Söz Konusu Sanat Blog

Perküsyon Nedir

Perküsyon, etimoloji bakımından Latince’de yer alan ” percussio, percussus ” kelime anlamlarını karşılamaktadır.

Genel anlamı vurmak olan perküsyon, vurmalı müzik aletleri kategorisindeki enstrümanlarda sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır.

perküsyon-nedir

Elle çalınan vurmalı müzik aletlerini ifade ettiği için sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ancak perküsyon elin yalın olarak enstrümana vurması anlamı taşımaz. Vurmalı çalgı aletlerinin çalımında en çok tercih edilen yardımcı elemanlardan ikisi baget ve fırçadır. Sürtme, vurma ve ovma yolu ile sesler bu çalgı aletlerinden elde edilmektedir.

Tarihteki ilk enstrüman olan Neandertal Flütü ve flüt çeşitleri hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/flut-cesitleri-nelerdir/

Aynı şekilde perküsyonda ilkel topluluk zamanlarında bir ayin ve törenlerde, birlik ve beraberliği kuvvetlendirmek adına kabileler tarafından kuvvetli bir iletişim aracı olarak görülmekteydi.

Perküsyon nedir ? ” konusunda hazırlamış olduğumuz bu yazı ile perküsyon aletlerini yakından tanıyabileceksiniz.

En önemli stres atma aktivitelerinden biri olan perküsyon çalışmalarında size uygun olan enstrümanı seçmek için aşağıdaki bilgileri okumanız yeterli.


Perküsyon Aletleri

Vurmalı müzik aletleri nelerdir diye merak ediyorsanız hemen kısaca tanımaya başlayalım. Çalgı aletleri ; tumba, cajon, djembe, marakas, bongo, def, darbuka ve kudümdür. Tabi ki bu aletler daha çok toplu perküsyon sınıflarında kullanılmaktadır.

  • Perküsyon kelimesinin Latince karşılığının vurmalı çalgılar olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bateri de perküsyon ailesinin üyelerinden biridir.

Tumba Nedir ?

tumba

Tumba, daha çok tumba conga olarak bilinmektedir. Afrika’da ortaya çıkmış bir enstrümandır. Köleler tarafından çalınan tumba kısa bir sürede Küba’da popüler olmuştur.

20. yüzyılın başlarında ise dini müzikten sıyrılarak başka müzik türlerinde de kendine yer edinmeye başlamıştır.

Silindir üzerindeki kasnaklar gerilerek hayvan derisi takılmaktadır. Günümüzde farklı yapı malzemeleri de kullanılamaktadır. Bu silindirin iç kısmı akustik ses elde edilmesi nedeni ile boş bırakılmıştır.

Cajon Nedir ?

cajon-nedir

Güney Amerika’da ortaya çıkmış elle çalınan müzik aletlerinden bir tanesidir. Türkçe okunuşu kahon temelde ahşap bir kutudur.

Son zamanlarda özellikle akustik performanslarda ve sokak sanatında aktif olarak kullanılmaktadır.

Paco de Lucia tarafından 1970 li yıllarda kullanışı enstrümanın popülerliğini arttırmıştır.

Djembe Nedir ?

 

13. yüzyıl içerisinde Afrika’da ortaya çıkmış bu enstrümanın Türkçe okunuşu ” cembe ” dir. Adını aldığı ağaçtan imal edilen bu enstrüman kadeh formuna sahiptir.

djembe-nedir

Kadeh yapısına getirilirken ağacın iç kısmı boşaltılır. Geniş olan ağzına hayvan derisi gerilerek takılır. Günümüzde ise fabrikasyon üretimler sonucunda farklı materyaller ile benzer ses rahatlıkla elde edilmektedir.

Genellikle ayakta çalınan bir enstrümandır. Askılık yardımı ile daha çok dans edilerek icra edilmektedir. Vurmalı müzik aletleri arasında oldukça popüler olan djembe hem ana ritm hem de solo enstrüman olarak tercih edilebilir.

Marakas Nedir ?

Perküsyon denildiği zaman akılda beliren belkide ilk enstrümandır.

marakas-nedir

İçi oyuk bir yapıda bulunan bu enstrümanın baş kısmı ovaldir. Bu kısım içine konulan materyaller ile sallama sonucunda ses elde edilmektedir.

Genellikle tahta, plastik ya da bambudan yapılmaktadır. Afrika ve Latin Amerika’da sıkça kullanılan bu enstrüman sokak sanatçıları arasında da oldukça popülerdir.

Ayrıca erken yaş müzik eğitimde de kullanılmaktadır. Evde yapımı da oldukça kolaydır. Pet şişeden eğlenceli marakas yapabileceğiniz gibi daha detaylı sonuçlara Pinterest marakas yapımını da araştırarak dakikalar içerisinde birbirinden güzel marakaslar yapabilirisnizi

Bongo Nedir ?

Popüler olan perküsyon aletlerinden bir tanesidir. Afrika kökenli bir enstrümandır.

bongo-nedir

Alt ve üst kısmı birbirinden farklı ölçülere sahip iki çemberin birleştirilmesi ile elde edilmiştir. Genellikle dizin üstüne ya da bacak arasına alınarak çalınan bir enstrümandır.

İlk başlarda yapımında metal ürünler kullanılmışsa da zamanla yerini ağaca bırakmıştır.

Flamenko ve İspanyol müziğinde yaygın olarak kullanılır.

Def Nedir ?

def-nedir

Def aynı zamanda tef olarak da bilinir. Çember şeklindeki bir tahta parçası üzerine gerilerek takılan bir deri ve tahta parçası üzerinde belirli aralıklarda konulan zilden oluşur.

Bendir ve girbal gibi farklı farklı def çeşitleri de bulunmaktadır.

Özellikle tasavvuf müziğinde kullanımı yaygındır. Tasavvuf müziğinde kullanılan def çeşidine ” mazhar ” adı verilmektedir.

Darbuka Nedir ?

Türk müziğinde usul tutmaya yarayan bir alettir.

darbuka-nedir

İki tarafı da açık bir çömlek ve geniş ağzına gerilen deri ya da eşdeğer başka bir materyal ile ses elde edilmektedir.

Çömlekten yapılanlarına dümbelek adı verilirken metalden yapılanlarına darbuka adı verilir.

Türk sanat müziği, Türk halk müziği ve oyun havalarında sıklıkla kullanılır. Koltuk altına ya da bacak arasına alınarak çalınır.

Özellikle çalım esnasında kullanılan parmak ve avuç tekniklerinde ilerlemek için disiplinli bir şekilde çalışma yapmak gerekmektedir.

Kudüm Nedir ?

kudüm-nedir
kudüm-nedir

Eskiden mehter takımlarında kullanılan boyuna asılarak çalınan bir vurmalı çalgıdır.

Tokmak yardımı ile çalınan kudüm, asma davuldan daha küçük dikey olarak kullanılan ve ana ritmi tutmada kullanılan perküsyon ailesinin üyelerinden biridir.

Çember şeklinde alta doğru daralan bir yapısı vardır. Üzerine deri gerilmiştir.

Daha çok Mevlevi tekkelerinde kullanılmaktadır. Hatta Mevlevilere göre kudüm oldukça değerli bir çalgıdır ve ona ” kudum-i şerif ” adını verilmektedir.


Perküsyon Çalmanın Faydaları Nelerdir ?

Perküsyonu sadece stres atmaya yönelik bir vurmalı çalgı olarak düşünmeyin.

perküsyon-çalmanın-faydaları

Perküsyon aynı zamanda şiddeti azaltıyor, zekayı arttırıyor ve duyguları geliştirmeye yarıyor.

Diğer bir yandan vurmalı çalgılarda özellikle yukarıda bahsedilenleri çalmak diğer çalgılara göre daha kolay olduğundan sonuç da çabuk elde edilecektir. Bu da aldığınız hazzı daha da arttıracaktır.

Bağımlılıklardan kurtulma açısından da uzun süre konsantre bir şekilde enstrüman çalmak zihin yapısını azaltmakla kalmayıp maddeye karşı isteği de yüksek miktarda azaltmaktadır.

Eğlenerek kalori vermek ister misiniz ? Bir saatlik ölçümler sonucunda elde edilen verilere göre perküsyon aletleri ile uğraşmak ortalama olarak 130 kalori – 160 kalori yakmanız konusunda da size yardımcı oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu