Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyano Seçimi

Piyano kursu İzmir Hatay yazımızda piyano seçerken nelere dikkat edilmeli? Piyano alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Piyano özellikleri gibi konular hakkında detaylı bilgilere ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz. Piyano eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış bu makale, piyano almayı düşünenler için bir piyano satın alma rehberi niteliğindedir.

Alımında titiz davranılması gereken ve seçilirken en ince ayrıntısına bile bakılması tavsiye edilen müzik aletlerinden biri de piyanodur. Eğer ki piyano alırken dikkatli olunmaz ise farkında olmadan kalitesiz bir piyano satın alınabilir. Böyle bir piyanoda da sürekli bakım, onarım sorunları ve kullanım ömrü gibi problemler ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda denenmeden satın alınan piyano da sesin kalitesiz bir tınıya sahip olması gibi sorunlarda yaşanabilmektedir. Bu yüzden öncelikle piyano satın almadan önce mutlaka enstrumanı denemenizi ve ardından ses rengi hoşunuza giden bir piyano tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Piyano Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli* Piyano satın almadan önce hangi seviye de olduğunuzu görmeli ve bu seviyeye göre tercihlerinizi yapmalısınız. Eğer ki başlangıç seviyesindeyseniz sıfır ya da yüksek fiyatlı bir piyano edinmenize gerek yoktur. Seviyeniz ilerledikçe yüksek kalite piyanolara geçebilirsiniz.

* Piyano satın almak için mevcut bir çok müzik market, web sitesi vb. yerler mevcuttur. Ancak piyanoda ilk deneyimlerinizi gerçekleştiriyorsanız, mutlaka piyano alırken profesyonel birini yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Siz her ne kadar bilgili olursanız olun bu işin uzmanı mutlaka ince detayları görecek ve bir eksiklik varsa bunu fark edecektir.

* Eğer ki satın alacağınız piyano ikinci el ise mutlaka aksamlarında değişiklik var mı? Varsa hangi parçaları değişmiş bu bilgileri mutlaka sorgulayın. Orijinal parçalarında değişikliğe uğramış piyanolarda bazen her özellik tam olarak kullanılamayabilir. Bu yüzden öğrenme süreci için ucuz ama iyi kalite de piyanoları seçenekleriniz arasına katmalısınız.

* Çalacak kişi mutlaka piyanoyu denemeli ve sesini duymalıdır. Alınacak müzik aletinin sesinin beğenilmesi çok önemli bir unsurdur. Alınan enstruman çalan kişinin müziğini keyifle icra etmesini sağlayacak tını da olmalı ve tınısıyla kişiyi müzik yapmaktan soğutmamalıdır. Bu yüzden piyanonuzu almadan önce mutlaka üzerinde ufak alıştırmalar yapın.

* Piyano tercihi yaşam alanınıza göre yapılmalıdır. Çünkü hava koşulları, nem ve sıcaklık gibi etkenlerden dolayı piyanonun yapılmış olduğu ahşap bölge zarar görebilmektedir. Bu yüzden eğer ki kalitesiz malzemeden yapılmış bir piyano tercih eder ve koşulları uygunsuz bir bölümde barındırırsanız piyanonuzun zarar görmesi içten bile değildir. Aynı zamanda bu koşullara maruz kalan piyano sık sık akort kaçırma gibi problemleri de beraberinde getirecektir. Bu yüzden uygun ortam ve koşulları sağladıktan sonra yapımında kaliteli ağaçlar kullanılmış bir piyano tercih etmeniz size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

* Piyano alımında marka model tercihinizi herkes tarafından bilinen ve duyulmuş markalardan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Piyano da bilinmeyen markaları almak risktir. Çok fazla kullanıcısı olmadığı için oluşulabilecek problemler, ya da eksiklikler hemen algılanamayabilir. Ayrıca günümüzde bu alanda adını duyurmuş, bilinen markaların çoğu piyanonuzu aldıktan sonra bakım ve onarım imkanı da sunmaktadır. Dolayısıyla garanti kapsamı dışına çıkan bir sorun dahilinde piyanonuzun bakım ve onarımı bu yerlere çok daha hesaplı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

* Piyano alırken evinizin yer koşulunu da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Şayet ufak odalı bir evde yaşıyorsanız kuyruklu piyano uygunsuz bir seçim olacaktır. Bu koşullarda konsol piyano almanız daha mantıklı bir tercih olacaktır.

* Piyano satın almadan önce üzerinde bulunan tüm siyah ve beyaz tuşlar basılarak denenmelidir. Alacağınız piyano sıfır dahi olsa bazen fabrika hatasından bile tuşun ses vermemesi, takılı kalması ya da basılmaması gibi problemler çıkabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle tüm tuşları kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer ki tuşları denediğiniz de uzatma pedalını kullanmadan sesin tınısında bir uzama gerçekleşiyor ise bu piyanonun aksamlarında bir problem olduğuna işarettir. Böyle bir durumda hemen satıcıya bu durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Ayrıca yine piyano kursu İzmir eğitmlerimizin hazırlamış olduğu piyano ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiler veren ” Piyano Çeşitleri ” adlı bu çok faydalı makalemizi mutlaka okumanızı öneriyoruz!

Söz Konusu Sanat * Piyano Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89