Söz Konusu Sanat Blog

Piyano ile İlgili Kısa Soru ve Cevaplar | Piyano Hakkında Merak Edilenler

Piyano bir çok kişinin gözünde zengin enstrümanı olarak yer edinmiş olsa da günümüzde ortaya çıkan bir çok farklı fiyatlandırmaya sahip piyano bu yargıyı yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başlamıştır. Hem çocukların gelişimine oldukça faydası bulunan hem de neredeyse artık her müziğin içinde yer edinen piyano ile ilgili kısaca soru ve cevapları sizler için yanıtlamaya çalıştık. Bu kadar ilgi gören bu müzik aleti hakkında önemli piyano bilgileri ve piyano hakkında merak edilenler başlıkları altında cevaplamaya başlayalım.

Piyano İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Piyano hakkında merak edilenler
Piyano hakkında merak edilenler

Piyano ile ilgili sorular adı altında piyanoya ilgi duyan, piyano çalmak isteyen herkesin piyano ile ilgili en çok merak ettiği sorulara yer vermeye ve bu soruları doğru şekilde cevaplandırmaya çalıştık. Piyano kursu izmir Söz Konusu Sanat hocalarımız  tarafından oluşturulmuş bu içerikte merak ettikleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Piyano Hakkında Merak Edilenler

Piyano hakkında merak ettiğiniz tüm soruları tek bir başlık altında topladık. Bu yazımızı okuduktan sonra merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz soruları konuşma panelinden bizlere iletebilirsiniz ve sorunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Piyanoya başlama yaşı
Piyanoya başlama yaşı

Piyano çalmak için kaç yaşında olmak gerekiyor?

çocuklar için piyano eğitimi
çocuklar için piyano eğitimi

Piyano eğitimlerimiz 5 yaş ve üzerinden başlatılmaktadır, ancak bu alt sınırlamanın dışında piyano derslerimizde üst yaş grupları için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani 60 yaşında ya da 40 yaşında olmanız piyano eğitimi almanıza engel değildir, istediğiniz her an piyano öğrenmeye başlayabilirsiniz!

5 yaş ve altında piyano eğitimi alınması isteniyorsa kesinle ücretsiz deneme derslerimize katılmalısınız. Bu ders sonucunda öğretmenimiz katılımcının piyano çalmaya yaşı itibari ile ne kadar uygun olup olmadığını sizlere belirtecektir.

Çocukların yaş gruplarına göre gelişimleri bir olmamaktadır bu nedenle buradan verebileceğimiz bilgi sınırlıdır. En sağlıklı cevabı almak için kesinle ücretsiz piyano dersine katılmalı ve 20 dakikalık bir süre içerisinde öğrenci hakkında yeterli izlenim elde edilmelidir.


Piyano öğrenmesi zor bir müzik aleti midir?

Piyano bir çok ülkede ana enstrüman olarak kabul edilen ve temelin bu müzik aletiyle atılması tavsiye edilen bir müzik aletidir. Piyano çalmak doğru metotlar kullanıldığında ve kişinin tamamen algısına yönelik bir çalışma yapıldığında oldukça kolaydır. Eğer istiyorsanız yapabilirsiniz, yeter ki hevesinizi kaybetmeyin!

Piyanonun zor bir enstrüman olduğu düşüncesi nedeni şudur. Piyano çalmak için iki tane anahtar bilmek gereklidir. Sol el ile fa anahtarı izlenerek çalınırken sağ elde ise sol anahtarı takip edilir.

Ne kadar sürede piyano çalabilirim
Ne kadar sürede piyano çalabilirim

İki elin aynı anda aktif olarak kullanılmasının yanı sıra pedalların da devreye girmesi ile birlikte piyano çalma süreci oldukça karmaşık bir hal almaktadır. Aslında karmaşık bir hal almamaktadır, daha önceden böyle bir çalışma yapılmadığı için, ilk defa öğrenileceği için zor gelmektedir.

Düzenli zaman ayrılarak çalışılır ve profesyonel bir destek alınırsa herkes rahatlıkla piyano öğrenebilir.

Piyanoda ilk parçamı ne zaman çalabilirim?

piyano ne kadar sürede öğrenilir
piyano ne kadar sürede öğrenilir

Eğer ki piyano derslerinizi aksatmaz ve düzenli katılım sağlarsanız 1 ay sonunda basit bir parça çalabilirsiniz, ancak bunun için derslerdeki etütleri ve egzersizleri eksiksiz yapmanız son derece önemli. Eğer ki bu alıştırmalar tam olarak kavranmaz ise parça çalma süresi de doğrudan uzayacaktır.

Hızlı bir şekilde piyano öğrenmek için az öncede belirttiğimiz gibi derslere devam ve sürekli çalışma şarttır. Bu ikisi kesinlikle birlikte sürdürülmelidir. Günü gününe çalışmak çok büyük bir avantajdır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de örneğin her gün bir saat piyano çalışıyorsanız ve bugün çalışama fırsatı bulamadıysanız yarın iki saat çalışarak arayı kaparım düşüncesi oldukça yanlıştır.

Piyano eğitimi süresinde aynı zamanda kas eğitimi de gerçekleşmektedir. Bunu bir spor olarak düşünebilirsiniz. Bugün 5 km koşmadınız diye yarın 10 km koşmak sizi çok fazla geliştirmez aksine geri düşürebilir, bu nedenle olabildiğince çalışmalarınızı aksatmadan yapmaya özen gösterin.


Piyanonun tercih edildiği müzik türleri nelerdir?

piyano hangi müzik türlerinde kullanılır
piyano hangi müzik türlerinde kullanılır

Piyano başta klasik müzik olmak üzere; caz, blues, country, pop, Türk müziği, gibi çeşitli tarzdaki müzik türlerinde sıkça rağbet görmektedir. Piyano geniş yapısıyla bir çok müzik türüne uyumlu bir performans sergilemek üzere tasarlanmış, uçsuz bucaksız bir müzik aletidir. Bu sebepten nerede ve ne kadar daha fazla tercih edildiğini söylemek pek mümkün değildir.

Aynı zamanda hem solo hem de eşlik görevini üstelenen bu enstrüman ile yapılacakların herhangi bir sınırı yoktur. Bir yandan ritm tutabilirken aynı zamanda onun üzerine melodi yazabilirsiniz. Sadece tek kişilik çalışmanın yanı sıra orkestra çalışmalarında da piyano oldukça önemli bir yere sahiptir.

Batı müziği eserlerini seslendirme ve duygusunu verme konusunda oldukça başarılı olan bu enstrüman ile aklınıza gelebilecek her türlü müzik türünde güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.


Piyano almadan da piyano kursuna katılabilir miyim?

piyano almadan piyano kursuna kayıt olmak
piyano almadan piyano kursuna kayıt olmak

Elbette, piyano ya da org satın alıncaya kadar istediğiniz saat aralıklarını önceden belirterek, sanat merkezimizde istediğiniz kadar etüt yapabilir ve piyanoda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Piyano öğrenmeniz konusunda sizlere olabildiğince destek olmaya çalışıyoruz ! Siz yeter ki çalışmaya gelin. Pratik yapmak isteyen her öğrencimize kapılarımız her zaman açık.

Piyano başlangıç aşamasında dahi maliyetli olabilen bir enstrümandır. Hem piyano kursu ücretini hem de piyano ücretini bir anda toplamak zor olabilir. Bu nedenle piyano almadan da piyano kursumuza katılabilirsiniz. Önceden haber vermeniz koşulu ile dersliklerimiz uygun olduğu sürece istediğiniz kadar ücretsiz bir şekilde sanat merkezimizde piyano çalışabilirsiniz.


Piyano fiyatları ne kadar, pahalı mı?

İzmir piyano fiyatları
İzmir piyano fiyatları

Günümüzde bir çok bütçeye uygun müzik aleti, çeşitli firmalar tarafından piyasaya sürülmüştür. Tabii ki bunlar arasında kalite bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Ancak Söz Konusu Sanat eğitmenlerimize danışarak sizin için en ideal piyanoyu alabilir ve bu konudaki desteği ücretsiz olarak sağlayabilirsiniz. Bunun için yalnızca 0553 174 68 89 numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır.

Piyano ile ilgili kısa soru ve cevaplar  başlıklı yazımızın finaline geldik, sizde piyano hakkında merak edilenler ile ilgili daha fazla sorunun cevabına ulaşmak için bize mail atabilir ya da piyano ve piyano eğitimleriyle ilgili olarak ücretsiz piyano kursu izmir deneme derslerimize katılabilirsiniz !


Piyano ile ilgili diğer bilgiler

Piyanonun kısa bir tarihçesi, hangi piyano metotları kullanılmalı,piyanoda kaç tuş var gibi diğer soruları bulabileceğiniz yazımızın devamını buradan itibaren takip edebilirsiniz.

Hangi piyano metodu ile çalışmak gerekli

Piyano metodu seçimi kişinin bulunduğu seviye ve çalmak istediği, gelmek istediği seviyeye göre değişiklik göstermektedir.

Piyano eğitimi sırasında en çok kullanılan ve popüler olan metotların başında Beyer gelmektedir. Çalışma tekniğini ve parmak koordinasyonu açısından ise en çok tercih edilen piyano metotları Hannon ve Czerny‘dir.

Bu metotların bilinçli bir şekilde çalışılması ile kendinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz. Öğretmeninizden piyano çalışmaları ile ilgili ekstra etütler istemeyi asla unutmayın.

Piyano yapımında kullanılan ağaçlar ve piyanonun tarihçesi

Piyano yapımında genellikle sert ağaçlar tercih edilir. Tokmakların temas ettiği tellerin sabitlenmesi sırasında oldukça yüksek bir çekme kuvveti ortaya çıkmaktadır. Bu kadar yüksek bir kuvvete dayanan ağaçlar genellikle çam ağacı, ladin ve akça ağaçtır.

1700’lü yılların başlangıcında İtalya’da ortaya çıkmış bir enstrümandır piyano. Piyanonun bu kadar popüler olması ve ilerleyen zaman içerisinde kendini sürekli olarak geliştirmesinde Avrupa ülkeleri arasında benimsenmesi sayılabilir.

Piyanonun gelişimi Klasik Batı müziğinin gelişimi ile oldukça paralel bir şekilde tarih içerisinde ilerlemiştir. Floransa’da Bartolomeo Cristofori tarafından icat edilmiş bir enstrümandır.

Piyano icat edildiği ilk zamanlarda yaşanılan en büyük sıkıntılardan biri, çekiç ile ilgili tele vurulması sonucunda çok kuvvetli bir ses çıkması yani ses şiddetinin ayarlanamaması ve aynı zamanda parmak, tuş üzerinden kalktığı anda sesin kesilmesi, aniden sönümlenmesidir.

Zaman içerisinde piyanoya eklenen ses uzatma ya da ses kısma işine yarayan sürdin gibi pedallar yardımı ile piyano günümüzde kullanılan formunu kavuşmuştur.

  • Bu bilgilerin yanı sıra piyano üzerinde toplamda 88 adet tuş bulunmaktadır. Genellikle yapımında abanoz ağacı tercih edilen bu tuşların 52 tanesi beyaz 36 tanesi ise siyah tuşlardan oluşmaktadır.
  • Piyanoda siyah tuşlar ne işe yarar diye merak ediyorsanız bunun cevabı oldukça basittir. Çeşitli notaların diyez ve bemolleri basmak için bu siyah tuşlar kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu