Söz Konusu Sanat Blog

Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar – 3 Pedalı En İyi Anlatan Yazı

Piyanoya yeni başlayanlar için piyano pedalları oldukça kafa karıştırıcı bir konudur. Çünkü piyanodaki pedallar ne işe yarar konusunda herhangi bilgi alabilecekleri bir kaynak yoktur.

Sizler için hazırladığımız bu yazı içerisinde değineceğimiz konu başlıkları şunlardır ;

  • Piyano pedalları ne işe yarar ?
  • Piyano pedallarının görevi nedir ?
  • Piyano pedalları gerekli midir ? Onlar olmadan parça çalınamaz mı ?
Piyano pedalları, doğru kullanıldığında müzik zevkini arttırmaktadır. Ancak bazı pedallar neredeyse hiç kullanılmaz. Hatta pedal kullanmadan da parçaları çalabilirsiniz.

Genelde piyanoda pedal kullanımı zorunlu değildir ancak kullanıldığında duyumsal açıdan farklılık da yaratmaktadır. Bazı parçalarda kullanılması gerekir ve bunlar nota kağıdında belirtilir.

Eğer orgunuz varsa büyük ihtimalle pedalınız yoktur. Bu bir sorun değil, çoğu zaman parça çalmak için piyano pedallarını kullanmak gerekmez.

Piyano pedalının görevi nedir ?

  • Piyano pedalının görevi (işlevi) hangisini kullandığınıza göre değişir. Piyanoda sağ pedal sesi uzatır, sol pedal sesi yumuşatır, orta pedalsa uzaması istenilen sesleri tutar.

Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar ? 3 Pedalı Tanıyalım

Piyanoda pedal kullanımı yerine göre seslerin sönmesini engeller ve uzamasını sağlar. Çıkan sesin devamlılığını oluşturur ve parçalar daha yoğun hissettirir.

Pedal kullanımı ile parçaları daha duygulu ve yorumlama gücü yüksek olarak çalabilirsiniz. Kısacası piyanoda pedal kullanımı ile parçaya renk katar ve hissiyatı güçlendirirsiniz.

Ancak pedal kullanımı parçalarda belirtilen yerlerde olmalıdır. Aşırıya kaçılması durumunda sıradanlaşır. Piyanoda pedal nasıl kullanılır konusunda kendinizi geliştirmek için çalışma yapmalısınız. Pedalları kullanmak pratik ister.

Piyanonun Kaç Pedalı Vardır ?

Piyanoda işlevsel görev gören 3 adet pedal bulunmaktadır. Akustik ve dijital piyanoların çoğunda mevcuttur ancak org gibi çalgılarda yaygın değildir.

Akustik piyanolarda her bir pedalın etkisi, özellikle orta pedalın etkisi duyulur. Ancak orta segment altı konsol yani dijital piyanolarda orta pedal konulmayabilir.

Bazı durumlarda ise susturucu görevi olan (sürdin) ya da egzersiz yapma amaçlı bir pedal konulabilir. Piyanoya yeni başlayanlar için ilk defa piyano alacaksınız bu konu hakkında araştırma yapmalısınız.

İstediğiniz piyano markasının modellerini öğrenmeli ve işinize yarayıp yaramayacağını düşünmelisiniz.

Eğer piyano almayı düşünüyor ancak kara veremiyorsanız piyanodaki pedallar ne işe yarar yazımıza ara verip şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/piyano-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Piyanoda Sağ Pedal Ne İşe Yarar ?

3 adet pedal arasında en sık kullanılan pedal çeşididir. Bu pedalın kullanılmasıyla birlikte piyanonun üzerinde bulunan keçe adı verilen ve piyanonun tınısını azaltan bölüm yukarı doğru kalkar.

Bu sayede piyanodan çıkan tını daha kuvvetlenmiş olur. Sağ pedalın en çok bilinen diğer bir görevi ise istenilen notaları bağlı (legato) çalmaya yaramasıdır.

Bu sayede erişimi uzak olan notalar birbirinden koparılmadan bir bütün halinde çalınabilmektedir. Sustain pedalı da denilmektedir.

Piyanoda sağ pedal ne zaman kullanılır ? Nota kağıdınızda sağ pedal kullanımı istenilen yerlerde nota üzerinde P*, Ped* yazmaktadır.

Belki en sık kullanılan piyano pedalı sağdakidir ancak yine de uygularken şunları bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Piyanodaki pedallar ne işe yarar ? Sağ pedal kullanımı nasıl yapılmalı ?

  • Notadan önce sağ pedalın kullanılması : Parçadaki es kısımlarından yani sus işaretlerinin olduğu yerlerde notaya basmadan önce pedalın kullanılması sesin yumuşak bir şekilde duyulmasını sağlar.
  • Nota ile aynı anda sağ pedalı kullanılması : Bu daha çok marşlarda ya da dans müziği alanlarda ritmi belirgin şekilde duyurmak için kullanılır. Parça içerisindeki akor ya da notaların ritimlerini keskin biçimde duyurmak istiyorsanız tercih etmelisiniz.
  • Notadan sonra sağ pedalın kullanılması : Aslında en rahat açıklaması sesin uzatılmasını sağlamaktır. Legato denilen bağlı çalma modelinde kullanılır.
Piyanoda sağ pedala aynı zamanda senkop pedal da denilir. Parça armoni değişimi sırasında pedaldan ayak çekilir ve yeni armoni kalbına geçildiğinde tekrar basılır.

Sağ pedal yani senkop pedalı kullanmasını çözmek zaman alıcıdır çünkü pedala sürekli basılmaz. Değişim noktalarında ayağınızı çekip bir sonraki değişim noktasında tekrar basmanız gerekir.

Piyanoda Orta Pedal Ne İşe Yarar ?

Piyanodaki pedallar ne işe yarar konumuzun 2. durağı orta pedal. Piyanoya orta pedal ‘’ Steinway ’’ tarafından eklenmiştir.

Bu pedalın asıl görevi; sürelerinin uzatılması istenilen seslerin tutulmasını sağlamaktır. Dolayısıyla orta pedalın kullanımıyla birlikte kalın (bas) seslerde uzama sağlanırken, tiz(ince) seslerde daha rahat bir çalım gerçekleştirilebilir.

Çok kısıtlı bir kullanım alanı vardır. Sadece bazı klasik eserlerde kullanılır.

Piyanoda Sol Pedal Ne İşe Yarar ?

Piyanoda sol pedalın kullanılmasıyla birlikte klavyenin olduğu yerden biraz sağa doğru gittiği görülmektedir.

Bu durum normalde 3 tele temas eden çekiçlerin 2 ya da 1 tele vurmasını sağlamaktadır. Sol pedal kullanımıyla birlikte piyanodan daha yumuşak ve hafif bir tını edilmektedir.

Aynı zamanda sağ ve sol pedalın gerekli pasajlarda birlikte kullanılması parçaya nüans açısından oldukça zenginlik katmaktadır.

Piyanoda sol pedal ne zaman kullanılır ?

Çalacağımız notanın üzerinde uno cora kelimelerinin baş harfler U.C şeklinde yer alır. İtalyanca’da tek tel anlamına gelir ve tek telin tınlatılması için bu gösterim tercih edilmiştir.

Pedaldan ayağımızı kaldırmamızı belirten ifade ise T.C harfleridir. Bu da İtalyanca’da tre corda yani üç telin tınlatılması anlamına gelmektedir.

Piyanoda pedal mekanizması nedir ? Artık tüm pedalların hangi amaçla kullanıldığını biliyorsunuz. Piyanodaki pedallar ne işe yarar konusunda hala aklınızı kurcalayan sorular varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Piyano kursu mu almak istiyorsunuz ? İzmir’in en iyi piyano kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın ; https://sozkonususanat.com/piyano-kursu/

Hem online hem de fiziksel olarak faydalanabildiğiniz piyano dersleri ile ilgili ücretsiz egzersizler öğrenmek, yeni bilgiler edinmek için Youtube sayfamıza abone olabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu