişime geç sana yardımcı olalım. Görsellerin üzerine dokunarak büyütebilirsin!

Pentatonik gam nedir ?” adlı yazımızı okuduğun için teşekkür ederiz. Bu bilgilerin birçok kişiye ulaşması için sosyal medya hesaplarında paylaşman bizi çok mutlu eder.

Hazırladığımız içeriklerin onlarca kişiye ulaşması için bize yardım eder misin ?

Ayrıca bu yazı burada bitmez!

İlerleyen günlerde majör, minör pentatonik gam modlarını da detaylı bir şekilde anlatacağız. Takipte

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu