Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Çeşitleri

Eğer piyano almak istiyorsanız ama piyano çeşitleri arasında net bir karar veremiyorsanız bu yazımız işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Piyano çeşitlerinin, piyano türlerinin artılarını ve eksilerini bulabileceğiniz yazımızdan öğrenecekleriniz eksiksiz bilgiler ile işinizi görecek piyanoyu rahatlıkla seçebileceksiniz.

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce genel bir açıklama yapalım ;

Piyano çeşitleri aslında mekanizma sistemlerine göre 2 grupta toplanır. Her bir grup içerisinde ise onlarca farklı tür karşımıza çıkacaktır.
 • Dikey-yatay mekanizmalı piyanolar ve dijital-akustik mekanizmalı piyanolar bu 2 grubu oluşturmaktadır.

Aşağıdaki listelerde yer alan enstrümanların hangilerinin işinize yarayacağını düşünürken şu soruları kendinize sormanız daha güzel bir cevap almanızı sağlayacaktır ;

 • Ayırabileceğiniz bütçe nedir ?
 • Hobi olarak mı ilerlemek istiyorsunuz yoksa profesyonel bir adım atmak mı ?
 • Piyanoyu hangi amaçla kullanacaksınız ? ( kayıt işi, konser vs )
 • Evinizin büyüklüğü
 • Mobilya renkleriniz
 • Piyano çalacak kişinin yaşı

Piyano Çeşitleri Nelerdir ?

Aşağıdaki liste tamamen piyanonun işlevine ve çeşitlerine göre oluşturulmuştur. Piyano satın almayı düşünüyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken yer burası olacaktır. Piyano çeşitleri ve özelliklerini yakından inceleyelim.

İşlevine göre piyano çeşitleri nelerdir ? 

 • Duvar piyanosu ( konsol piyano )
 • Elektronik piyano ( dijital piyano )
 • Kuyruklu piyano
 • Pnömatik piyano
 • Mekanik piyano
 • Hazırlanmış piyano ( prepared piyano )

Piyano Çeşitlerini Yakından Tanıyalım

Gelelim yukarıdaki 6 farklı piyano tipleri hakkında bilgiler vermeye. Oldukça işinize yarayacak bu bilgileri dilerseniz bir kağıda not edebilirsiniz.

Piyano almaya gideceğiniz zaman sizlere yardımcı olacak bu bilgiler yardımı ile en sağlıklı piyano seçimini yapabilirsiniz.

Duvar Piyanosu Nedir ? (Konsol Piyano Nedir ?)

Duvar piyanoları evlerde az yer kaplayan piyano çeşitlerinden birisidir. Ufak bir eviniz ya da enstrümanı koyacak küçük bir odanız varsa sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Ses kalitesi oldukça güzeldir ancak bu kalite markadan markaya hatta aynı markanın farklı duvar piyanoları arasında da değişiklik göstermektedir. Bu durumda yapabileceğiniz en güzel şey her bir piyanonun başına oturmak ve sesini dinlemek olmalıdır.

Kuyruklu piyanolardan farklı olarak tel ve mekanizma sistemi dikey olarak içerisine yerleştirilmiştir. Evinizde piyano çalarken gerçekçi bir deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gerekir.

Dezavantajları nelerdir ?

Aslında bunları dezavantaj olarak nitelendirmek çok doğru değil ancak yine de bilmeniz oldukça önemli.

Aynı zamanda burada yazdığımız bilgilerin hepsi yukarıda paylaşmış olduğumuz 6 piyano çeşidi içinde elektronik piyano hariç geçerlidir.

 • Nem ve sıcaklık farklılıkları piyano akordu için olumsuz sonuçlar doğurur. Olabildiğince güneş ışığının üzerine vurmamasına ve soba, kalorifer gibi ısı kaynaklarına yakın konumlandırılmamalıdır.
 • Belirli zamanlarda piyano teknisyenlerine akordunu yaptırmak gereklidir. Seslerin sağlıklı duyulabilmesi için senede bir kez bu işlem uygulanmalıdır.
 • Ağır piyano çeşitleridir. Yeni modellerde tekerlek bulunmaktadır ancak bu hali ile bile tek kişinin hareket ettirmesi oldukça zordur.
 • Hareket ettirmenin de akordun kaçmasına neden olabileceğini unutmayın.

Bu tip piyanolar yani içerisinde tellerin bulunduğu ve akortlama işleminin yapıldığı piyano türleri oldukça hassastır. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Mümkünse olabildiğince sabit bir yerde durmalıdır.

Elektronik Piyano Nedir ? (Dijital Piyano Nedir ?)

Üzerindeki çip ve içerisine kodlanmış yüzlerce ses bankasından oluşur. Temel çalışma prensibi elektrik akımını herhangi bir tuşa dokunduğunuz zaman sese çevirmesidir.

Günümüzde en çok satılan piyano türlerinden biridir desek yanlış olmaz. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte akustik piyanoya yakın sesler verebilecek düzeye gelmiştir.

Ayrıca elektronik piyano üzerinde açma kapama tuşu, ses ayarını yapabilmeniz için bir ses tuşu, metronom, içerisindeki kayıtlı sesler arasında geçiş yapmanız için işlevsel birçok yapı bulunmaktadır.

Elektronik piyano ;

 • Akustik, konsol gibi diğer piyano çeşitlerine göre çok çok az maliyetlidir.
 • Akort kaçırma sıkıntısı yoktur.
 • Tek kişi rahatlıkla kurulumunu yapabilir ve istediği yere taşıyabilir.
 • Ancak üzerindeki teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun tam bir akustik piyano deneyimi yaşatmamaktadır.
Elektro piyano hakkında detaylı bilgiler almak, elektro piyano ile ilgili tavsiye almak istiyorsanız hemen bu yazımızı okuyun ; https://sozkonususanat.com/elektro-piyano-hakkinda-bilgi/

Kuyruklu Piyano Nedir ?

Az öncede bahsetmiş olduğumuz şekilde tellerin yatay olarak uzandığı piyano tipidir. Bu nedenle oldukça büyük yapıda piyanolardan birisidir.

Diğer piyano çeşitlerine göre görünüşü, sesi oldukça havalı olan kuyruklu piyanonun ücretleri de oldukça yüksektir. Profesyonel seviyede bir kuyruklu piyano için ortalama olarak en az 45.000 Dolar gibi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Kuyruklu piyanolar, arkadaki açık kısmın büyüklüğüne göre 3 ayrı sınıfta toplanır. Bunlar çeyrek, yarım, tam kuyruklu piyanolardır.

Kuyruklu piyanolar daha çok üniversite bünyesinde bulunur. Konser amaçlı kullanımı tercih edilir çünkü sesi oldukça gürdür. Bu da bütün bir konser salonunu rahatlıkla doldurmasını sağlar.

Ayrıca çok büyük yapıda olması normal bir ev içine kurmayı imkansız hale getirir. Ya ayrı, büyük bir odanız olmalı ya da yine aynı şekilde büyük bir salonunuz varsa orayı artık iptal etmelisiniz.

Sadece kuyruklu piyanoya ayırmalısınız çünkü onu koyduktan sonra salonunuzda neredeyse başka hiçbir şeye yer kalmayacaktır.

Pnömatik Piyano Nedir ?

Pnömatik sistemi aslında iş makinelerinden tanıyoruz. Hava basıncına bağlı olarak çalışan oldukça kullanışlı bir mekanizmaya sahiptir.

Bu piyano tipinde karton rulo benzeri bir yapı içerisine dolan hava piyanonun tuşlarına basıldığı zaman tokmakların hareketini sağlamaktadır.

Çok tercih edilen bir piyano çeşidi değildir.

Mekanik Piyano Nedir ?

Aslında Red Kit çizgi filminde barda çalınan piyanoyu hatırlıyorsanız mekanik piyanonun ne olduğunu biliyorsunuzdur.

1900 lü yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bir piyano çeşididir. Bu piyanoda aynı kol saatlerinde olduğu gibi bir zemberek sistem bulunmaktadır.

Zemberek, mekanik saatlerde bulunan ve saatin çeşitli parçalarının çalışmasını sağlayan yaydır.

Piyanonun tam ortasında büyük bir tambur ve üzerinde çıkıntılı diş izleri bulunmaktadır. Zembereğin hareketi sonucu tambur dönmeye başlar. Bu da piyano içerisindeki tokmakları harekete geçirir ve sesi oluşturur.

Hazırlanmış Piyano Nedir ? (Prepared Piyano Nedir ?)

1940 yılında John Cage tarafından üretilen bir piyano çeşididir. Mevcut piyanonun tınısınıda değişiklik yaratmak amacı ile tokmakların vurduğu tellerin aralarına kauçuk, çivi gibi farklı parçalar yerleştirmiştir.

Günümüzde çok sık tercih edilene piyano türlerinden birisi değildir. Dilimize hazırlanmış piyano olarak geçmiştir.

Dikey Piyanolar

Aşağıda detaylı bir şekilde anlatılamış dikey ve yatay piyanolar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Piyano alırken nelere dikkat etmek gereklidir ? En sağlıklı piyano seçimi nasıl yapılır merak ediyorsanız ; https://sozkonususanat.com/piyano-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Spinet Piyano

En küçük piyano grubunda yer almaktadır. Genellikle kullanım alanı bakımından avantajlı olmasından dolayı daha küçük evlerde tercih edilmektedir.

Spinet piyanolar ortalama  olarak 36-38 inç uzunluğa, 58 inç genişliğe sahiptir. Spinet piyanoların boylarından kaynaklanan durumlardan ötürü, diğer piyanoların birkaç özelliğinden eksik kalmıştırlar.

Konsol Piyano

Konsol piyanolar spinet piyanolara oranla daha büyüktürler. Spinet piyanolarda uzunluk 36-38 inç arasındayken konsol piyanolarda bu uzunluk 40 ila 43 inç arasında değişiklik göstermektedir.

Bu piyano genellikle tasarımla uğraşan kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise konsol piyanonun birçok farklı çeşidinin bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Stüdyo Piyano

Genellikle kullanımlarına sanat okullarında ve müzik kayıt stüdyolarında daha sık rastlanmaktadır. Stüdyo piyanoların uzunluğu 45 ile 48 inç arasında değişiklik göstermektedir.

Bu piyanoların tercih edilmesindeki en büyük sebep kullanım açısından sağlam üretilmiş olmalarından ve iyi bir tını vermelerinden kaynaklanmaktadır.

Dik Piyano

Bu piyano çeşidinin uzunluğu ortalama olarak 50-60 inç arasında değişiklik gösterebilmektedir. Diğer piyano çeşitlerinde olduğu gibi bu piyanoda da genişlik 58 inçtir.

Zengin tona sahip olan bu piyanolar günümüzde çok sık kullanılmamakla birlikte, eski dönemlerde çok daha fazla kullanılmışlardır.

 Yatay Piyano

Petite Grand Piyano

Yatay piyano çeşitleri arasındaki en küçük piyano türüdür. Bu piyanoların tercih edilmesindeki en büyük sebep küçük olmalarına rağmen çok kuvvetli bir tona sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Baby Grand Piyano

Bu piyano çeşitleri günümüzde son zamanlarda çok tercih edilen piyanolar arasında yer almaktadır. Uygun fiyatından, tını kalitesinden ve dış görünümünün güzelliği tarafından bir çok kişi tarafından ilk tercih baby Grand piyano olmuştur.

Medium Grand Piyano

Bu piyano çeşidinin boyu 5.7 ft aralığında değişiklik göstermektedir. Boyutları baby Grand piyanoya göre daha büyüktür, günümüzde çok fazla tercih edilmez.

Parlor Grand Piyano

Bu piyanonun boyları 5.9 ila 6.1 ft aralığında farklılık göstermektedir. Kullanım alanından dolayı Oturma odası piyanosu olarakta adlandırılmaktadır.

Semiconcert Grand Piyano

Yatay piyano kategorisindeki en büyük 2. Piyano olan semiconcert grandların boyutları 6.2 ile 7 ft arasında değişiklik göstermektedir.

Concert Grand

Yatay piyanoların en büyüğü olmasından kaynaklı olarak diğer piyanolara oranla daha fazla özellik taşımaktadır. Bu piyanonun boyu 9 ftyi geçmektedir. Kullanım alanları genellikle konser alanları, sahnelerdir.

Hibrit piyano nedir ?

Piyano çeşitleri grubunun bir üyesidir. Hibrit piyanolar akustik ile dijital piyanoların tek bir enstrümanda toplandığı halleridir.

Akustik piyanonun sesi, tuş hassasiyeti ile dijital piyanoların ses bankalarını, kullanım rahatlığını birleştirir.

Akustik piyanoda mevcut olmayan USB bağlantıları, harmonik ses ve buna yönelik teknolojiler en büyük artılardındandır.

Ancak oldukça pahalı ve üretici sayısı çok az olan piyano türlerindendir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz 17 çeşit piyano çeşitleri ve isimleri hakkında kısa bilgilerle konuyu anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan sorular için aşağıya yorum bırakmayı unutmayın.

İzmir’in en iyi piyano kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın! Ayrıca Youtube kanalımıza abone olarak en son eklenen ücretsiz derslerle kendinizi geliştirebilir ve sanat dünyasını yakından takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu