Söz Konusu Sanat Blog

Piyanonun Çocuk Gelişimine Etkisi : 7 Önemli Etki

Bugün sizler için hazırladığımız bu yazıda,özellikle küçük yaşta piyano eğitimine başlamanın çocuklara katacağı 10 avantajı detaylı bir şekilde sizler için anlatıyor olacağız. Kısacası sizlere bahsedeceğimiz konu tamamen piyano eğitiminin faydaları ve piyano eğitiminin beyin gelişimine etkisi olacaktır.

piyano eğitiminin çocuklara 7 önemli katkısı
piyano eğitiminin çocuklara 7 önemli katkısı

Bu yazımızın sonuna geldiğinizde eminiz ki sizlerde çocuğunuzun piyano eğitimi alması için çeşitli araştırmalara başlayacaksınız. İnternet üzerindeki onlarca bilgi kirliliği nedeni ile doğru bilgiye ulaşmanın aslında kolay olması gerekirken aksine zorlaşması, sizler için daha faydalı ve kaliteli içerikler üretmemiz için olanak sağlamaktadır.

Bu yazımız içeriğinde elde edeceğiniz kazanımlar ;

  • Piyano eğitiminin çocuklar açısından fiziksel faydaları
  • Piyano eğitiminin çocuklar açısından zihinsel faydaları
  • Belki de en önemli kazançlardan biri olan çocuklar için sosyolojik faydaları

Lafı çok daha fazla uzatmadan gelin yazımızın detaylarına geçelim.


Çocuğa piyano nasıl öğretilir : Tüm detaylar burada

Elbette ki hangi yaşta olursanız olun bir piyano kursuna kayıt olmak, bir piyano eğitimi almanın bireye kattığı değerler bulunmaktadır ancak bu eğitime küçük yaşta başlamak, kişinin ilerleyen yaşantısında daha küçükken kendini iyi bir şekilde keşfetmesi açısından oldukça önemlidir.

Odaklanma ve konsantrasyon süresine katkıları

piyano çalmak - odaklanma süresine katkısı
piyano çalmak – odaklanma süresine katkısı

Piyano çalmanın püf noktaları ve piyano ile uğraşan kişilere kattığı değerlerden biri kesinlikle odaklanmadır. Piyano çalmak için bir yandan nota okumak diğer yandan parmakları piyano üzerinde hareket ettirmek gereklidir.

Böyle bir durumda doğal olarak yapılan işe fazlası ile odaklanmak gerekiyor. Alınacak doğru bir piyano eğitimi ile birlikte bu süreç aynı zamanda bir alışkanlığa dönüşecektir.

Eğer ki bu eğitim uzun soluklu olursa yaşıtlarına göre daha farkında, kendini kontrol edebilen, olayları sağlıklı bir şekilde yorumlayabilen bir birey olacaktır.


Vücut koordinasyonu ve kas hafızası gelişimi

piyano çalmak - koordinasyon ve kas hafızası gelişimi
piyano çalmak – koordinasyon ve kas hafızası gelişimi

Piyano çalma konusunda sizlere değişik bir bilgi verelim. Piyano çalarken beynimizin neredeyse %80 inini ve vücudumuzun neredeyse tamamını aktif bir şekilde kullanıyoruz.

El, göz, pedalların kullanılması gerekli ise ayak. Bunların her biri uyum içerisinde gerçekleştiğinde ortaya bir müzikal şölen çıkıyor. Kısacası küçük yaşta böyle bir eğitim alınması hem çocuğun beyin gelişimine katkı sağlayacaktır hem de vücudunun tamamını kullanarak piyano öğrenmeye çalışması mükemmel bir fiziksel gelişim sunacaktır.

Piyano çalmanın yaşı konusunda sormak istediklerinizi konuşma panelinden bizlere iletebilir ve anında cevap alabilirsiniz. Çocuğunuzun eğitim alması ve kendini bu alanda geliştirmesi için sizlere en sağlıklı bilgileri kısa sürede ileteceğiz.


İşitme ve sözel becerilerin gelişimi

piyano çalmak - işitme ve sözel becerinin gelişmesi
piyano çalmak – işitme ve sözel becerinin gelişmesi

Sağlıklı bir müzik kulağı için piyano gibi tüm sesleri doğru veren bir enstrüman ile müzik hayatına atılmak belkide verilecek en doğru kararlar arasında yer almaktadır.

Piyano eğitimi ile içe içe olan ve zaman içerisinde kendini geliştiren bireyler sesleri rahat bir şekilde ayrıştırarak sesleri tanıyabilmektedir. Bir parçayı kulaktan çıkarma dediğimiz ya da gürültülü ortamlarda doğru sesleri bulmak için çok bir çaba sarf etmezler çünkü müzik kulakları doğru bir eğitim ile zaman içerisinde zaten iyi bir gelişim göstermiştir.


Dil gelişimi ve yeni bir dil öğrenme

piyano çalmak - dil gelişimi ve etkileşime geçmek
piyano çalmak – dil gelişimi ve etkileşime geçmek

Müzik ile uğraşırken beynimizin aktif olarak çalışan kısımları aynı zamanda konuşurken ve yeni bir dil öğrenirken de çalışmaktadır. Yani siz sadece çocuğunuza bir piyano eğitimi almak ile kalmıyor aynı zamanda beynin konuşma bölgesininde gelişimine katkıda bulunuyorsunuz.

Bunun yanı sıra bu bölgenin gelişimi az öncede sizlere bahsettiğimiz üzere yabancı dili daha rahat kavrama ve öğrenmeyi de tetiklemektedir. Kısacası alınacak bir piyano eğitimi ile onlarca alanda çocuğunuza değer katmış ve kendisini geliştirmesi için fırsat tanımış oluyorsunuz.


Hızlı okuma ve anlama becerisi gelişimi

hızlı okuma ve okuduğunu anlama
hızlı okuma ve okuduğunu anlama

Yazımızın en başında sizlere açıkça belirttiğimiz İnternet üzerindeki bilgi kirliliği kavramı malesef piyano eğitimi ile de karşımıza çıkmaktadır. Bazı forumlarda piyano çalmanın zararları konusunda anlamsız yazılar yazılmaktadır. Artık siz de bu okuduklarınızdan sonra biliyorsunuz ki böyle bir şeyin olması mümkün değildir.

Piyanonun beyin gelişimine etkisi bu kadar fazlayken bir annenin çocuğuna piyano dersi aldırması, piyano eğitiminin faydalarını bildiği için böyle bir arayış içerisinde olması son derece mantıklı ve doğru bir harekettir.

Piyanoda iki müzik anahtarı kullanılmaktadır. Bunlar sol anahtarı ve fa anahtarıdır. Sol elimizle fa anahtarına ait notaları sağ elimiz ile de sol anahtarına ait notaları çalarız.

Bu iki anahtara ait notalar dizek üzerinde altlı üstlü bir biçimde durmaktadır. Piyano çalan bir çocuğun bir yandan bunları okuması, sadece notalarda değil aynı zamanda müzikal terimleri yorumlaması ve bunları anında piyano üzerinde göstermesi hızlı okuma ve anlama becerisinin geliştiğinin en açık göstergelerinden biridir.


Çalışma disiplini ve kontrol

piyano çalmak - disipline sahip olmak
piyano çalmak – disipline sahip olmak

Güzel bir şekilde piyano çalabilmek için kolayda olsa en temelden başlayarak çalışmalar, etütler düzenli olarak çalışılmalıdır. Bunlara vakit ayrılarak süreç içerisinde çalınması aynı zaman çocuğunuzu da motive etmektedir.

Piyano çalma ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda başarmanın tadına varacak ve bunu daha çok isteyecektir. Dolayısı ile ilerleyen zamanlarda bu bir alışkanlık haline gelecek ve çok karışık parçaları dahi rahat bir şekilde yorumlayabilecektir. Çocuğunuzun bu seviyeye gelmesindeki temel etken ise kesinlikle çalışma disiplini ve oto kontrolünün gelişmesi ile ilgilidir.


Hafıza gelişimi destekler

piyano çalmak - hafıza gelişimi
piyano çalmak – hafıza gelişimi

Piyano çalarken beynin her iki yarım küresi de aktif olarak çalışsa da asıl sorumluluğu üstlenen beynin sol tarafıdır. Beynimizin sol tarafı matematik, fen gibi alanlarda da kullandığımız yerdir. Bu nedenle özellikle piyano ile uğraşan çocukların sayısal zekası çabuk bir şekilde gelişebilmektedir.

Bunun yanı sıra piyano öğrenirken oturuş pozisyonundan tutunda müzikal terimlere, nota yerlerine, kas ve vücut konumlarının durumu, çalınacak parçaların daha iyi olması için birçok kez tekrar edilmesi ve ezberlenmesi hafızayı da canlı tutmaktadır. Her ne kadar piyano çalmak bir rutin olarak görünse de her piyano karşısına oturduğunuzda yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

Beynin sağ ve sol yarım küresinin bu kadar aktif kullanılması, bilimsel araştırmalar sonucunda da zeka gelişimini önemli ölçüde etkilediği ve IQ değerlerinin daha yüksek olduğu ispatlanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu