Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Saksafon Nasıl Öğrenilir?

Saksafon Öğrenmek

Saksafon kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu detaylı içeriğimizde ‘’ Saksafon nasıl öğrenilir? ‘’, ‘’ Saksafon öğrenmek ‘’, ‘’ Saksafon nasıl çalınır? ‘’ ve ‘’ Saksafon ne kadar sürede öğrenilir? ‘’ gibi bilgiler hakkında detaylı cevaplara ulaşabilirsiniz.

Saksafon, pek çok müzik türünde sıkça tınılarına rastlanan bir müzik aleti olmakla birlikte en çok kullanım alanı caz müziktir. Yapısal olarak flüt ve klarnet gibi enstrumanlarla benzer yanlara sahiptir. Saksafon öğrenimine başlamak için belirli bir olgunluğa erişmiş ve bedensel gelişimin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu yüzden küçük çocukların saksafon eğitimi alması için belirli bir yaşa ve olgunluğa ulaşması beklenilmelidir.

Saksafon çalımı, klarnet kadar aşırı nefes kullanımı gerektiren bir müzik aleti değildir. Bu yüzden gerekli diyafram egzersizlerinin ve nefes çalışmalarının yapılmasıyla birlikte kolaylıkla icrası gerçekleştirilebilir. Her müzik aletinde olduğu gibi saksafon öğrenimi de sabır ve sık çalışma gerektiren bir iştir. Bu yüzden gerekli pratikler belirlenen düzenli aralıklarda yapılmalı ve sabırlı olunmalıdır. Gelelim saksafon öğrenmenin aşamalarına;

Saksafon Öğrenme Aşamaları

saksafon nasıl öğrenilirSaksafon çalımı tek başına öğrenimi gerçekleştirilebilecek bir müzik aleti değildir. Saksafon kursu İzmir olarak çalışmalarınızı mutlaka bir eğitmen eşliğinde gerçekleştirmenizi ya da başlangıç için olan doğru üfleme pozisyonunu bilen bir kişiden öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer ki üfleme işlemini yanlış şekilde gerçekleştirirseniz, saksafon çalımına istemsizce yanlış bir stille devam edersiniz.

Bu alışkanlığın kazanılmasıyla birlikte sonunda bir eğitmenden yardım almak isteseniz dahi, üfleme tekniğinin düzeltilmesi çok fazla zaman alacak ve ilerleme sürecinizin durmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kesinlikle alanında uzman bir eğitmenden gerekli dersleri almanızı tavsiye ediyoruz.

Saksafon öğrenirken her kaynak olabildiğince kullanılmalı ve çalınmak istenen stil ile ilgili bir çok video ve gerekli eğitim videoları da ekstra olarak izlenmelidir. Böylelikle hem kulak doygunluğu sağlanmış olacak hem de saksafonun farklı tarzlarda icra edilişi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Notaların vuruşlara uygun şekilde üflenilmesi geçilmeden önce mutlaka uzun süreli sesler üzerinde düz üfleme çalışmaları gerçekleştirilmeli ve ardından notalar vuruşlarına uygun icra edilmelidir. Gerekli üfleme çalışmaları başlangıç aşamasında enstrumanınız yoksa diyafram çalışmaları videoları izleyerekte gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem enstruman üzerinde deneme yaptığınızda işiniz kolaylaşak hem de gerekli üfleme süresini sağlamış olacaksınız.

Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte gerekli parmak çalıştırma etüdlerine ve parçalara geçiş yapılabilir. Eğer ki doğru ve ciddi bir saksafon eğitimi görmek istiyorsanız muhakkak temel nota bilginizi de geliştirmeli ve çalışmalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz. Nota eğitiminin ilerlemesiyle birlikte çalışılan tonlara uygun gam ve etütler çalışılmalı ve bu egzersizler sıkça tekrar edilmelidir.

Öğrenme sürecinin kolaylaşması ve hızlanması enstrumanla geçirilen vakitle doğru orantılıdır. Bu satın alınan müzik aletinin kişinin beğenisine hitap etmesi çok önemli bir noktadır. Gerekli pratikler gerçekleştirilirken mutlaka metronomdan yararlanılmalı ve sabit bir tempo belirlemesi yapılmalıdır. Çalınacak parça ve etütler öncelikle yavaş bir tempoda ardından asıl temposunda çalınmalıdır. Bu şekilde yapılan çalışmalarla birlikte parmaklar çalınan yerlere alışkanlık kazanır ve daha temiz, doğru bir çalım gerçekleştirilir.

Bazı pratikler oturma pozisyonunda yapılabilir. Ancak etüt çalışmalarında genellikle diyaframın sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için ayakta duran bir pozisyon edinilmesi daha faydalı olacaktır. Uzun süreli diyafram çalışmalarından sonra mutlaka birkaç dakika dinlenin ve molalar verin. Parça ve etüt çalarken birkaç nefes alma noktası belirleyin ve bu noktalara kadar tınıyı en verimli şekilde kullanın. Belirlenen aralıklara gelindiğinde doğru bir şekilde nefes alarak çalışmalara devam edin. Bu aralıkları kendi nefesinizi kullanma biçiminize göre belirleyebilirsiniz.

Aynı zamanda saksafonla ilgili bir diğer yazımız olan ” Saksafon Nasıl Seçilir? ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda saksafonla ilgili ve saksafon kursu İzmir ile ilgili tüm sorularınız için sanat merkezimize ulaşabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Saksafon Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89