Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Çeşitleri

Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Vurmalı tuşlu enstrumanlar grubuna giren piyano,orkestra niteliğinde bir çalgı türüdür. İtalyanca’da pianoforte olarak adlandırılmaktadır. Piyanodan bir tını elde edilebilmesi için üzerinde yer alan tuşlara basılması gerekir ve standart bir piyanonun üzerinde toplam 88 adet tuş yer alır. Bu 88 tuşun 36 tanesini bemol ve diyez tuş olarak adlandırılan siyah tuşlar oluştururken, geriye kalan beyaz tuşlar ise ana sesleri temsil eder. Piyano 2 farklı bölümde incelenmektedir. Piyano kursu İzmir‘in piyano eğitmenleri tarafından hazırlanmış bu yazımızın devamında ” Piyano Çeşitleri Nelerdir? ”, ” Piyano Çeşitleri ve Özellikleri ”, ” Piyano Çeşitleri Hakkında Bilgi ” gibi konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.piyano çeşitleri

Dikey Piyano

* Spinet: En küçük piyano grubunda yer almaktadır. Genellikle kullanım alanı bakımından avantajlı olmasından dolayı daha küçük evlerde tercih edilmektedir.  Spinet piyanolar ortalama  olarak 36-38 inç uzunluğa, 58 inç genişliğe sahiptir. Spinet piyanoların boylarından kaynaklanan durumlardan ötürü, diğer piyanoların birkaç özelliğinden eksik kalmıştırlar.

* Konsol: Konsol piyanolar spinet piyanolara oranla daha büyüktürler. Spinet piyanolarda uzunluk 36-38 inç arasındayken konsol piyanolarda bu uzunluk 40 ila 43 inç arasında değişiklik göstermektedir. Bu piyano genellikle tasarımla uğraşan kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise konsol piyanonun birçok farklı çeşidinin bulunmasından kaynaklanmaktadır.

* Stüdyo: Genellikle kullanımlarına sanat okullarında ve müzik kayıt stüdyolarında daha sık rastlanmaktadır. Stüdyo piyanoların uzunluğu 45 ile 48 inç arasında değişiklik göstermektedir. Bu piyanoların tercih edilmesindeki en büyük sebep kullanım açısından sağlam üretilmiş olmalarından ve iyi bir tını vermelerinden kaynaklanmaktadır.

* Dik: Bu piyano çeşidinin uzunluğu ortalama olarak 50-60 inç arasında değişiklik gösterebilmektedir. Diğer piyano çeşitlerinde olduğu gibi bu piyanoda da genişlik 58 inçtir. Zengin tona sahip olan bu piyanolar günümüzde çok sık kullanılmamakla birlikte, eski dönemlerde çok daha fazla kullanılmışlardır.

 Yatay Piyano

* Petite Grand: Yatay piyano çeşitleri arasındaki en küçük piyano türüdür. Bu piyanoların tercih edilmesindeki en büyük sebep küçük olmalarına rağmen çok kuvvetli bir tona sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

* Baby Grand: Bu piyano çeşitleri günümüzde son zamanlarda çok tercih edilen piyanolar arasında yer almaktadır. Uygun fiyatından, tını kalitesinden ve dış görünümünün güzelliği tarafından bir çok kişi tarafından ilk tercih baby Grand piyano olmuştur.

* Medium Grand:  Bu piyano çeşidinin boyu 5.7 ft aralığında değişiklik göstermektedir. Boyutları baby Grand piyanoya göre daha büyüktür, günümüzde çok fazla tercih edilmez.

* Parlor Grand: Bu piyanonun boyları 5.9 ila 6.1 ft aralığında farklılık göstermektedir. Kullanım alanından dolayı Oturma odası piyanosu olarakta adlandırılmaktadır.

* Semiconcert Grand: Yatay piyano kategorisindeki en büyük 2. Piyano olan semiconcert grandların boyutları 6.2 ile 7 ft arasında değişiklik göstermektedir.

* Concert Grand: Yatay piyanoların en büyüğü olmasından kaynaklı olarak diğer piyanolara oranla daha fazla özellik taşımaktadır. Bu piyanonun boyu 9 ftyi geçmektedir. Kullanım alanları genellikle konser alanları, sahnelerdir.

Piyano kursu izmir eğitmenleri tarafından hazırlanmış piyanoda bulunan pedalların işlevlerini anlatan ” Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar? ” adlı yazımızı da mutlaka okumalısınız!

Söz Konusu Sanat * Piyano Kursu İzmir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı