Söz Konusu Sanat Blog

Piyano Öğrenmeye Başlamak İçin 10 Neden

Piyano, çoğu kişinin hayallerini süsleyen, motive edici ve aynı zamanda etkileyici bir müzik aletidir. Piyano çalmak için aslında çok bir sebebe ihtiyaç duymasanız da piyano öğrenmenin bize kattığı artıları da görmeden geçemeyiz.

piyano öğrenmek için 10 mükemmel neden
piyano öğrenmek için 10 mükemmel neden

Bu yazımız içerisinde sizlere birçok konu  başlığından bahsedeceğiz ve bu konu başlıklarının açıklamalarını yapacağız. Yazımızı okuduktan sonra  ” neden piyano öğrenmeliyim ? ”, ” piyano çalmanın faydaları nelerdir ? ”, ” neden piyano eğitimi almalıyım ? ” gibi piyano kursuna başlamayı düşünenlerin merak ettiği soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

İşte piyano öğrenmeye başlamanızı sağlayacak ve bu eğitimi devam ettirmenizde size destek olacak 10 neden ;


Piyano çalmanın faydaları : 10 etkileyici madde

neden piyano eğitimi almalıyım
neden piyano eğitimi almalıyım

Piyano ritm ve solonun ahenk içinde dans ettiği, müziğin en temel enstrümanlarından biridir belki de. Hangi enstrümana merakınız olursa olsun zaman içerisinde kesinlikle piyano öğrenmek için adım atmalısınız.

Diğer enstrümanların aksine akor oluşturma, ritm kalıpları ve bu akorların üzerlerine yapılabilecek melodik yürüyüşler piyano eğitimi ile çok daha rahat bir şekilde kavranmaktadır.

O yüzden müzik alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler başka bir enstrüman çalıyor olsalar dahi piyano eğitimine de önem vermektedir.


Piyano çalmak nasıl öğrenilir : Baştan çıkaran bilgiler

Piyanoya olan ilginizi körükleyecek tüm bilgiler aşağıda ! Aklınıza gelen, gelmeyen bilgilerin bulunduğu bu yazı piyano çalmak isteyenlerin duygularına tercüman olacak cinsten !

Sizleri çok bekletmeden piyano çalmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattığımız yazımızın detaylarına geçelim.

Piyano çalmak keyifli bir hobidir : İlgi çeker

Günlük işlerden, toplantılardan, sizi yoran bütün sorunlardan sıkıldınız mı? Rutinleri bir kenara atmayı düşünen ve bunalan herkes için muhteşem bir kaçış noktasıdır piyano !

piyano çalmak
piyano çalmak

Çalma aşaması biraz emek istese de ufak bir şeyler ortaya koymaya başladığınızda aldığınız hazzı kendiniz dahi tarif edemeyeceksiniz. Kısacası canınız mı sıkılıyor? Yeni bir hobi ve eğlence mi arıyorsunuz? O zaman yapmanız gereken ilk şey piyano çalmayı öğrenmeye başlamak!

Düzenli çalışmalara zaman ayırmanız, her gün hiç olmazsa 30 dakika dahi piyano başında oturmanız sizleri yenileyecek ve zihninizi rahatlatacak bir çalışma olacaktır.

Evde piyanom yok çalışmalarımı nasıl yapacağım diye düşünmene gerek yok ! Söz Konusu Sanat öğrencileri dilediği zaman gelip sanat merkezimizde bulunan piyanoları herhangi bir ek ücret ödemeden kullanma hakkına sahiptirler.


 Piyano çalmak beyin gelişimine katkı sağlıyor : Zeka gelişimi

Bilim adamlarının açıklamaları dikkate alındığında piyano öğrenmenin ve çalmanın beyin gelişimine kesin bir katkısı olduğu açıkça görülmektedir.

piyano çalmanın faydaları
piyano çalmanın faydaları

Piyano beyinde yer alan sağ ve sol lobun daha aktif olarak faaliyet yürütmesini sağlar ve mantıksal zekanın ilerleyişine katkıda bulunur.

Piyano çalarken beynin her iki kısmı aktif olarak kullanılmaktadır. Piyano çalarken özellikle beynin sol tarafı daha çok faaliyet göstermektedir.

Sol beyin matematik, fen gibi sayısal becerilerin geliştirildiği alandır. Küçük yaşta piyano ile ilgilenen çocukların bu gelişim sayesinde sayısal alanlarda daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.


Kendini müzikle anlatmanın en iyi aracı : İfade yönünü geliştirir

İletişim ve kişisel ifade sadece sözel ya da bedensel olarak değil aynı zamanda duyusal olarak ta gerçekleşmektedir. Kendimizi yalnızca konuşarak değil aynı zamanda bir şeyler yaratarak, bir eser ortaya koyarak ya da elde olan eseri yorumlayarak ta ifade ederiz.

piyano eğitiminin faydaları
piyano eğitiminin faydaları

O an ne hissettiğiniz hiç önemli değil, piyanonun başına geçin ve çalmak istediğiniz parça, etüt, alıştırma ne tür bir nota ise onu çalmaya başlayın.

Eğer ki hislerinizi müzik aletinize aktarabilmeye başladıysanız, sizde gerçek bir müzisyen olma yolunda ilk adımları atmışsınız demektir.

Ayrıca piyano çalarken beynimizin yine uyarılan bölgeleri konuşma ve yabancı dil öğrenme sırasında da aktif olarak kullanılmaktadır. Yani aslında bir piyano eğitimi almak ile beraber birçok alanda beyin gelişimi de sağlanmış olmaktadır.


İlk kez müzik eğitimi alanlar için : En faydalı müzik aleti

Müzikal doygunluğun oluşması, ritm çalışmalarının kavranması ve el kaslarının gelişimi için piyano eğitimi çok faydalı olan ve müziğin temelini oluşturan bir müzik aletidir.

temel müzik aleti olarak piyano
temel müzik aleti olarak piyano

Aynı zamanda öğrenme aşamalarının hızlı bir ilerleyişe sahip olmasından dolayı piyano, en çok tercih edilen müzik aletlerindendir.

Piyano eğitimini diğer enstrüman eğitimlerden ayıran bir özellik de tüm vücudun aktif olarak kullanılmasıdır. El ve ayak koordinasyonunun yanı sıra aynı zamanda notaları bir yandan okuyarak piyanoda bunu icra etmeye çalışmak zihinsel olarak oldukça geliştiricidir.

Aynı zamanda piyanoda nota takibi yaparak bunu piyano üzerinde anında tepki göstererek çalma işlemi hızlı okuma ve anlama konusunda da bireylere yardım etmektedir.


Eğitmen bulmak daha kolay : Ücretsiz piyano deneme dersleri

Piyano eğitiminize daha sağlam adımlarla temel oluşturabilmeniz açısından iyi bir öğretmen eşliğinde başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca eğitimlerinizi bir kurs merkezinde gerçekleştirmeniz de size oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır.

ücretsiz deneme dersi
ücretsiz deneme dersi

Genel olarak kurs merkezlerinin oturmuş bir düzeni, programı, kaliteli bir eğitmeni ve eğitim sistemi bulunmaktadır. Bu bilgiler genel olarak gidişatınıza direkt olarak etki edecektir, zaten belli bir noktaya geldikten sonra çalışma ve gelişim aşamalarını tek başınıza da gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Tulum, Karadeniz kemençe gibi derslerin eğitmenini bulmaktansa piyano dersi veren eğitmenler bulmak daha kolaydır.

Alacağınız eğitim konusunda sıkıntılarınız mı var  ? Ücretsiz deneme dersi hizmetimizden faydalanarak merak ettiğiniz her türlü soruyu öğretmenimiz ile konuşabilirsiniz.


Piyano çok yönlü bir müzik aletidir : Ne ararsan var !

Klasik müzik, caz, pop, rock, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi alanlar da aktif olarak piyanonun tınılarına rastlanmaktadır. Bu tamamen enstrümanın geniş bir kullanım alanına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

çok yönlü bir müzik aleti olarak piyano
çok yönlü bir müzik aleti olarak piyano

İster akor basın ve üzerine şarkı söyleyin, isterseniz ritm eşlikli akorlara ağırlık vererek solo enstrümana eşlik edin ya da tek başınıza performans sergileyin. Kısadan hisse piyano da sınır yok, sınır sizsiniz!

Aklınıza gelebilecek her türlü çalışmayı yapabilirsiniz. İstediğiniz alanda parçalar çalışabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey temel eğitim süresince olabildiğince dersleri kaçırmadan devam etmek ve gelişmek.

Eğer piyano çalışmanın mantığını anlar ve bu yönde bir piyano çalışma programı oluşturursanız emin olun kısa sürede mükemmel bir şekilde piyano çalmaya başlarsınız.


Sosyal bir payda da buluşmak için müzik : Etkili etkileşim aracı

Müzikle birlikte tamamen yeni bir dünyaya ve dolayısıyla yeni dostluklara ilk adımı atmış olacaksınız. Seviyeniz ilerledikçe gruplarla çalmaya ya da eşlikli icralar gerçekleştirmeye başlayacaksınız.

müzik ve etkili iletişim
müzik ve etkili iletişim

Böylece hem aynı dilde konuştuğunuz bir çevre içerisinde bulunacak hem de sıkı dostluklar kurabileceksiniz.

Sanatın her alanından insan ile etkileşimde bulunmak, kendini geliştirmek, bilgi alış verişi yapmanın değeri paha biçilemez. Sizinle aynı şekilde kendini geliştirmeye çalışan kişilerden tavsiyeler almak, onların çalışma hikayelerini bilmek gerçekten mükemmel bir his.

Sadece bu da değil. Sizin gibi sanata ilgi duyan insanların olduğu ortamda hem kültürel hem sosyal olarak kendinizi geliştirebilir ve hayatınıza yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.


Bahanelerden uzak durun ve hayallerinizi gerçekleştirin : Adım atın

Çevrenizde piyano çalmak isteyip çeşitli söylemlerle yakınan kişiler muhakkak görmüşsünüzdür. Örneğin; ” piyano çalmak istiyorum ama yaşım geç ”, ” çok isterdim ama vaktim yok ”, ” piyano çalmak çok zor ” bunlar sadece kendinizi engellemek için söylenilen sözler.

kimler piyano çalabilir
kimler piyano çalabilir

İstekli olduğunuz alana vakit ayırmak ve bunun için zaman harcamak tamamen sizin elinizde. Ayrıca piyanoda yaş unsuru da hiç önemli değil 6’dan 60’a ve yukarısına kadar piyanoya hayran herkes piyano çalmayı başarabilir ve piyano çalmak düşünülenin aksine çok daha kolaydır.

Unutmayın başarmak istiyorsanız başlamanız yeterli!

Bizlere en çok sorulan sorulardan biri de 20 yaşından sonra piyano çalmak ile ilgilidir. Küçük yaşta başlama fırsatınız olmadıysa hala çok geç değil ! Burada önemli olan isteğiniz. Eğer siz isterseniz, her şeyi yaparsınız !


 Gündelik problemlerden uzaklaşmak için : Piyano çalın

Piyano çalmak hayatınızı renklendireceği gibi aynı zamanda işin ve benzeri sorunların üzerinden atılması için de bu konuda ki en büyük yardımcınız olacaktır.

piyano ve faydaları
piyano ve faydaları

Müzik yapmak, müziğin içinde olmak sizi rahatlatacak ve günün yoğunluğunu üzerinizden atmanız için size yardımcı olacaktır.

Canınız mı sıkkın ya da keyfiniz mi yok ? Düşünceleriniz ile boğuşmaktan enerjiniz mi kalmadı ?

Piyano başına oturun ve derin bir nefes alarak sevdiğiniz parçaları çalmayı deneyin ya da yeni bir şeyler araştırın. Daha olumlu güzel düşüncelere odaklandığınızı fark edeceksiniz.

Böylelikle neyi düşünmek isteyip neyi istemediğinize siz karar vereceksiniz.


 Her müzikte yatan farklı noktaları piyano çalmaya başlayınca keşfedeceksiniz

Bir çok parçayı rastgele dinliyoruz ve sınırsız ve bilinçsiz bir tüketim gerçekleştiriyoruz. Piyanoda öğrendiklerinizi zaman içerisinde hayatınıza da yansıtacak ve sizde müzikleri daha bilinçli şekilde keşfedeceksiniz. Süslemeler, nüanslar, tempo hepsini ve daha fazlasını aldığınız detaylı eğitimlerde sıkça göreceksiniz.

neden piyano öğrenmeliyim
neden piyano öğrenmeliyim

Herkes gibi sizde piyano çalmayı öğrenebilirsiniz! Asla geç kaldım demeyin, başlamadığınız her gün daha da geç kalıyorsunuz. O yüzden neden hala bugün piyano çalmaya ve hayallerinizi gerçekleştirmeye ilk adımı atmayacaksınız ki?

Piyano dersleri ve içeriğiyle ilgili olarak Piyano Kursu İzmir kategorimizi ziyaret edebilir ve ücretsiz piyano dersi denememiz için telefonla iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Ücretsiz piyano kursu tanışma dersi için iletişim : 0553 174 68 89

Eğer şuan bu yazımızı telefondan okuyorsanız, telefon numarası üzerine tıklayarak bizi hemen arayabilirsiniz. İsterseniz whatsapp, sms yolu ile de merak ettiğiniz soruları bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca piyanonuzun daha kaliteli bir ton vermesi ve zarar görmemesi için önemli ipuçlarına değindiğimiz ” Piyano Temizliği Nasıl Yapılır ” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu