Söz Konusu Sanat Blog

Perspektif Nedir

perspektif-nedir

Güzel sanatlar resim bölümüne hazırlanan ya da hobi olarak kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişiler için oldukça önemli bir konudur perspektif.

Bu yazımız içerisinde sizlere ” perspektif nedir ? ” sorusunun detaylı bir cevabını vereceğiz. Aynı zamanda konunun daha da anlaşılır olması açısından bolca örnek görsel ile birlikte desteklenecektir.

Bu yazımız içerisinde genel hatları ile bilgi bulabileceğiniz başlıklar aşağıda verilmiştir ;

  • Perspektif nedir ?
  • Perspektif nasıl uygulanır ?
  • Tek, çift ve üç kaçışlı perspektif nedir ?
  • Bu çizim tekniğinde kullanılan terimler nelerdir ?

Perspektif Nedir Tüm Detayları İle

En temel ve basit anlamı ile iki boyutlu olan bir zemin üzerine, geliştirilen çizim teknikleri sayesinde nesne, mekan gibi ögelerin üç boyutlu olarak aktarılmasıdır.

perspektif-nasıl-yapılır

Perspektifin amacı üç boyutlu görsel etki kazandırmaktır ve çizimler buna yönelik yapılmaktadır.

Nesneyi veya mekanı çizerek kağıda aktarmadan önce bulunduğunuz ya da baktığınız noktayı değiştirdiğinizde kağıda aktarmanız gereken noktalarından da açısal olarak değiştiğini fark edeceksiniz.

Bu durumun nedenini şöyle özetleyebiliriz. Nesnelerden uzaklaştıkça görünüşleri, yakından bakıldığı zamanki gerçek görünüşlerinden farklılaşmaktadır ve git gide küçülmektedir. Bu aynı zamanda baktığınız açıyı değiştirdiğinizde de karşınıza çıkacak bir durumdur.

Perspektif çizim teknikleri mimarlar, mühendisler ya da endüstriyel tasarımcılar tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda perspektif formüllerle ispatlanabilen matematik ve optik konularının da içerisinde yer alan bir çizim tekniğidir.


Perspektif Nasıl Uygulanır ve Nelere Dikkat Edilir ?

Planlanmış olan bir proje öncesinde perspektif teknikleri yardımı ile kağıda aktarılır. Aslında projenin inşa edilmeden çok önce bitmiş hali bulunmaktadır. Ardından bu çizimler detaylandırılarak geliştirilmektedir.

perspektif-nasıl-uygulanır

Perspektif çizimi ile nesneler ya da mekanlar aktarılmadan önce yatay çizgiler çizilmektedir. Bu yatay çizgiler en basit perspektif çizimi olarak da tanımlanmaktadır. Genellikle ufuk hattını temsil eden bu yatay çizgiler üzerine diğer cisimler oturtulmaktadır.

Çizime başlamadan önce areal ya da linear çalışma koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kavramlar şu anlama gelmektedir.

Areal perspektif :Bir diğer adı ile uzay perspektifi, çizimlerin atmosferin ışık etkisi ile farklılaşmasını konu alır. Gölge ve ışık etkileri de kağıda aktarılmalıdır.

Linear perspektif : En hızlı ve en yaygı çizim tekniği ise ışık ve gölge etkisinin gösterilmediği doğrusal perspektiflerdir.

Tabi ki de çizim yapılacağı zaman aynı büyüklükte kağıda aktarılmamaktadır. Bu nedenle belirli bir küçültme oranı kullanılır hatta buna resmin mikyası da denilmektedir.


Tek Kaçışlı Perspektif Nedir ?

Tek kaçışlı perspektifin bir tek kaçma noktası bulunmaktadır. Kullanım alanı daha çok iç mekanların tasarımı ile ilgilidir.

tek-kaçış-perspektif

Tek noktatek kaçış perspektif çiziminde planlar resim düzlemine paralel olarak yerleştirilir. Planın köşeleri resim düzlemine dik ve ufuk çizgisi üzerinde bir tane kaçış noktası bulunmaktadır.

Örneğin bir nokta perspektifinde basit bir kutu çizimi gerçekleştirilecek olsun. Bu nesneyi yani kutuyu kağıda aktarabilmek için birbirine yaklaşan ve yalnız bir noktada birleşen iki doğru çizmek gerekir.

  • Kara yolu ve demir yolu çizimlerinde de sıkça bu teknik kullanılmaktadır.

Çift Kaçışlı Perspektif Nedir ?

Çift kaçış perspektifin bir diğer adı da açısal perspektiftir. Az önceki kutu örneğini hatırlayalım. Kutuyu çevirdiğimiz zaman bu iki doğrunun birleşme noktası dönen yönün tersi yönde olacak şekilde kayar.

çift-kaçış-perspektif

Tek kaçış çizimlerinde yatay boyutlar çizilen kağıdın kenarlarına paralel şekilde ilerlemektedir. Fakat çift kaçış ya da iki nokta perspektifinde ise iki kesişme noktası bulunmaktadır.

Asıl önemli olan durum ise her iki kesişme noktasına çizilen çizgilerin kağıdın kenarlarına paralel olmamasıdır.


Üç Kaçışlı Perspektif Nedir ?

Çift kaçışlı perspektifte olan iki kesişme noktasına dikey doğrultuda üçüncü bir kesişme noktası eklenmektedir.

üç-kaçış-perspektif

Kullanım alanı oldukça sınırlı olan üç boyutlu perspektif yerine daha çok modelleme yapılmaktadır.


İyi Bir Perspektif Çizimi İçin Yapılması Gerekenler

Perspektif esaslarına uygun şekilde çizim yapmak için aşağıdaki maddelerden yararlanabilirsiniz. Bu 5 madde ile çalışmalarınıza son sürat devam edebilirsiniz. Unutmayın ki resim çizebilmek için bol pratik yapılması ve bu tekniklerin her biri üzerinde çalışma gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yapamıyorum diyerek bırakmaktansa biraz çaba ile kısa sürede iyi seviyede resim çizebilirsiniz.

  • Resim çizimine başlamadan önce ufuk çizgisini düzgünce belirtmek
  • Ufuk çizgisi üzerinde kaçış noktaları belirtilir.
  • Yapılacak çizimin ufuk çizgisine göre konumu belirlenir. Üstünde, altında veya hizasında olma durumu değerlendirilir.
  • En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de öncelikle büyük yüzeylerin çizilmesi ardından küçük yüzeylere geçilmesidir.
  • İlk çalışmalarınızda mümkün olduğunda kaçış çizgisini kağıt düzlemi içerisinde belirleyerek ilerlemeye çalışın.

Perspektif Terimleri Nelerdir

Zemin çizgisi : Resim düzleminin yer düzlemi ile yaptığı ara kesite verilen isimdir.

Ufuk düzlemi : Genel tanımı ayakta duran bir insanın göz hizasının, zeminden 160 santim yukarısını gördüğü noktaya denilmektedir.

Gözlem noktası : Gözlenen ve gözleyen arasındaki mesafe olarak adlandırılmaktadır. Unutulmaması gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Eğer göz noktası objeye yakın konunmdaysa kaçma noktaları da yakındır, ancak göz noktası objeye uzak konumdaysa kaçma noktaları da bir o kadar uzaktır.

Resim kursu sayfamızı ziyaret etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/resim-kursu/

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu