Söz Konusu Sanat Blog

Saksafon Bakımı ve Temizliği

Caz, klasik, pop ve birçok müzik türünün vazgeçilmez bir enstrumanı olan saksafonun temizliği ve bakımı, diğer enstrumanlara göre çok daha rahat bir şekilde yapılmaktadır.

Bu temizlik ve bakımının yapılması saksafonun tonunun korunmasını ve enstrumandan daha fazla verim elde edilmesini sağlamaktadır.

Bakımları zamanında yapılan, temizliği düzenli olarak sağlanan bir saksafonun kesinlikle hem kullanım ömrü uzayacak hem de performansı artacaktır. Saksafon bakımı ve temizliği hakkında birçok bilgiye bu yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Hadi yazımızın detayalarına geçelim.


Saksafon Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu yüzden belirlenen aralıklarda saksafon bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Saksafon kursu izmir tarafından hazırlanmış ”Saksafon Bakımı ve Temizliği” yazımızda yapmanız gerekenleri tek tek sıraladık.

saksafon bakımı ve temizliği

Saksafon temizliği ve bakımında uygulanması gereken adımlar;

* Her saksafon çalımının ardından kamışın çıkarılması ve ardından  bir çubuk yardımıyla ağızlığın temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme çubuğu genellikle enstrumanı satın aldığınızda size verilir. Ancak verilmemişse müzik marketlerden edinebilirsiniz. Aynı zamanda bu temizleme çubuğunu saksafonun göğüs kısmının temizliğinde ve horozun temizliğinde de kullanabilirsiniz.

* Saksafonun pedlerinde çalımdan ötürü biriken nemi temizlemek amacıyla, ton boşluğu ile ped arasına bir kağıt yapıştırıp bu bölgeyi nemden arındırabilirsiniz.

* Enstrumanlar için özel olan parlatma bezlerinden edinerek enstrumanınızı çizmeden yüzeyini parlatabilirsiniz. Ancak bezle silerken aşırı kuvvet uygulamamaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde enstruman zarar görebilir, bez pim yaylarına sıkışabilir.

* Tuşların işlevinin azalmasıyla birlikte ayda 1-2 kere tuş mekanizmasına çok minimal miktarda yağ sürerek bu bölgenin daha işlevli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlem uygulanırken dozaj ve uygulanma sıklığında abartıya kaçılmamalı ve işlem sonrası sürekli temizliğe dikkat edilmelidir. Aynı zamanda yağdan tuş bölgesinden bulunan mantarın etkilenmemesine dikkat edilmelidir.

* Hafif nemli bir bezle saksafonun yan kısımları ve alt bölgesinde bulunan kirler temizlenebilir. Aynı zamanda tuşların arasında birikmiş kirler için ton deliği temizleyicisi kullanılabilir.

Bu işlemleri belirli rutinlerle uygulamanızla birlikte, saksafonunuzun sesinin daha da güzelleştiğini ve çalımının daha rahat bir hal aldığını göreceksiniz. Enstrumanınızın bakımını yapmak sadece sesin verimini arttırmakla kalmaz, kullanım süresini de uzatır. Bu yüzden belirlenen rutinlerle bu bakımlar ve temizliklerin yapılması faydalı olacaktır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu