Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano hem asil duruşuyla hem de büyülü tınısıyla herkesin gönlünde taht kurmayı başarabilmiş bir müzik aletidir. Hem solo hem de eşlik amacıyla kullanılan bu enstrümanı çalmak istiyorsunuz fakat piyano ne kadar sürede öğrenilir merak mı ediyorsunuz?

Piyano nasıl öğrenilir konusu hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde inceliyor olacağız. Genellikle bizlere mail ya da whatsapp yolu ile iletilen birkaç sorunun cevabını vererek yazımıza başlamak istiyoruz.

Bu sorular aslında piyano eğitimi almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.


İnternetten piyano öğrenilir mi : Bir şartla evet !

Enstrüman çalmayı öğrenmek küçük büyük aslında birçok kişinin hayali. Durum böyle olunca bir yandan piyano kursu ücreti ve evde çalışmak içinde bir piyano satın alma arayışı içine girilmektedir.

İnternetten piyano dersleri almak mantıklı mı ?

Normalde bu büyük bir kumardır ancak merak etmeyin çok kısa bir süre içerisinde online eğitimlerle adından söz ettirecek bir projenin öğrencisi olabilirsiniz.

Detaylar yakında sitemizde paylaşılacaktır.

internetten piyano öğrenilir mi

Piyano eğer araştırma yaptıysanız sol ve fa anahtarının birlikte kullanıldığı bir enstrümandır. Yani nota bilgisi bu enstrüman için kesinlikle olmazsa olmazdır ! İnternet kullanarak özellikle Youtube gibi platformlarda notası piyano eğitimleri verilmektedir.

Yukarıdan kayan mavi ve yeşil renkli çubuklar ile piyanoda hangi nota veya notalara nasıl, ne kadar süre ile basılacağı gösterilmektedir. Öncelikle inanın bu şekilde piyano öğrenmek, nota ile öğrenmeye göre kat kat zordur.

Nota eğitimi sanıldığı kadar zor değildir ! Aslında sadece 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde güzel bir nota bilgisine ulaşabilirsiniz. O yüzden eğitimlerinizi nota ile yapmanız her zaman sizin için bir avantaj olacaktır.

Şöyle düşünmekte fayda var. Bir parça çalma istiyorsunuz ve bunu doğru çalım teknikleri ve doğru müzikal çerçevede icra edeceksiniz. Böyle bir durumda sizlere yardımcı olacak tek şey parçanın notaları olacaktır. Ne kadar süre ile hangi notaların nasıl çalınacağından tutun da sus yani bekleme değerlerini, kısacası parçaya ait her şeyi önünüzdeki kağıtlarda bulabileceksiniz.

Piyano almak istiyor ancak sıfır ve ikinci el piyanolar ile ilgili seçimlerde nelere dikkat etmek gerekli bilmiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/sifir-ve-ikinci-el-piyano-arasindaki-farklar/

online piyano eğitimi
online piyano eğitimi

Dolayısı ile ” İnternetten piyano öğrenilir mi ? “ sorusunun cevabı hem evet hem de hayır olmaktadır. Temel eğitimini almadığınız bir enstrümanı sadece internetten az önce bahsettiğimiz gibi bir öğrenme şekli ile malesef öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak online piyano eğitimi ile bu mümkündür.

Online piyano eğitimleri, bire bir şekilde İnternet üzerinden gerçekleşir. Bir öğretmen tarafından alacağınız dersler ile rahat bir şekilde evinizin rahatlığından uzaklaşmadan kaliteli bir piyano kursu alabilirsiniz.

Bu eğitim türü hakkında bilgi almak için online piyano kursu yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/piyano-kursu/

Piyano öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız aklınıza gelecek ilk soru ” ne kadar zamanda piyano çalabilirim ? ” değil de ” kısa sürede piyano çalmak için neler yapmam gerekli ? ” sorusu olmalıdır.

whatsapp iletişim
whatsapp iletişim

İnternetten de araştırma yaparsanız evde çalışmanız, takip etmeniz açısından yararlı birçok kaynak görebilirsiniz. Başlangıç piyanosu seviyesinde olacağınız için atmanız gereken ilk adım araştırma ve bilgi toplama olmalıdır.

İlk aşamada bebek adımları ile bu işi çözebilirsiniz. Kolay piyano öğreniyorum kitabı ya da piyano çalmayı öğreniyorum kitabı tarzındaki Google üzerinden arama sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Zaten bu tarz kaynaklar D&R gibi kitap evlerinde bulunacağından ayrıca giderek incelemeniz size fazlası ile yardımcı olacaktır.

Aynı araştırmayı başlangıç piyano metotları içinde yapabilirseniz. Bu aşamadaki sorun karşınıza çıkacak kaynak sayısı fazla olduğu için hangisini seçerek başlamak gerektiğidir.

Bu konuda da canınızı asla sıkmayın. Sol tarafta bulunan whatsapp iletişim hattı görseline dokunarak sorularınızı anında bize iletebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Bu bağlantıyı kullanarak Suzuki Piano School Volume 1 ve Suzuki Piano School Volume 2 metotlarını Google Drive hesabımız üzerinden indirebilirsiniz ;

https://drive.google.com/open?id=1b9dbsX5AOPybmrmGZnxrZ3FmnSicpraf    —> 1.kitap

https://drive.google.com/open?id=1zQxTH9OBauRxvC0Hiw4vuf_4RIICEwyL  —> 2.kitap

Yukarıdaki kitaplarda en temelden başlayarak kendi gelişiminizi gün ve gün takip edebilirsiniz. Ne kadar sürede piyano çalarım sorusunun cevabını kendi kendinize cevaplayabilirsiniz.


25 yaşında piyano öğrenilir mi : Çok rahat bir şekilde hemde !

25 yaşında piyano öğrenilir mi
25 yaşında piyano öğrenilir mi

Piyano çalmak için yaşın hiçbir önemi bulunmamaktadır. Biz, piyano kursumuza katılan kişilerden sadece bir tek şey istiyoruz. Bu da çalışma isteğidir.

Eğer piyano dersi almak istiyorum diyorsanız ve düzenli ayırabilirseniz emin olun 25 yaşında değil isterseniz 70 yaşında olun, piyano çalabilirsiniz. Günü gününe vakit ayırabilirseniz piyano nasıl öğrenilir konusunda aklınızda en ufak bir soru işareti kalmadan tüm soruların cevaplarını kendiniz bulabilirsiniz.

Enstrüman çalmak sabır ve emek isteyen bir iştir. Eğer ki ben bunlara sahibim diyebiliyorsanız emin olun ilk ayın sonundan itibaren basit piyano parçaları çalmaya başlarsınız.

Eğer çocuğunuz için piyano eğitimi aldırmayı düşünüyorsanız bu konu ile ilgili en sağlıklı cevabı ücretsiz deneme derslerimizden sonra öğrenebilirsiniz.

İnternet üzerinde dolanan bir hurafe olan 3 yaş piyano eğitimi ile ilgili çeşitli başlıklar okumuş olabilirsiniz. Ancak o yaş grubunda her çocuğun fiziksel gelişimi bir olarak ilerlememektedir. Bu nedenle sizin çocuğunuz için uygun olan bir 3 yaş piyano eğitimi bir başkası için uygun olmayabilir.

Bu tarz durumlarda çocuğun müzikten soğumaması adına yapılması gereken en güzel davranış direkt piyano kursuna yazdırmak değil de ücretsiz deneme dersi alarak bilgi sahibi olmaktır.

Piyano için tavsiye edilen başlama yaşı ; 6 yaş piyano eğitimidir.


Piyano çalmanın zorlukları : Dedikleri kadar zor mu ?

Piyanoyu diğer enstrümanlardan ayıran farklılıklardan biri iki anahtarın aynı anda çalınmasıdır. Sol elimiz ile fa anahtarına ait notalar seslendirilirken sağ el sol anahtarını takip eder.

piyano çalmanın zorlukları
piyano çalmanın zorlukları

Piyano çalmanın zorluklarından ilki aslında budur. İki ayrı anahtar ve iki elin nota takibi yapması. Tabi ki zorluk dediğimiz bakmayın. Normalde ilk ay içerisinde sol ve fa anahtarı üzerinden nota yerlerini öğrenmiş oluyor ve notalara bakara çalmaya başlıyorsunuz.

Bu durumun zor olarak adlandırılmasının nedeni daha önce böyle bir çalışma yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer daha öncesinde hangi enstrüman olduğu önemli değil, belirli bir alt yapınız varsa o bilgi birikimini piyanoda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Piyano çalmak sanıldığı kadar zor bir enstrüman değildir. Aynı diğer çalgılar gibi emek ve sabır isteyen, düzenli vakit ayrılması gereken bir müzik aletidir. İsteyen herkes rahatlıkla çalabilir.


15 Yaşında Piyanoya Başlamak

15 yaşında piyanoya başlamak ya da hemen hemen benzer zamanlarda bu kararı almak mükemmeldir!

Evet ağaç yaşken eğilir sözü doğrudur ancak üzerine eğilmediğiniz sürece bir enstrümana erken başlamak çok da bir fark yaratmamaktadır. Tabi ki bu durum piyano kursu aldığınız kişi ya da kurumdan tutun ailenizin tepkisi gibi onlarca dış etmene bağlıdır.

Hal böyle olunca siz ne kadar erken başlarsanız başlayın doğru şartlar oluşmadığı takdirde piyano çalmak bir işkence haline dönebilir.

15-yaşında-piyanoya-başlamak

Peki 15 yaşında piyanoya başlamak neden bu kadar önemli ?

Aslında nedeni çok basit. Bir birey olarak artık nelerden hoşlandığımız konusunda emin bir şekilde kararlar verebildiğimiz bir yaşların başıdır.

Bu kararı almanızda internet, çevresel faktörler gibi bir çok şeyin etkisi altında kaldığınız ve artık başlamayı kendiniz istediğiniz için daha sağlıklı ve istekli bir şekilde ilerlemeniz muhtemel.

15 yaşında piyanoya başlamak kesinlikle geç değildir. Şunu kesinlikle unutmayın, enstrümana başlamanın yaşı yoktur ancak bilinçli bir şekilde isteyerek bu konuda adım atmak kesinlikle olumlu sonuçlar verecektir.

Her şey ilk adımı atmanız ve ellerinizi piyanoda do notasına koymanız ile başlıyor. Geri kalanı heyecan verici bir süreç!


Yetişkinler Piyano Çalabilir Mi ?

Bizlere en çok sorulan sorulardan biri de budur. Yetişkinler piyano çalabilir mi ? 

Aslında ön yargılarınızı kırmak için bu durumlarda sizi ücretsiz deneme dersine davet ediyoruz. Ücretsiz deneme derslerinde hiçbir bilginiz olmasa mile öğretmenimizin yol göstermesi sonucunda basit bir şekilde nota takibi yaparak çeşitli ezgileri çalabildiğinizi fark edeceksiniz.

yetişkinler-piyano-çalabilir-mi

Bu sorunun cevabı tabi ki de evet! İsteyen, vakit ayıran herkes piyano çalabilir. Siz yeter ki isteyin!

Söz Konusu Sanat’ın öğrencileri her zaman en iyisini hak eder. Bu nedenle tam donanımlı en iyi akustik ve dijital piyanolarla ücretsiz bir şekilde ders harici zamanlarda çalışabilirler.


Piyano Çalmaya Nasıl Başlanır ?

Aslında piyano çalmak, piyanoda notaların yerlerini öğrenmek için sahip olmanız gereken tek şey istek.

Piyano çalmak, bu alanda ilerlemek için kesinlikle öğrenmeye açık biri olmalısınız.

Hiç bilmediğiniz bir alanda size doğru yolu gösterecek olan kişilerle yürümek için hevesli olmalısınız. Aksi takdirde piyanoda belli bir seviyeye kadar gelebilirsiniz.

piyano-çalmaya-nasıl-başlanır

Enstrüman öğrenmek zordur bunu baştan belirtmemiz gerekli ama bu işin tadı da zor olmasındadır yoksa çevrenizde gördüğünüz herkes müzisyen olurdu.

Sizleri diğer kişilerden ayıran şey çalışma isteğiniz, azminiz ve kendinizi geliştirmeye olan hevesiniz olacaktır.

Küçük bir dipnot düşmekte fayda var.

Eğer düzenli vakit ayırabilir, piyano çalmayı bir zorunluluk değil de isteyerek gerçekleştirirseniz emin olun 2.ayın sonundan itibaren basit parçaları nota takibi yaparak çalabilirsiniz.

Zaten siz piyano çalmayı istiyorsanız bu sizin için bir zorunluluk değil aksine keyif alacağınız bir aktivite olacaktır.


Piyano Ne Kadar Sürede Öğrenilir ?

Piyano öğreniminde ”Şu kadar saat piyano kursu alırsanız, piyanoyu kesin öğrenirsiniz.” şeklinde bir ifade kullanmak yanlış bir yönlendirme olacaktır.

Piyano öğrenme süresi bir çok etkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bazı kişiler temel eğitim sürecini 5 ayda öğrenirken, bazı piyano dersi alan kişiler 3 ayda öğrenebilmektedir. Bu yüzden ortalama öğrenme süresinin tespit edilebilmesi için bazı konuların kesinlik kazanmış olması gerekmektedir. İşte cevaplamanız gereken sorular;

Piyano öğrenmeyi hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı istiyorsunuz?
– Piyano çalışmaya ayıracağınız vakit süresi ne kadar?
– Piyano öğrenme aşamasında bir kurs ya da bir öğretmenden eğitim alıyor musunuz?

 

Hobi olarak ilgileniyorsanız öğrenme sürenizin daha kısa olacağından şüpheniz olmasın, çünkü hangi enstrümanı çalmak isterseniz isteyin, onu profesyonel olarak icra etmek oldukça uzun bir zaman dilimini kapsamakta ve bir o kadar da yoğun bir çalışma gerektirmektedir. Hobi için ortalama temel seviyeye erişim süreci 12 hafta civarında değişirken bu süre profesyonel anlamda değerlendirildiğinde yılları bulabilmektedir.

Piyano çalışmaya ayırdığınız süre ile öğrenme süreniz birbiri ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yani ne kadar çok piyano çalışmaya vakit ayırırsanız, ilerleyişinizi o kadar hızlandırır ve o kadar çabuk öğrenirsiniz. Bu ilerleyişi sağlamak adına günlük minimum 30 dakika piyano çalışmanızı tavsiye ediyoruz! 


Neden bir eğitmen desteği almalıyım?

profesyonel piyano eğitimi
profesyonel piyano eğitimi

Eğer ki bir eğitmenden ya da kurstan ders alıyorsanız piyano öğrenme süresi bakımından hatalarınızı daha çabuk farkına varmanız konusunda çok büyük bir artı sahibisiniz demektir. Daha hata yapmadan direkt olarak doğru pozisyonu ve çalım stilini yakalamanız, yanlışı düzeltmek için vakit kaybetmenizi önleyecek ve öğrenme sürenizde ciddi değişikliklere sebep olacaktır. Bu yüzden deneyimli bir eğitmenle çalışmanızı öneriyoruz.

Piyano öğrenme süreci içerisinde bir eğitmenden profesyonel bir destek almanın yanı sıra aynı zamanda piyano öğrenmek için kitap araştırmalarını da yapabilirsiniz. Seviyenize göre seçebileceğiniz bu kitapları birçok müzik marketten rahat bir şekilde temin edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu