Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Bakımı ve Temizliği

Her enstrümanda olduğu gibi piyano da zaman içerisinde çeşitli bakım ve temizlik işlemlerine ihtiyaç duyar. Piyano bakımı ve piyano temizliği aslında oldukça kolaydır.

Piyano temizliğini kendiniz rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli aralıklar ile uygulamanız gereken işlemleri size anlatacağız.

Ancak piyano bakımı, özellikle akustik piyano kullanan kişilerin dikkatli davranması gereken bir konudur. Bu alanda piyano teknisyenlerinden hizmet almanız daha sağlıklı olacaktır.

Kullandığınız enstrümanın ömrünü ve performansını arttıracak ipuçları sizi bekliyor.

Piyano Bakımı Nasıl Yapılır ? Tüm Ayrıntılar

Piyano çalarken düzgün ve kaliteli bir ton elde ederek çalmak istiyorsanız sıkı egzersizlerin yanında yapmanız gereken bazı çalışmalar daha vardır.

Bunların önde geleni ise piyanonun bakımı ve temizliğidir. Her enstrümanda olduğu gibi piyanoya da ne kadar özen gösterir ve kaliteli bakım yaparsanız size o denli kaliteli ve güzel bir ses verecektir.

Piyano Tuşları Nasıl Temizlenir ?

Piyano çalarken en çok kullandığımız alan tuşlar ve pedallardır. Doğal olarak çok sık kullandığımız tuşlar elimizdeki kirden, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan zaman içerisinde performansını kaybedebilir.

Hatta piyano üzerindeki tozların alınmaması bile tuşların takılıp kalmasına, rahat bir şekilde mekanizma hareketini yapamamasına neden olur.

Piyano üzerindeki ve tuşların arasına kaçan tozları temizlemek için kullanabileceğiniz en ideal temizlik aracı toz püskülüdür.

Bu temizlik elemanı ile özellikle piyano tuşlarının arasını çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz ve tuşların bastığınız zaman takılma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Toz püsküllerinin birden farklı çeşidi bulunmaktadır. Püskül kıllarının ince ve uzun olan modellerini almanız piyano tuş temizliğinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer piyano tuşları üzerinde yapışkan bir katman oluştuysa bu durumda piyano temizliğini kesinlikle aksatmamalısınız.

Çok hafif nemlendirilmiş bir fiber bezle yapışkan kısım temizlenmeli ve bezin kuru tarafı ile hemen kurulanmalıdır.

Lütfen dikkat edin!

Nemli fiber bez ile sadece piyano tuşlarının üzeri temizlenmelidir. Tuş aralarına kesinlikle sokmayın.

Aralardan sızan su damlaları dijital ve akustik piyanoların çekiç mekanizmasını bozacaktır. Bu tarz bir durumda piyano tuşunu değiştirmeniz bile bir çözüm olmayabilir. Dijital bir sorun gerçekleşirse yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Piyano bakımı ve temizliği için ıslak mendili olabildiğince kullanmamaya çalışın. Islak mendil ile piyanonun tuş ve gövde temizliğini yapan kişiler var.

Özellikle içerisinde alkol bulunduran ıslak mendiller ahşap yüzeyin kabarmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra sildiğiniz zaman yapış yapış bir his verecektir. En güzel tercih su ile çok hafif nemlendirilmiş fiber bir bez kullanmaktır.

Dijital Piyano Bakımı Nasıl Yapılır ?

Akustik piyano ve dijital piyano bakımları birbirinden farklıdır. Hatta dijital piyano temiliğini yaptığınız taktirde bir bakıma ihtiyaç duymayacaktır.

Dijital piyano bakımı için dikkatli bir şekilde korumanız gereken yer piyanonun tuşlarıdır. Piyano tuşlarını korumak içinse ;

 • Çalışma sonunda tuşların üzerinde toz birikmemesi için piyanonun kapağını mutlaka kapayın
 • Her piyanoda kapak olmayabilir. Böyle bir durumda ise piyano tuşlarının üzerini bir bezle kapatmanız aynı işlevi görecektir.
Akustik piyano ve dijital piyano arasındaki farkları merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Enstrüman almanızda vereceğiniz kararlarda çok fazla yardımı dokunacaktır ; https://sozkonususanat.com/piyano-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Eğer ki piyano tuşlarının tepileri artık eskisi gibi değilse, takılıp kalıyorsa bu tarz durumlarda piyanoyu aldığınız yer ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır. Tuşların sökülüp bakılması, gerekiyorsa yeni tuşların takılması gerekebilir.

Dijital Piyano Yüzey Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Piyano tuşlarını belki kapağını kapatarak ya da üzerine bez örterek tozlanmadan koruyabiliriz ancak piyanonun gövdesi için maalesef böyle bir imkanımız yok.

Piyano gövdesi doğrudan güneş ışığı gören alanlarda bulunursa, düzenli olarak doğru temizleme ürünleri ile temizlenmezse zamana bağlı olarak rengini kaybedecektir. Ahşap rengi ortadan kalkacak ve daha sarımsı bir hal alacaktır.

Piyano için yapabileceğiniz ilk şey aslında doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koymaktır. Aynı şekilde ısı kaynakları da sıkıntı çıkaracaktır. Soba, kalorifer peteklerinden uzak noktalara yerleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Piyano temizliğinde, yüzey temizliği için hafif nemlendirilmiş bir fiber bez ile dış yüzeyini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ahşap renginin korunmasına yardımcı olmak adına ise piano care adı verilen polisher yani cilalar kullanarak daha parlak bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz piyano temizliği ve piyano bakımı için bize en çok sıkıntı çıkaran konunun toz olduğunu anlamışsınızdır.

Piyanonun iç temizliği için hem akustik hem de dijital olmak üzere 2 ayrı başlıkta konuyu inceleyelim.

Dijital Piyano Temizliği ( İç Kısım )

Toz hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Sabit duran bir cisim üzerinde toz toplanmasını bir yana bırakın elektronik cihazlar adete toz mıknatısıdır.

Dijital piyanolarda tuşlar üzerinde biriken tozları almak için nemli bez, toz püskülü kullanabiliriz ancak peki ya tuşların arasını nasıl temizleyeceğiz ?

 • Saç kurutma makinesi soğuk üfleme moduna alındığında rahatlıkla makineyi gezdirerek tozlardan kurtulabilirsiniz.
 • Ancak dikkat edin piyano tuşları arasından çıkan tozların başka yerlere yapışmasını ve tekrar piyano temizliği yapmak istemiyorsanız büyük bir bez parçası ile piyano gövdesini örtebilirsiniz.
 • Piyanonun iç kısmını temizlemek içinse bir matkap yardımı ile üst kapak sökülür ve aynı işlemler burada da uygulanabilir. Dijital bir alana temas edeceğiniz için nemli bezden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Akustik Piyano Temizliği ( İç Kısım )

Akustik piyanolar, dijital piyanolara göre daha çok dikkat edilerek temizlenmesi gereken piyano türüdür.

Akustik piyanonun üst kapağını kaldırdıktan sonra bir saç kurutma makinesi ya toz püskülü ile iç temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Anca akustik piyano içerisinde çekiçlerin vurmasını sağlayan metal teller bulunmaktadır. Gereğinden fazla kurutma makinesini tutmak piyanonun akort kaçırmasına neden olabilir.

Eğer tuşlar rahat bir şekilde hareket etmiyor, takılıyorsa tuşların bağlı olduğu keçelerde sorun çıkmış olabilir. Bu tarz durumlarda bir piyano teknisyeni ile konuşmanız daha sağlıklı olacaktır.

Akustik piyano bakımı dikkat edilmediği ve düzenli olarak yapılmadığı taktirde çok yüksek maliyetler çıkarabilir.

Piyano Nasıl Korunur ?

 • Özellikle akustik piyanoların akordunun bozulmaması için sabit sıcaklıktaki ortamda bulundurulmalıdır.
 • Doğrudan güneş ışığı ve sıcaklık üreten kalorifer gibi yerlere yakın yerlere konulmamalıdır.
 • Aynı zamanda sadece akort için değil üzerindeki ahşapın zarar görmemesi için doğrudan güneş ışığı almamalıdır.
 • Akustik piyanolar çok çabuk akort kaçırabilir bu nedenle olabildiğince hareket ettirmemeye çalışılmalıdır.
 • Akustik piyano içindeki keçelerin güve yapmaması için paket naftalin alarak üst kapağın içine sağa ve sola olmak üzere birer tane koyabilirsiniz.
 • Piyano bakımı ve piyano temizliği için ürünleri müzik marketlerden alın. Benzer ürünleri alışveriş yaptığınız yerlerde bulsanız bile müzik marketlerde satılanların asidik, bazik özellikleri daha iyidir.
 • Piyano üzerinde olabildiğince sıcak ya da soğuk içecek koymamaya çalışın.

Piyano temizliği ve bakımı yazımızın sonuna geldik. Artık piyanonuzu korumak için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İzmir’in en iyi piyano kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın. Ayrıca Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın. Son eklenen içeriklere ilk siz erişin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu