Söz Konusu Sanat Blog

Pop Müzik Nedir : Pop Müziğin Oluşumu Hakkındaki Tüm Detaylar

Pop müzik nedir ? Pop müzik ne zaman ortaya çıkmıştır ?

Sorularının cevaplarını internette bulamamaktan sıkıldınız mı ?

Merak etmeyi sizler için hazırlanan bu yazıda a’dan z’ye pop müziği inceliyor olacağız.

Dünya Pop Müzik Tarihi : Pop Müziğin Doğuşu

Sizler için hazırladığımız bu içerikte pop müzik kültürü ve popüler müzik kültürünün içerdiği tüm konuları listeledik.

Pop Müzik Nedir ?

pop müzik nedir

Pop müzik ya da popüler müzik, kentleşme kültürünün beraberinde getirdiği, genç – yaşlı ayırt etmeksizin tüketilmesi amaçlanan bir müzik türüdür.

Pop müzik tarihi boyunca derlenen parçalar folk müzik yani halk müziğinin aksine alanında uzman, profesyonel kişiler tarafından yazılmaktadır. Asıl amaç çoğunluğa hitap etmesi olup piyasaya sürüldükten sonra hit müzikler listesinde kendine yer edinmesini sağlamaktır.

Pop müzik, popüler müziğin kısaltılmış halidir. Pop müziğin doğuşu ve özellikleri, kendine ait barındığı farklılıkları maddeler halinde verecek olursak ;

  • Modern ve çağdaş müzik tarzları içerisinde bulunan bu tür, genellikle rahat anımsanabilen ve hafızada yer edici ezgilerden oluşmaktadır.
  • Aynı zamanda bu ezgiler çoğunlukla dans edilebilecek bir tempo üzerine kurulmaktadır.
  • Popüler müzikte ticari refahı sağlamak ve dinleyenlerde haz duygusu oluşturmak öncelikli hedeftir. Bu yüzden pop müziği bestelenirken estetik bir kaygı oluşmaz ve karmaşık yapıdaki müzikal cümlelerden uzak durulur.
  • Genellikle şarkıların sözleri aşkı ya da hüznü ve ayrılığı konu olarak işlemektedir.

Dünyada Pop Müziğin Doğuşu

pop müziğin doğuşu

Pop müziği kim buldu ?

Dünyada pop müziği doğuşu, ortaya çıkışı 19. yüzyıla dayanmaktadır.

Yabancı pop müzik doğuşu, 19. yüzyılın başlarında çeşitli müzik ve şarkı yazarlarının oluşturduğu “Tin Pan Alley ” topluğu ilk popüler müzik endüstrisini oluşturdu.

Pop müzik sözcüğü ilk olarak 1926 yılında terim olarak kullanılmaya başlanmıştır. Popüler müzik bünyesinde reggae, blues, rock, caz gibi bir çok farklı tarzda müzik cümlelerini ve öğelerini barındıran bir türdür.

Ortaya çıktığı zamandan itibaren 1970’li yılların sonuna kadar olan geniş zaman diliminde varlığını blues, caz, rock vb. müzik türleri etkisinde sürdürmüş ve 80’ler ve sonrasında bünyesine hip pop tarzı müzik öğelerini de eklemiştir. Yeni müzik türlerini keşfetmek isteyenlerden misin? O zaman bu yazıya da bir göz atmanı öneririz; En iyi müzik türlerini nasıl keşfederim?

Rock’n Roll’un Pop Müziğe Etkisi

yabancı pop müzik nasıl doğdu

Pop müzik farklı tarzlarda ki müzik türlerinin birleşimiyle birlikte sürekli bir değişime ve gelişime uğramış ve İkinci dünya savaşıyla birlikte daha tanınır olmuş, insanların ilgisini çekmiştir.

Dünya çapında isim yapmış grup ve starların ortaya çıkışı bu döneme rastlamaktadır. Amerika’da müzik piyasasının genişlemesi ve yayılmasıyla birlikte popüler müzikte crossover stili yavaş yavaş terk edilmeye başlamıştır.

Zaman içerisinde vokaller daha baskın hale gelip, enstruman soloları öne çıkmaya başlamıştır. Alanında dünya çapında bir üne kavuşmuş Elvis Presley’in de etkisiyle birlikte rock’n roll da pop müziğin yapısında yer alan stiller arasına girmiştir.

Yabancı Pop Müzik Nasıl Ortaya Çıkmıştır

popüler müziğin doğuşu

60’lı yıllarda pop müzik değişime uğrayarak sözlerde esprili ve parodik bir konu işlenmiş, sözlerin ise hafıza da yer edinici özellik barındırmasına dikkat edilmeye başlanmıştır.

Yine dünyaca tanınan, isim yapmış gruplar içerisinde yer alan Beatles grubunun ortaya çıkışı bu tarihe rastlamaktadır. Bu grup döneminden farklı olarak şarkılarının sözlerini kendileri yazmış ve söz yazarlarının ortaya koyduğu sözleri şarkılarına uygulamamıştır.

Genellikle dans etme üzerine kurulu ve disko tarzı müzik olarak nitelendirilen bu türün gelişmesine 50’li yıllarda popüler hale gelen country olarak adlandırılan müzik türü de çok büyük katkı sağlamıştır. Peki Türkiye’deki müzik türlerini biliyor musun? O zaman seni böyle alalım; ülkemizdeki müzik türleri

Artık 80’li yıllarda iyice etkisini ve kitlesini arttıran popüler müzik 50’li yıllarda Türkiye coğrafyasında kendini belli etmeye başlamıştır. Türk pop müziğinin 50’li yıllarda alt yapısını tangolar vb. türler oluşturmuş ve 60-70’li yıllarda ise düzenleme parçalar daha popüler hale gelmiştir.

Pop Müzik Hangi Ülkede Ortaya Çıkmıştır ?

1950 yılların ortalarında İngiltere ve Amerika’da ortaya çıkan pop müziğin en önemli özelliği tüketilebilen bir yapıda oluşudur.

Tin Pan Alley tarafından temelleri atılan pop müzik zaman içerisinde bir endüstri halini almıştır.

Türk Halk Pop Müziği Nedir ? Türk Pop Müziğinin Doğuşu

Türk halk pop müziğine aynı zamanda popüler Türk müziği de denilmektedir.

Modern müzik kalıpları içerisine alaturka ve Türk halk müziği esintilerinin eklenmesi ile ortaya çıkmış bir tarzdır.

Türk pop müziğinin geçmişi çok eski değildir. Türk pop müziğinin doğuşu takriben 80 li yılların sonları denilebilir.

Arabesk Müziği Ne Demektir ?

Ülkemize özgü olan arabesk müzik şarkı teması olarak genellikle umutsuz aşkları, rutin dertleri, başarısızlığı işler.

Müzikal ezgilerin yoğun olduğu arabesk müzik üzerine birde temasal şarkı sözleri eklenince ortaya insanın içini burkan kuvvetli bir tarz çıkmaktadır.

Arabesk müzik nedir wikipedia bilgilerine göre, arabesk kelimesi Fransızcan Türkçe’ye geçmiş bir kelimedir ve anlamı ” Arap tarzı”dır. Fakat arabesk müzik Türklere özgü bir müzik türüdür. Kısacası Arap esintilerinin içinde yer edindiği fakat makamsal ezgilerin Türklere ait olduğu tür de denilebilir.

Klasik Türk Sanat Müziği Nedir ?

Kökeni Osmanlı dönemine dayanmaktadır.

Osmanlı müzik insanlarının bir ürünü olan bu makamsal müzik türü İslam müziklerinin oluşturduğu zengin alt yapıya sahiptir.

Hem solo hem de koro şeklinde parçalar icra edilir.

Türk Sanat Müziği Nedir ?

Türk sanat müziği nedir çok kısa bilgi almak istiyorsanız makamlı bir müzik türüdür.

Zengin makamsal ögeler içerir. En önemli kültürel miraslarımızdan biridir.

Klasik Türk Musikisi ya da Türk sanat müziği de denilmektedir.

Pop müziğin doğuşunu kısaca anlattığımız yazının sonuna geldik. Sormak istediğiniz, aklınıza takılan sorular için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Youtube hesabımızı hemen takip edin, eklenen onlarca içeriğe ilk siz erişin. Ücretsiz dersler, bilgilendirme videoları ve daha niceleri sizi bekliyor.

İzmir’in en iyi müzik kursu sayfasını ziyaret etmek için hemen tıklayın ; https://sozkonususanat.com/muzik-kursu/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu