Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Çalmak : Piyano Çalmak İsteyenler Nereden Başlayabilir

Söz Konusu Sanat olarak bu yazımızda siz piyano çalmayı seven kişilerinde ilgi ve merak ile beklediği piyano çalmak nasıl öğrenilir konusunda bilgiler vereceğiz.

piyano çalmak isteyenler nereden başlayabilir
piyano çalmak isteyenler nereden başlayabilir

Bu yazımızı okuduktan sonra piyano çalmak konusunda aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak ve piyano nasıl çalınır konusunda oldukça fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Yazımızın detaylarına geçmeden önce sizlere, bize mail ya da whatsapp yolu ile oldukça sık sorulan bazı soruların cevaplarını açıklamak istiyoruz.


Piyano çalmak için gereken özellikler : İsteyen herkes çalabilir

Eğer piyano öğrenmek ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız İnternet üzerinde yaptığınız araştırmalar sonucunda piyano çalmak için gereken özellikler ile ilgili onlarca yazı okumuş olabilirsiniz.

whatsapptan bize ulaşın
whatsapptan bize ulaşın

Bu başlığı çok uzun tutmadan sizlere genel olarak piyano çalmak isteyenler nereden başlayabilir konusunda bilgi aktarmaya çalışacağız. Piyano bildiğiniz üzere her iki elinde aktif olarak kullanıldığı bir enstrümandır.

Hem sol anahtarı hem de fa anahtarı kullanılarak çalınan piyanoda aynı zamanda hem eller hem de ayaklar parça içerisinde kullanılmaktadır. Bu nedenle piyano aynı zamanda tüm vücudu çalıştıran bir enstrümandır.

Piyano çalmak genel olarak iki elin, notaları takip ederek çalması ile ilişkilidir. Başlangıç aşamasında bu insanlara oldukça zor gelmektedir ancak piyano eğitim süreci sandığınız kadar zor değildir.

Dersler öncelikle ellerin tek tek kullanılması ve ardından birleştirilmesi, melodilerin yakalanması, müzikal terimler ile karşılaşınca neler yapmalı gibi hem pratik hem de teorik eğitim esaslı ilerlemektedir. Dersler bire bir gerçekleştiği için piyano temeli oturduğu zaman kişiye özel müfredat uygulanmaktadır. Yani siz hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ne çalmak istiyorsanız onları öğrenirsiniz.

Piyano çalmak için gereken özelliklerin başında istek ardından ise düzenli çalışmak gelmektedir. Bu ikisine sahipseniz kesinlikle piyano çalabilirsiniz.

Piyano çalma konusunda merak ettiğiniz tüm soruları sol tarafta bulunan ” whatsapp ile bilgi al ” fotoğrafına tıklayarak direkt olarak whatsapp üzerinden bizlere iletebilirsiniz.


Piyano çalmak nasıl öğrenilir : Merak ettikleriniz

Piyano çalmak için aslında az önce bahsettiğimiz istek ve düzenli çalışma koşullarına sahipseniz rahat bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer aklınızda piyano çalmak için yaş sorusu beliriyorsa hiç çekinmenize gerek yok !

piyano nasıl çalınır
piyano nasıl çalınır

Piyano çalmaya küçük yaşlarda başlamadıysanız da bu bir sorun oluşturmamaktadır. Önemli olan sizin çalışma isteğinizdir. 20 yaşından sonra piyano çalmak istiyorsanız tabi ki de doğru bir eğitim ile kesinlikle çalabilirsiniz.

Hangi enstrümana ilgi duyuyor olursanız olun temel eğitimi profesyonel, bu alanda uzun süredir kendini geliştirmiş ve iletişim beceri yüksek kişilerden almalısınız. Böylelikle temel sağlam olacağı için daha sonrasında kendiniz devam etmek isterseniz bunu rahatlıkla başarabilirsiniz.

Eğer vaktim yok, nasıl piyano kursuna giderek eğitim alacağım diye düşünüyorsanız o konuda da hiç canınızı sıkmayın. Söz Konusu Sanat olarak İzmir’de bir ilk olan online enstrüman eğitimi ile sizlere yardımcı oluyoruz. Online piyano eğitimi hakkında bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bilgisayarda piyano çalmak, Youtube gibi sitelerden hiçbir bilginiz olmadan bu iş ile uğraşmak yerine bizi arayın ve sizleri evinizden çıkarmadan enstrüman öğretmenin rahatlığını yaşatalım.


Piyano Nasıl Öğrenilir : Her şey ilk adım ile başlar

Hangi müzik aleti olursa olsun içlerinden birini çalmak, insanların kişisel ve zihinsel faaliyetlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından müziğin pozitif etkileri açıklanmış olup, faydaları net bir şekilde belirlenmiştir.

piyano ne kadar sürede öğrenilir
piyano ne kadar sürede öğrenilir

Ayrıca yaşı küçük olan bireylerin, müzik eğitimine erken başlamaları durumunda hafızalarının kuvvetlendiği, başarı seviyelerinin yükseldiği ve beyinlerini daha verimli bir biçimde kullandıkları açıkça bilinmektedir.

Şimdi gelelim ‘’ nasıl piyano çalmayı öğrenebilirim ? ‘’ sorusunun cevabına. Piyano çalmayı öğrenebilmek için en etkili iki faktör doğru bir öğretmen ve düzenli pratik yapma alışkanlığıdır. Unutulmamalıdır ki piyano da aynı başka enstrümanlarda olduğu gibi düzenli bir egzersiz süreci içerir.

Gerekli aşamaların düzgün uygulanmasıyla birlikte sizde 1-2 sene içerisinde keyifle istediğiniz parçaları çalabilir ve sizi dinleyenlerin haz hissi duymasını sağlayabilirsiniz.

Piyano çalmak ne kadar sürede öğrenilir sorusunun cevabı tam olarak sizlerin gelmek istediği ve çalmak istediği parçalara göre değişmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2 sene içerisinde düzenli çalışmalar sonucunda iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.


İyi Bir Piyano Öğretmeni :  İstersen kurs istersen internetten piyano öğren

Piyano öğrenimini gerçekleştirmek için en doğru seçenek düzgün bir eğitmen bulmaktan geçmektedir.

piyano öğrenmek için profesyonel bir piyano öğretmeni ile çalışın
piyano öğrenmek için profesyonel bir piyano öğretmeni ile çalışın

Kişiler eğitmen olmadan belli bir seviyeye gelebilse dahi eğitmen eşliğinde süreç hızlanmakta ve öğrenilen teknik vb. egzersizlerin yanlış öğrenimi ortadan kalkmaktadır.

Bu yüzden doğru bir şekilde kendinizi geliştirmeniz için sağlıklı bir eğitim almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bir alt yapı oluşturmadan kendi başınıza piyano öğrenmeye çalışırsanız büyük ihtimalle piyano tekniklerini de yanlış çalışacaksınız.

Bu teknikleri daha sonrasında değiştirmek zor olacaktır çünkü ilk çalışmalarınız sırasında size doğru yolu gösteren biri ile çalışmadığınız için bu yanlış teknikleri tekrar ede ede ezbere bir şekilde çalıyor olacaksınız.


Disiplinli Olunmalı : Piyano çalmanın anahtarı

‘’ Piyano kolay bir enstrüman, az pratikle de piyano çalmayı öğrenebilirim. ‘’ gibi bir düşünceye sahipseniz mutlaka bu düşünce yapısından uzaklaşın.

disiplinli bir şekilde piyano çalışmak
disiplinli bir şekilde piyano çalışmak

Piyano tuşlu bir enstrüman olsa dahi teknikleri, parmak alıştırmaları vb. bir çok zorluk bu yolda sizi bekliyor olacak. Bu tip engellere sık sık takılı kalmamak ve öğrenim sürecinizi hızlandırmak adına mutlaka her gün düzenli egzersizlerinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazımızın başında da sizlere dediğimiz gibi piyano çalma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız düzenli bir şekilde ara vermeden çalışmalarınıza devam etmelisiniz aksi takdirde istediğiniz seviyeye daha geç geleceksiniz. Bu da sizin enstrümana olan ilginizi azaltan bir etki olabilir.

Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına düzenli, günü gününe çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Takıldığınız yerler de sadece ders içinde değil ders dışında da öğretmenlerimiz ile iletişime geçebilir ve sormak istediğiniz sorularına kendilerine her zaman iletebilirsiniz.


Her Kaynaktan Faydalanın : Piyano öğrenmek için kitap

Video, kitap, kayıt, internet vb. tüm faydalı kaynaklardan mutlaka yararlanmalısınız. Böylece farklı tarzlar görecek ve kendi çalımınıza en uygun stili elde edeceksiniz.

piyano çalışmak için kitap
piyano çalışmak için kitap

Ayrıca hem repeartuarınızı genişletmiş olacak hem de farklı çalımları tecrübe edinme imkanı bulacaksınız. Farklı icracılar arasında yapacağınız karşılaştırmalar size büyük katkı sağlayacak ve kendi doğrunuzu bulmanıza olanak tanıyacaktır.

Bu sebepten dolayı bulabildiğiniz her kaynağı sonuna kadar kullanın ! Ders sırasında kullandığınız kitapları yakından takip edebilirsiniz ya da öğretmeninizden sizin seviyenize göre kitap önermesini isteyebilirsiniz.

Böylelikle sürekli aynı şeyleri çalışmadan birden çok seçenek arasında daha sağlıklı bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz.


Mutlaka Ödevlerinizi Tamamlayın

Her hafta belirli bir program oluşturup, çalışmalarınızı bu çizgi üzerinden gerçekleştirmeye özen gösterin. Her yapacaklarınızı aşama aşama yazarak sorunlarınıza tek tek çözüm üretin ve bu yönde çalışın. Her hafta bir önceki konuyu tekrar edin ve baştan sona doğru ilerleyen bir çalışma stili geliştirin.

Böylece hem önceki çaldıklarınızı unutmayacak hem de temeli sağlamlaştıracaksınız.

Piyano ile ilgili bir diğer içeriğimiz ” Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu