Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Piyano Bakımı ve Temizliği

Piyano Temizliği ve Bakımı

Piyano çalarken düzgün ve kaliteli bir ton elde ederek çalmak istiyorsanız sıkı egzersizlerin yanında yapmanız gereken bazı unsurlar daha vardır. Bunların önde geleni ise piyanonun bakımı ve temizliğidir. Her enstrümanda olduğu gibi piyanoya da ne kadar özen gösterir ve kaliteli bakım yaparsanız size o denli kaliteli ve güzel bir ses verecektir. Piyano kursu izmir tarafından paylaşılan bu yazımızda ” Piyano Temizliği Nasıl Yapılır? ”, ” Piyano Bakımı Nasıl Yapılır? ”, ” Piyano Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır? ”, ” Piyano Bakımı ve Temizliği ” gibi başlıklara değindik. Yazımızda bahsettiğimiz piyano bakımı ve temizliği hakkında bilgiler uygun görülen aralıklarla yapılmalı ve bu konuya özen gösterilmelidir.piyano bakımı ve temizliği

Özellikle akustik piyanolar en ufak tozdan dahi etkilenen enstrümandır. Bu yüzden bakımı oldukça önemlidir. Özellikle çalım sonrası oluşan ter birikintileri temizlemek oldukça önemlidir. Bu bakımdan sonra her çalımdan sonra piyanoyu silmeniz uzun vadede piyanonuzun ömrünü uzatacak önemli bir unsurdur.

Piyanonun tuşlarını yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz. Ancak siyah tuşlarını temizlerken dikkat etmelisiniz. Siyah tuşlar daha değerlidir ve bastırarak silindiği takdirde bozası çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı yumuşak bir bezle fazla bastırmadan silmekte yarar vardır. Piyano tuşları genellikle fil dişi veya daha az kaliteli plastikten yapılmaktadır. Özellikle fil dişi tuşlar zamanla sararma yapabilir. Tuşların ana maddesinde fil dişi varsa az miktarda diş macunu ile tuşları silebilirsiniz.

Piyano tuşlarını isterseniz cilalayabilirsiniz ancak bu biraz riskli bir işlemdir. Cila sırasında cilanın tuşların arasına girmemesine özen göstermelisiniz aksi taktirde piyanonuz ciddi zararlar görebilir.

Piyanonun genel temizliğini yaparken alkol bazlı maddeleri kullanmamaya kesinlikle özen göstermelisiniz. Alkollü temizleyiciler piyanonun boyasına ve dış görünümüne zarar verecektir. Piyanonuzu hafif nemli veya çok az sabunlu bezle silmeniz piyanonuzun yararına olacaktır.

Piyanonuzu sildikten sonra kuru bir bezle kurulamayı kesinlikle unutmayınız. Temizleme işlemi bittikten sonra piyano üzerinde kesinlikle aşırı bir nemlilik kalmamalıdır.

Akustik piyanolarda kuyruk kesiminin içinde bulunan tellere pek fazla temizlik yapılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü piyanonun kalbi orası sayılmaktadır ve temizlik yaparken en ufak bir hata bile piyanonuza ciddi hasarlar verebilir.

Piyanoyla ilgili ” Sıfır ve İkinci El Piyano Arasındaki Farklar ” adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Aynı zamanda piyano dersi izmir ile ilgili aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Piyano Dersi İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89