Söz Konusu Sanat Blog

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi

Şan dersi ile ses güzelleşir mi ?

Sesini eğitmek isteyen birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi.

Hiç merak etmeyin bu yazı içeriğinde sizlere ” şan dersi almak ile ses güzelleşir mi ? ” sorusunun tüm cevaplarını en ayrıntılı şekilde vereceğiz.

şan-dersi-sesi-güzelleştirir-mi

Ancak yazımızın geri kalanına geçmeden önce konu başlıkları şeklinde sizlere açıklamamız gereken durumlar var. Bu konu başlıkları ses derslerinden başlayarak sesi ne güzelleştirilir sorularının tüm cevaplarını bulabileceğiz yerlerdir.

Sol üstte yer alan içerikler kısmından ilginizi çeken yazıya gitmek için sadece dokunmanız yeterli.


Şan Nedir ?

Şan en yalın tabirle ses tellerine egzersizler yaptırarak, doğru nefes ile nasıl bilinçli kullanılması gerektiğini gösteren bir eğitimdir.

şan-dersleri-ile-ses-eğitilir-mi

 

Daha kapsamlı bir şekilde açıklayacak olursak da şan dersi temelde doğru nefesi kullanmayı öğretmenin yanı sıra aynı zamanda çeşitli dil kurallarının da doğru şekilde öğretilmesini amaçlar.


Şan Eğitiminin Amacı Nedir ?

Ses nasıl eğitilir ?

Şan derslerinin temelini oluşturan bu kavram aslında öncelikli kazanımlardan biridir.

İlk önce diyafram nefesinin ne olduğunu bilmemizde fayda var ancak bu yazının konusu olmadığı için ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

şan-eğitiminin-amacı-nedir

Ses dersleri piyano eşliği ile verilmektedir. İçerik olarak ses açma egzersizleri ile başlayan bu dersler ardından öğrenilen tekniklerle parça içerisine aktarılır.

Bir yandan müzik kulağını eğitip geliştirirken diğer yandan da ses tellerinin doğru hareketleri yapmayı öğrenmesi ile birlikte ses aralığımız genişlemeye başlar. Tizlere ve peslere doğru ayrı ayrı yapılan bu yolculuk tondan çıkmadan parça okumada çok önemlidir.

Tabi ki her sese de aynı çalışmalar yaptırılmamaktadır. Öncelikle sizlerin ses rengini bilmek, ses derslerinin içeriğini oluşturmak adına oldukça önemlidir.

Kendi ses renginizi bilmiyor musunuz ?

Hemen sizler için hazırlamış olduğumuz kadın ve erkek seslerinin sınıflandırılmasına ait yazımızı buradan okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/ses-rengi-nedir/


Şan Dersini Kimler Alır ?

Ses eğitimi teknikleri hakkında genel bir yanılgı vardır.

Katılımcılardan ve telefonda arayarak bilgi edinmek isteyen kişilerden elde ettiğimiz verilere göre genellikle şan dersleri güzel parça okumak isteyenlerin başvurduğu bir alan olarak görülmektedir.

kimler-şan-dersi-alır

Evet müziği seviyorsanız ve güzel bir şekilde parçalara eşlik etmek istiyorsanız almanız gereken eğitim kesinlikle şan eğitimidir ki böylelikle kendi ses perdeleriniz üzerinde gereken hakimiyeti sağlayabiliriz.

Diğer yandan sesinizi geliştirmek istememenin müzikle bir ilgisi de olmayabilir. Nasıl mı ?

Toplantılarda sesinizi etkili kullanamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu da doğru diyafram nefesini öğrenmenizle birlikte aşabileceğiniz bir durumdur.

Ses kısıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Ses egzersizleri ile ses tellerinizi geliştirip rahatlıkla bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca şan dersi alabilmek için bireyin ergenlik dönemini büyük ölçüde bitirmesi gereklidir. Mevcut ses üzerinde birçok çalışma yapılacağı için riskli sonuçlar doğurabilir. Eğer konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizlere her an ulaşabilirsiniz.

şan-dersi-sesi-güzelleştirir-mi

Ses tellerinizde hava olabilir yani ses telleriniz tam kapanmıyor olabilir. Bu gayet doğal bir durumdur. Birçok kişinin yaşadığı sıkıntılardan biridir. Yine size yönelik hazırlanan sesi doğru kullanma teknikleri ile kısa bir sürede aşabilirsiniz.

Kısacası şan egzersizleri ses geliştirmek istiyorsanız illa ki parçalara eşlik etmenize gerek yok. Herkesin bu alanda eğitim alma düşüncesi farklı ve size yönelik oluşturulan programlar her zaman var.

Hangi alanda sıkıntı yaşıyor olursanız olun bu sıkıntıların üstesinden gelmek doğru çalışma metotları ve şan eğitim teknikleri ile mümkün.

Şan eğitimi, sesi güzelleştirme çalışmaları postür, artikülasyon, diksiyon, doğru nefes kontrolü gibi onlarca başlığı içeren geniş kapsamlı bir eğitimdir.


Ses Eğitimi İle Sesimiz Güzelleştirebilir Miyim ?

Kötü ses yoktur! Eğitimsiz ses vardır.

Ses güzelleştirme egzersizleri ile yapılmak istenen aslında ses sağlını olumsuz etkileyen unsurları ortadan kaldırmak ve sesi verimli bir şekilde kullanabilmeyi amaçlamaktır.

Mevcut ses renginiz değişimi ses eğitimi ile mümkün değildir. Nedeni ise ses tellerinin uzunluğu, pozisyonu, yaş, cinsiyet gibi birçok kavramın bu konu üzerinde etkili olmasıdır.

Temel amaç mevcut sesi en verimli şekilde kullanmayı öğrenmektir.

ses-eğitilir-mi

Sizlere çok yanlış bilinen bir bilgiden bahsetmek istiyoruz. Parçaları okurken detone, sürtone olduğunuzu hatırlıyor musunuz ?

Parça içerisindeki gibi bas seslere ya da tiz seslere gidemediğinizi ?

Arkadaşlarınızın lütfen parça okuma sesin çok dediğini ?

Burada bilmeniz gereken ilk durum her insanın sesi her parçaya uymaz. Yani siz bir parçayı okumaya çalıştığınızda zorlanabilirsiniz bu gayet doğal bir durumdur. Bunun nedeni ise o parçanın sizin ses aralığınıza uygun olmamasıdır.

Yani bir müzik grubunun parçası La üzerinden kurgulandıysa ve sizin mevcut ses aralığınız Do ise rahat bir şekilde okuyamamanız normaldir. Bu tarz durumlarda, özellikle ses eğitimi teknikleri açısından mevcut parçanın akorları sizin ses karakteriniz üzerine transpoze edilir.

Böylelikle parça sizin ses aralığınıza uyarlanır ve rahatça okuyabilirsiniz. Bu konu oldukça önemlidir çünkü kötü ses yoktur. Eğitimsiz ses vardır ve bu sesi eğitmek elinizdedir.


Şan Kursu Almanın Faydaları Nelerdir ?

  • Kendi ses sınırı limitinizi öğrenir ve geliştirirsiniz
  • Diyafram nefesini bilinçli şekilde kullanırsınız
  • Müzik kulağınız gelişir
  • Özgüveniniz artar
  • Konuşma sırasında nefesinizi kontrollü biçimde tüketebilirsiniz
  • Ses tellerinde bulunan hava gibi olumsuz durumlardan kurtulabilirsiniz
  • Diyafram nefesini etkili kullanmaya bağlı olarak stres yönetimini kolayca yapabilirsiniz
  • Sesinizin kuvvetli ve pürüzsüz bir yapıdan çıkmasını sağlarsınız

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu