Söz Konusu Sanat Blog

Saksafon Nasıl Öğrenilir?

Saksafona ilginiz var ancak kısa zamanda saksafon nasıl öğrenilir konusunda eksik olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ?

Saksafonu kısa sürede çalmak için hangi çalışmaları yapmanız gerektiğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz ? O zaman doğru yazıdasınız!

Saksafon nasıl öğrenilir konusunda sizlerin ufkunu açacak, önemsiz gibi görünen ancak saksafon öğrenme sürecini ciddi bir şekilde etkileyen unsurları öğreneceksiniz.

Saksafon Nasıl Öğrenilir ? Sıfırdan İleri Seviyeye

Saksafon birçok müzik türünde kullanılan bir enstrümandır. Başlangıçta genellikle kendisine caz müzik içerisinde yer edinmiş olsa da günümüzde pop müzik içinde de sıkça kullanılmaktadır.

Tınısı güzel, çalması da aslında bir o kadar kolaydır. Peki kısa sürede saksafon nasıl öğrenilir ? Ne yapmak gerekli ?

Saksafon Çalarken Diyafram Nefesinin Önemi

Üflemeli müzik aletlerinin temelinde diyafram nefesi yatmaktadır. Bunun nedeni ise diyafram nefesi, akciğer nefesine göre daha çok havayı vücudumuza almamıza yardımcı olur.

Aynı zamanda ise aldığımız havayı daha verimli kullanarak özellikle uzun notaları üfleyeceğimiz zaman nefesimizi idareli bir şekilde kullanmamıza olanak sağlar.

Diyafram nefesi çalışmaları nasıl oluyor ? Ne tarz egzersizler yapmam gerekli diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

Ayrıca yazımızın içerisindeki diyafram egzersizlerini düzenli bir şekilde çalışmanız sonucunda sesleri daha kontrollü bir şekilde elde ettiğinizi fark edeceksiniz.

Saksafon Üfleme Tekniği – En Kolay Yöntem

Diyafram nefesini öğrendikten sonra bunu saksafon üzerinde de uygulamamız gerekli ancak bir sorun var. Saksafon nasıl öğrenilir adlı yazımızın belki de en önemli noktalarından birisi, saksafon nasıl üflenir ?

Doğru saksafon üfleme tekniği nasıl uygulanır ? Aslında saksafon, klarnet gibi kamışlı enstrümanlar diğer üflemelilere göre çok daha rahattır.

Adım adım saksafon nasıl üflenir ?

 • Öncelikle alt dudağımızı, alt dişlerimizin üzerine kıvırıyoruz.
 • Bekin alt kısmını yani kamışın takılı olduğu yeri alt dudağımızın üzerine yerleştiriyoruz. Çok fazla ağzımızın içine sokmamıza gerek yok.
 • Üst dişlerimizle de bekin üst kısmına baskı yapıyoruz. Daha rahat baskı uygulayabilmek için dişlik kullanabilirsiniz. Bu saksafon bekinin üstüne yapıştırılan bir parçadır.
 • Ardından dudaklarımızı kapatarak tuu şeklinde üflüyoruz. Aslında olay bu kadar kolay.

Peki saksafondan ses çıkardıktan sonra odaklanmamız gereken çalışmalardan bir sonraki nedir ?

Tek Ses Üfleme Çalışmaları

Saksafon nasıl öğrenilir, nasıl çalınır ? Konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka tek ses çalışmalarına odaklanmalısınız.

Bu saksafondan elde edeceğiniz tınının güzelleşmesini sağlarken aynı zamanda sizlere nefes kontrolünü de öğretecek bir çalışmadır.

Saksafon çalarken tek ses çalışmarı şu şekilde gerçekleştirilmelidir ;

 • Öncelikle bunun bir gam yani dizi çalışması olduğunu unutmayınız
 • Ardından gamın içindeki her bir sesi birlik nota çalıyormuş gibi üflemeniz gerekir
 • Üflemenin başındaki tını ile sonundaki tını aynı olmalıdır. Yani patlayarak kuvvetli bir şekilde girmemelisiniz.
 • Sesi sabit tutmaya özen gösterin.
Ses kontrolünü bu şekilde çalıştığınız takdirde ilerleyen zamanlarda parçaların içerisinde mf, f, p gibi kısaltmalar göreceksiniz.

Bunlar parçada ilgili notalar için vurgu yapılmasını ifade eder. P yani piano çalımda yumuşak giriş yapmanız gerekir, f yani forte de ise kuvvetli çalmalısınız. Ancak bunları doğru yapabilmek için önce dudak kaslarımızı eğitmemiz gereklidir.

Dudak kaslarını eğitmek, nefesi kontrollü kullanmak içinse tınıyı bozmadan tek ses çalışmaları yapmalısınız.

Saksafon Notalarını Öğrenmek ve Bona Çalışması Yapmak

Nota öğrenme konusu birçok kişi tarafından gereken önem verilmeyen konular arasında yer almaktadır. Genellikle parmak numarası ile çalmak daha kolay gelmektedir.

Ancak canımız bir parça çalmak istediği zaman çoğunlukla onun üzerinde parmak numaralarını göremeyiz bu da parça basit bile olsa güzelce çalamamıza neden olur.

Dolayısı ile bu durum motivasyonumuzu kötü etkiler ve saksafon nasıl öğrenilir konusunda yetersiz hissetmemize neden olur.

Saksafon sol anahtarı ile çalınan bir enstrüman ve bu nedenle sol anahtarı üzerindeki notaların yerlerini, aynı zamanda bu notaların saksafon üzerinde hangi tuşlara denk geldiğini bilmemiz gerekli.

Notaların yeri hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/

Ayrıca bu notaları pratik bir şekilde okumayı, doğru tartımları uygulamayı da öğrenmemiz gerekli.

Ücretsiz olarak PDF kitap da paylaştığımız bona nasıl yapılır adlı yazımızı mutlaka okuyun ; https://sozkonususanat.com/bona-nedir/

Metronom İle Saksafon Nasıl Öğrenilir ?

Yine birçok saksafona yeni başlayan kişilerin atladığı durumlardan birisi de metronomla çalışmaktır. Metronom ilk duyduğunuz zaman sinir bozucu gelebilir, onunla egzersizleri çalışmak, parçaları çalmak zor olabilir.

Bu konuda sizlere hak veriyoruz ancak metronomla çalışmayı öğrenmek için aslında harcamanız gereken gün sayısı 1 ya da 2.

 • Metronomla çalışmak doğru tempo ile ilerlemenizi sağlar
 • Tartımları doğru yaparsınız ve parçanın melodisini tam olarak elde edersiniz
 • Nefes kontrolünde sizi geliştirir
 • Mekanik olarak hızlanmanıza yardımcı olur

Aslında metronom ile çalışmanın önemi anlayacağınız üzere oldukça fazladır. Bu nedenle tek ses gam çalışmalarını yaparken de metronom ile gerçekleştirmeniz inanın çok daha hızlı ilerlemizi sağlayacaktır.

Saksafon Çalışmalarını Bir Öğretmenle Gerçekleştirin

Evet saksafon çok zor olmayan bir müzik aleti ancak nasıl alışırsanız öyle de gider. Yani en azından temel eğitim süresi boyunca size yardımcı olacak bir öğretmenle çalışmanız saksafon öğrenme sürecinin hızlanmasını sağlar.

Eğitim aldığınız kişi sizin yaşayacağınız sıkıntılarla daha önceden karşılaşmış biri olacağı için sizi doğru yola götürmede, bu yanlışları düzeltmede çok faydalı olacaktır.

Eğitim aşamasını iki şekilde gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Ya bir müzik okulundan eğitim alın, fiziksel olarak derslere katılın ya da online saksafon kursuna yazılın.

Online eğitimler faydalıdır, sizi geliştirir. Genel olarak bir ön yargı da olsa sıkıntı çekmeden fiziksel eğitimdeki kalitenin aynısını yaşarsınız.

Ancak yapmamanız gereken şey Youtube gibi platformlardan rastgele videolarla çalışmak. Bu teknik açıdan sizi geliştirmez ve birçok hata yapmanıza neden olur.

Eğer ki üfleme işlemini yanlış şekilde gerçekleştirirseniz, saksafon çalımına istemsizce yanlış bir stille devam edersiniz.

Bu alışkanlığın kazanılmasıyla birlikte sonunda bir eğitmenden yardım almak isteseniz dahi, üfleme tekniğinin düzeltilmesi çok fazla zaman alacak ve ilerleme sürecinizin durmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kesinlikle alanında uzman bir eğitmenden gerekli dersleri almanızı tavsiye ediyoruz.

Saksafon İle Bolca Vakit Geçirin

Öğrenme sürecinin kolaylaşması ve hızlanması enstrumanla geçirilen vakitle doğru orantılıdır. Bu satın alınan müzik aletinin kişinin beğenisine hitap etmesi çok önemli bir noktadır.

Gerekli pratikler gerçekleştirilirken mutlaka metronomdan yararlanılmalı ve sabit bir tempo belirlemesi yapılmalıdır.

Çalınacak parça ve etütler öncelikle yavaş bir tempoda ardından asıl temposunda çalınmalıdır. Bu şekilde yapılan çalışmalarla birlikte parmaklar çalınan yerlere alışkanlık kazanır ve daha temiz, doğru bir çalım gerçekleştirilir.

Saksafon öğrenme aşamalarını incelediğimiz, kısa zamanda saksafon nasıl öğrenilir adlı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan soruları aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Youtube sayfamıza hemen abone olun. Eklenen ücretsiz içeriklerle çalışma fırsatı yakalayın ve kendinizi geliştirin.

İzmir saksafon kursu sayfasına ulaşmak için hemen bağlantıya tıklayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu