Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Piyano Nasıl Temizlenir : En hızlı temizliğin sırları

Bugün sizler için hazırladığımız yazıda adım adım piyano temizliği nasıl yapılır onu anlatacağız. Çok fazla zamanınızı almayacak olan piyano temizliğini düzenli yapmanız halinde piyanonuz ilk günkü gibi temiz olacaktır.

piyano nasıl temizlenir

piyano nasıl temizlenir

Piyano temizliğinin düzenli yapılması ile birlikte ömrü uzayacak, ses kalitesinden ödün vermeyecek ve her başına oturduğunuzda zevkle çalacaksınız.


Piyano Temizliği Nasıl Yapılır ?

whatsapptan bize ulaşın

whatsapptan bize ulaşın

Piyano temizliğini temel olarak 3 aşamada inceleyebiliriz. Bunlar piyano tuşları temizliği, piyano gövde temizliği ve piyanonun iç kısım temizliğidir. Her bir adımı sizler için ayrı başlıklar halinde detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Aşağıdaki adımları mümkün oldukça piyanoyu her kullanımdan sonra yapmanız önemlidir ! Piyanodan elde ettiğiniz sesin kalitesi, görüntüsü, mekanik aksamların sorunsuz çalışması tamamen bu temizliğe bağlıdır.

Eğer ileride daha kaliteli bir piyano almak için mevcut piyanonuzu satmak istiyorsanız bakımlarını ne kadar düzenli yaparsanız o kadar yüksek fiyattan ve daha kısa sürede elinizden çıkarabilirsiniz.

Unutmayın ki piyanoyu alacak kişide olabildiğince temiz bir piyanoya sahip olmak isteyecektir.

Piyano temizliği konusunda merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz her türlü soru için sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden bize ulaşabilir ya da “whatsapp ile bize ulaşın ” fotoğrafına direkt tıklayarak bizlere whatsapp üzerinden sorularınızı iletebilirsiniz.

Gelin piyano nasıl temizlenir yazımızın detaylarına geçelim.

Piyano dersi sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Piyano eğitimi ve ders içerikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Piyano tuşları nasıl temizlenir

Piyano çok fonksiyonlu bir müzik aleti olmasından dolayı sık sık bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımın özenli yapılması gerekir. Tuşlarda sararmalar oluşmaya başlamışsa, renk olarak eskisi kadar iyi durumda değilse artık piyanonuzun temizliğine el atmalısınız demektir.

piyano tuşları nasıl temizlenir

piyano tuşları nasıl temizlenir

Piyano temizliğinde ne var ki ıslak bir bezle de temizleyebilirim ” diyebilirsiniz. Ancak bu şekilde temizlik özellikle elektronik aksamların arızalanması ile sonuçlanabilir. Daha kolay bir temizleme yöntemi var hem de zahmetsiz ! Yazımızı okumaya devam edin.

Piyanonun uzun süreli kullanımı, kapağın açık bırakılması sonucu toz birikimi ya da yine kapağın açık bırakılması ve güneşe maruz kalması sonucu tuşlarda zaman içerisinde sararma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle piyanonun en çok kirlenen kısmı tuşlar diyebiliriz.

Piyano tuşlarını nasıl temizlerim

Toz almak için üretilen bol tüylü bir temizleme ekipmanı bulunmaktadır. Bu temizleme ekipmanının adı ” toz alma püskülü” dür. Herhangi bir temizlik malzemesi satan yerden temin edebileceğiniz gibi internetten de çok daha uygun fiyata sipariş verebilirsiniz.

piyano temizliği nasıl yapılır

piyano temizliği nasıl yapılır

Toz alma püskülü yardımı ile tuşları çizmeden ve herhangi bir sıvı teması olmadan rahatlıkla piyano tuşlarının temizliğini yapabiliriz. Piyano tuşlarının üzerini rahatça temizlemenize yardımcı olacak bu temizlik aleti ile aynı zamdan birbirine çok yakın olan piyano tuşlarının arasını da temizleyebilirsiniz.

Toz alma püskülü adlı temizlik ekipmanını alırken üzerindeki püsküllerin kalın değil de olabildiğince ince olmasına özen gösterin. Böylelikle herhangi bir bezin dahi giremeyeceği küçük aralıkların temizliğini anında yapabilirsiniz.

Piyano tuşları üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkarmak için ise mikro fiber bez yardımı ile aynen cam siler gibi tuşların üzerini neredeyse kuru olacak bu bez ile silebilirsiniz.

Tuşlar için de temizleyicilerin sprey versiyonunu tercih edebilirsiniz ancak ağaç bölgede olduğu gibi burada da ekstra baskı uygulamamanız gerekmektedir. Genel olarak piyano tuşlarının yapımında plastik ya da fil dişi tuşlar tercih edilmektedir.

Günümüzde plastik tuşeler yaygın olsa da en değerli tuşeler fil dişinden olanlardır. Eğer ki piyanonuzun tuşesi fil dişi tuşe ise çok hafif bir diş macunu ile bu bölümü fırçalayarak temizleyebilirsiniz.


Piyano gövde temizliği

Piyano tuşesinin ve ağaç bölümlerinin temizlik ve bakımı ayrı olarak farklı uygulamalarla gerçekleştirilmektedir.

Piyano gövde temizliği sırasında da ilk olarak toz alma püskülünü kullanabilirsiniz. Amacımız olabildiğince sıvı temasından kaçınarak en az neme sahip bezler ile temizlik işlemini gerçekleştirmek.

piyano gövde temizliği

piyano gövde temizliği

Ayrıca piyanonun tahtadan yapılan bu kısımlarının su ile teması sonucunda kabarma, dökülme yani sonuç olarak bir deforme meydana gelebilir.

Ancak silme işlemi esnasında piyanoya aşırı baskı uygulamayın. Aksi halde boyanın aşınmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Toz alma işlemini gerçekleştirdikten sonra piyano için özel üretilen ” Piano Care ” adlı hem piyanonun tahta kısımlarının parlaklığını arttıran hem de bakımını yapan kremleri tercih edebilirsiniz.

Mikro fiber beze bir iki damla damlattıktan sonra aynı araba cilarla gibi piyanonun üzerini temizlemeye başlayabilirsiniz. Aklınızda bulunması gereken bir diğer noktada temizlik öncesi veya sonrası hiç fark etmez, piyanonun doğrudan güneş ışığı almamasıdır.

Doğrudan güneş ışığı gören bir mobilya gibi sararma ve ahşap üzerinde zamana bağlı çatlakların oluşması muhtemeldir. Bu nedenle piyanoyu olabildiğince güneş ışığından uzak, çok sıcak olmayan bir odada muhafaza etmelisiniz.


Piyano iç kısım temizliği 

Piyanoda en önemli bölgelerden ilki siyah boya ile kaplanmış ağaçtan yapılmış alanlardır. Bu yüzden mikro fiber bez yardımıyla bu bölümleri narin bir şekilde tozdan arındırın.

Piyanonun iç kısmı oldukça narin onlarca parçadan oluşmaktadır. Akustik ve ya dijital piyanoların beyni resmen burasıdır. O yüzden piyano içinin temizliği konusunda oldukça titiz davranmalısınız. Aksi takdirde piyanoda kalıcı bir hasara yol açabilirsiniz.

piyano içi temizliği

piyano içi temizliği

Bu kısmın temizliği sırasında olabildiğince temastan kaçınmalısınız. Bu nedenle bu kısımlarda daha çok hava püskürtme cihazları ya da yakın olmamak şartı ile saç kurutma makinelerinde soğuk modunu açarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Hava püskürtme cihazları yardımı ile piyanonun içindeki tüm toz ve birikintileri rahat bir şekilde dışarı çıkarabilirsiniz. Bu işlem sırasında oldukça fazla toz çıkacağı için temizliğe buradan başlayabilir ve ardından yukarıda anlattıklarımı uygulayabilirsiniz.

Son olarak da aşağıda piyano tuşlarının daha canlı görünmesi için verdiğimiz bilgileri uygulayabilirsiniz.

Piyano tuşlarının daha canlı gözükmesi ve bakımlı hale gelmesi açısından cila kullanabilirsiniz. Ancak farklı tuşlar için farklı cilalar mevcuttur. Bu yüzden kendiniz piyanonuz için en doğru cila seçiminde bulunmalısınız.

Aksi halde yine tuşenizde kalıcı olabilecek hasarlara sebebiyet verebilirsiniz. Eğer doğru cilayı bulduysanız cilalama işlemini ardından hafif ıslak bir bez yardımıyla tekrar tuşların üzerinden geçebilirsiniz.

Ancak cila gibi sıvının da tuşların arasına kaymamasına mutlaka özen göstermelisiniz, aksi takdirde tuşlarda teknik problemler ortaya çıkabilir.

Piyano dersi sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Piyano eğitimi ve ders içerikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89