Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Pop Müzik Nedir : Pop Müziğin Oluşumu Hakkındaki Tüm Detaylar

Dünya Pop Müzik Tarihi : Pop Müziğin Ortaya Çıkışı

Sizler için hazırladığımız bu içerikte pop müzik kültürü ve popüler müzik kültürünün içerdiği tüm konuları listeledik. Aşağıda maddeler halinde verdiğimiz başlıkları inceleyebilir ve ilgi duyduğunuz konuları hemen öğrenebilirsiniz. İlgi duyduğunuz konu ya da konular hakkında sormak istediğiniz tüm soruları konuşma panelimiz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

  • Pop müzik nedir
  • Pop müziğin tarihi, pop müzik nasıl oluşmuştur
  • Popüler müziğin dönemleri

Pop Müzik Nedir ?

pop müzik nedir

Pop müzik ya da popüler müzik, kentleşme kültürünün beraberinde getirdiği, genç – yaşlı ayırt etmeksizin tüketilmesi amaçlanan bir müzik türüdür.

Pop müzik tarihi boyunca derlenen parçalar folk müzik yani halk müziğinin aksine alanında uzman,profesyonel kişiler tarafından yazılmaktadır. Asıl amaç çoğunluğa hitap etmesi olup piyasaya sürüldükten sonra hit müzikler listesinde kendine yer edinmesini sağlamaktır.

Pop müzik, popüler müziğin kısaltılmış halidir. Pop müziğin doğuşu ve kendine ait barındığı özellikleri maddeler halinde verecek olursak ;

  • Modern ve çağdaş müzik tarzları içerisinde bulunan bu tür, genellikle rahat anımsanabilen ve hafızada yer edici ezgilerden oluşmaktadır.
  • Aynı zamanda bu ezgiler çoğunlukla dans edilebilecek bir tempo üzerine kurulmaktadır.
  • Popüler müzikte ticari refahı sağlamak ve dinleyenlerde haz duygusu oluşturmak öncelikli hedeftir. Bu yüzden pop müziği bestelenirken estetik bir kaygı oluşmaz ve karmaşık yapıdaki müzikal cümlelerden uzak durulur.
  • Genellikle şarkıların sözleri aşkı ya da hüznü ve ayrılığı konu olarak işlemektedir.

Popüler Müzik Nasıl Ortaya Çıkmıştır

pop müziğin doğuşu

19. yüzyılın başlarında çeşitli müzik ve şarkı yazarlarının oluşturduğu “Tin Pan Alley ” topluğu ilk popüler müzik endüstrisini oluşturdu.

Pop müzik sözcüğü ilk olarak 1926 yılında terim olarak kullanılmaya başlanmıştır. Popüler müzik bünyesinde reggae, blues, rock, caz gibi bir çok farklı tarzda müzik cümlelerini ve öğelerini barındıran bir türdür.

Ortaya çıktığı zamandan itibaren 1970’li yılların sonuna kadar olan geniş zaman diliminde varlığını blues, caz, rock vb. müzik türleri etkisinde sürdürmüş ve 80’ler ve sonrasında bünyesine hip pop tarzı müzik öğelerini de eklemiştir. Yeni müzik türlerini keşfetmek isteyenlerden misin? O zaman bu yazıya da bir göz atmanı öneririz; En iyi müzik türlerini nasıl keşfederim?

Rock’n Roll’un Pop Müziğe Etkisi

yabancı pop müzik nasıl doğdu

Pop müzik farklı tarzlarda ki müzik türlerinin birleşimiyle birlikte sürekli bir değişime ve gelişime uğramış ve İkinci dünya savaşıyla birlikte daha tanınır olmuş, insanların ilgisini çekmiştir.

Dünya çapında isim yapmış grup ve starların ortaya çıkışı bu döneme rastlamaktadır. Amerika’da müzik piyasasının genişlemesi ve yayılmasıyla birlikte popüler müzikte crossover stili yavaş yavaş terk edilmeye başlamıştır. Zaman içerisinde vokaller daha baskın hale gelip, enstruman soloları öne çıkmaya başlamıştır. Alanında dünya çapında bir üne kavuşmuş Elvis Presley’in de etkisiyle birlikte rock’n roll da pop müziğin yapısında yer alan stiller arasına girmiştir.

Yabancı Pop Müzik Nasıl Ortaya Çıkmıştır

popüler müziğin doğuşu

60’lı yıllarda pop müzik değişime uğrayarak sözlerde esprili ve parodik bir konu işlenmiş, sözlerin ise hafıza da yer edinici özellik barındırmasına dikkat edilmeye başlanmıştır. Yine dünyaca tanınan, isim yapmış gruplar içerisinde yer alan Beatles grubunun ortaya çıkışı bu tarihe rastlamaktadır. Bu grup döneminden farklı olarak şarkılarının sözlerini kendileri yazmış ve söz yazarlarının ortaya koyduğu sözleri şarkılarına uygulamamıştır.

Genellikle dans etme üzerine kurulu ve disko tarzı müzik olarak nitelendirilen bu türün gelişmesine 50’li yıllarda popüler hale gelen country olarak adlandırılan müzik türü de çok büyük katkı sağlamıştır. Peki Türkiye’deki müzik türlerini biliyor musun? O zaman seni böyle alalım; ülkemizdeki müzik türleri

Artık 80’li yıllarda iyice etkisini ve kitlesini arttıran popüler müzik 50’li yıllarda Türkiye coğrafyasında kendini belli etmeye başlamıştır. Türk pop müziğinin 50’li yıllarda alt yapısını tangolar vb. türler oluşturmuş ve 60-70’li yıllarda ise düzenleme parçalar daha popüler hale gelmiştir.

Günümüzde caz, blues vb. standartlara sahip olan pop müziğinden ziyade, içerisinde hip pop tarzı melodiler bulunduran pop müzik türü daha sık dinlenilmektedir. Yazımızın sonuna gelmişken bir de şöyle batı müziği ve Türk müziği farklarına değinelim; Batı müziği ve Türk müziği farkları nelerdir?

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89