Söz Konusu Sanat Blog

Saksafon Nasıl Seçilir?

Saksafon Seçimi Nasıl Yapılır?

Saksafon kursu İzmir Hatay eğitmenlerimizin yazmış olduğu bu makalemizde saksafon satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler, saksafon seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Eğitmenlerimizin yazmış olduğu maddelere uymanız durumunda kendinize ve müzik zevkinize uygun bir saksafon edinebilirsiniz. Ancak yine de satın almaya giderken yanınızda saksafon konusunda deneyimli birinin olması, sizin için avantaj sağlayacaktır.

Saksafon Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksafon Nasıl Seçilir

* Çalınmak istenen müzik türüne göre uygun saksafon çeşidi belirlenmelidir. (tenor, alto, bariton vb.)
* Sıfır mı yoksa ikinci el mi bir saksafon tercih edileceği kararlaştırılmalıdır. ( Fiyat aralığına göre)
* Saksafonun gerektirdiği aksamlar bilinmeli ve bunlar edinilmelidir. (askı vb.)
* Satın almadan önce müzik marketler ve internet siteleri iyice araştırılmalı ve seçeneklere bakılmalıdır.

Saksafonun Boyutu

Saksafonun BoyutuSaksafon eğitimine yeni başlangıç yapılmış ise boyut olarak büyük bir enstruman seçmek iyi bir fikir olmayacaktır. Hem fiyat hem boyut ve rahatlık bakımından başlangıç aşamasında alto ya da tenor saksafon edinilmesi çalan kişi açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Elleri minimal olan kişiler için ufak boyutta bir saksafon, kişinin üzerinde hakimiyeti daha çabuk ve kolay sağlaması açısından daha faydalı olacaktır.

 

Saksafon Türü

Saksafon ÇeşitleriSaksafon tercihinde boyut kararlaştırıldıysa ikinci adım saksafon çeşidinin kararlaştırılmasıdır. Farklı çeşitlerde müzikler dinleyerek ve buradaki saksafonları inceleyerek hangi tarzda nasıl bir saksafon edinmeniz gerektiğini kendi beğeninize göre kararlaştırabilirsiniz. Örnek olarak klasik için alto sax. daha uygun bir tercihken, rock&roll müzik türü için tenor saksafon seçimi daha yerinde bir karar olacaktır. Bu yüzden öncelikle müzik türüne karar verin ve ardından çalmak istediğiniz müzik türüne uygun saksafonu edinin.

Sıfır ya da 2. El Saksafon

Bir çok kişi edindiği müzik aletinin sorun2.el ve sıfır saksafon.el ve sıfır saksafonsuz olması ve olağan dışı bir sorun olması durumunda aletinin ücretsiz olarak tamir edilmesi ve sorunun giderilmesini isteyecektir. Eğer ki düşünceleriniz bu yönde ise sıfır bir saksafon edinmeniz garanti kapsamında olmasından dolayı sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak ikinci el ve temiz bir saksafon bulmanız durumunda fiyat olarak daha düşük bir ücret ödeyeceğinizi de belirtmekte fayda var.


Söz Konusu Sanat
* Saksafon Kursu İzmir Hatay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu