Söz Konusu Sanat Blog

Saksafon Nasıl Tutulur?

Saksafon Tutuşu

Üflemeliler ailesinden saksafon, hem sesiyle hem de görünüşüyle dinleyenleri etkisi altına almayı başarabilmiş bir çalgıdır. Ancak saksafona hakim olmak, profesyonel şekilde icrasını gerçekleştirmek sandığımız kadar da kolay değil. Bunun için atlatmamız gereken bazı aşamalar var. Bu aşamalardan en önemlisi ve olmazsa olmazı saksafon tutuşu. Saksafon kursu izmir tarafından yazılmış bu yazımızda saksafon tutuşuyla ilgili bilmeniz gereken bütün bilgileri açıkladık.
saksafon nasıl tutulur
Saksafonu tutabilmek için öncelikle bir boyun askısı edinmeniz gerekir. Saksafon boyun askısı olmadan da tutulabilir. Ancak; askı olmamasından dolayı tutuş süresi kısalabilir, eklemlerde ağrılar meydana gelebilir. Bu yüzden bir boyun askısı edinmekte fayda var. Saksafonun her çeşidinde (alto, tenor vb.) kancanın, göğüs bölgesinin tam ortasında yer alması gerekir. Aynı zamanda askı alırken de askının klipsli olmasına ve klipslerin kapanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Bu klipslerin amacı saksafonunuzun düşmesini engellemektir. Aksi takdirde alınan boyun askısının  pek bir işlevi olmayacaktır.

Saksafonların birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak çalım bakımından hepsi aynı yöntemle ilerlemektedir. Saksafon tutuşunda sol el üst bölümdeki tuşları, sağ el ise alt bölümdeki tuşları kavramaktadır.  Bu parmakların yerlerine oturtulması içinde 2 tane farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki tüm parmakların tuşlara oturtulması ve çalınması, ikincisi ise gitarcıların yaptığı gibi baş parmağın kıvrılarak diğer parmakların uygun pozisyondaki tuşlara yerleştirilme işlemidir. Burada tercih hakkı sizde. Hangisi size daha yatkın ve uygun gelirser o çalım tekniğini seçebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki saksafon tutuşu kolay  ancak sürekli pratiği yapılması gereken bir çalışmadır. Pratik yapılmadığı durumlarda  hakim bir tutuş pozisyonu elde edilemez ve böylece çalımlarda problemler meydana gelir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu