Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar

Piyano Pedalları Ne İşe Yarar?

Piyano keşfedildiği andan günümüze kadar sürekli bir değişim göstermiş ve en uygun ses verimliliğine ulaşılana kadar sürekli geliştirilmiştir. Bundan ötürü piyano pedalı adı verilen aksamlar hem dönemlerin özelliklerine, hem de piyanonun türüne göre çeşitlilik göstermiştir. Piyano kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış detaylı makalemizde Piyano pedalları ne işe yarar? Piyanodaki pedallar neden kullanılır? Piyanodaki pedalların görevi nedir? gibi sorularınıza cevap bulabilecek ve piyano pedalları hakkında geniş bilgi edinebileceksiniz.

Piyano’da bulunan bu aksamın asıl amacı; piyanodan çıkan ses dalgalarının hemen sonlanmasına engel olmaktır. Günümüzde kullanılan piyanolarda sol, orta ve sağ pedal olmak üzere toplam 3 adet pedal bulunmaktadır. Bu 3 pedalın her biri farklı bir görevi yerine getirmektedir.

* Sol Pedal

Piyanoda sol pedalın kullanılmasıyla birlikte klavyenin olduğu yerden biraz sağa doğru gittiği görülmektedir. Bu durum normalde 3 tele temas eden çekiçlerin 2 ya da 1 tele vurmasını sağlamaktadır. Sol pedal kullanımıyla birlikte piyanodan daha yumuşak ve hafif bir tını edilmektedir. Aynı zamanda sağ ve sol pedalın gerekli pasajlarda birlikte kullanılması parçaya nüans açısından oldukça zenginlik katmaktadır.

* Ortal Pedal

Bulunan 3 adet pedalın ortasında yer alır. Piyanoya orta pedal ‘’ Steinway ’’ tarafından eklenmiştir. Bu pedalın asıl görevi; sürelerinin uzatılması istenilen seslerin tutulmasını sağlamaktır. Dolayısıyla orta pedalın kullanımıyla birlikte kalın (bas) seslerde uzama sağlanırken, tiz(ince) seslerde daha rahat bir çalım gerçekleştirilebilir.

* Sağ Pedal

3 adet pedal arasında en sık kullanılan pedal çeşididir. Bu pedalın kullanılmasıyla birlikte piyanonun üzerinde bulunan keçe adı verilen ve piyanonun tınısını azaltan bölüm yukarı doğru kalkar. Bu sayede piyanodan çıkan tını daha kuvvetlenmiş olur. Sağ pedalın en çok bilinen diğer bir görevi ise istenilen notaları bağlı (legato) çalmaya yaramasıdır. Bu sayede erişimi uzak olan notalar birbirinden koparılmadan bir bütün halinde çalınabilmektedir.

Bir diğer İzmir piyano kursu yazısı olan ” Piyano Bakımı ve Temizliği ” hakkında yazdığımız yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Söz Konusu Sanat* Piyano Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89