Söz Konusu Sanat Blog

Şan Dersinde Ne Öğretiliyor

Şan dersinde ne öğretiliyor ? Şan eğitimi almayı düşününen kişilerin aklını en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi de budur.

Eğitim almak istediğiniz alanda bu şekilde düşünmeniz çok normal. Biz de sizlere yardımcı olabilmek adına işi en temelden ele alıyoruz.

Şan dersinde ne öğretiliyor konusunu 8 madde ile sizlere açıklamaya çalışacağız. Burada yazan bilgiler ders içeriğinin teorik kısımlarıdır. Eğer ders içerisinde yapılan diyafram egzersizlerinin benzerelerine ulaşmak isterseniz yazı içerisindeki yönlendirici linkleri kullanabilirsiniz.

Bu yazıda ses nasıl oluşurdan, şan eğitim teknikleri ve aşamalarına kadar detaylı bir içerik sizleri bekliyor. Kahvenizi, çayınızı hazırlayın ve şan dersinde ne öğretiliyor ile ilgili tüm konuları öğrenin.

Şan Dersinde Ne Öğretiliyor – 1 .Madde Ses Nasıl Oluşur ?

İnsan sesi nasıl oluşur ? ” merak ediyorsanız cevap oldukça basit. Akciğerlerden gelen hava akımı ses tellerinin titreşmesini sağlayarak sesi açığa çıkarır.

Burundan alınan nefes akciğere dolar, diyafram kasının kasılması sayesinde hava gırtlak tarafına iletilir. Gırtlak içerisinde yer alan ses tellerine temas eden hava sese dönüşür.

Tabi ki de bu sadece sesin oluşumu ile ilgili. Anlamlı sesler oluşması için nefesi alınması ve ses tellerine iletilmesi yeterli değildir.
 • Peki ses nasıl oluşur ? Mevcut sesimizi bu şekilde nasıl açığa çıkarırız ?

Ses oluşumu için dil, dudak, çene, sinüs ve ağız boşlukları tarafından anlamlı seslere dönüştürülür. ” İnsan sesi kısaca nasıl oluşur ? ” merak ediyorsanız cevabı işte burada!

Şan Derslerinde Ses Perdeleri Üzerinde Çalışılır

Şan eğitimi süresince ses perdeleri üzerinde çalışılır ve izlenmesi gereken 3 ayrı aşama vardır.

Bu aşamalar orta, göğüs ve kafa seslerinin yerini öğrenmek. Ses perdeleri arasında yumuşak bir geçiş yapabilmek ve ses perdelerinin sınırlarını yukarı ve aşağı yönlü genişletebilmek.

Bunlardan ilki göğüs sesleri, orta sesler ve kafa sesleri ya da rezonansıdır. Rezonans, sesin oluşması için vücuttaki kullanılan boşluklar anlamına gelmektedir.

Göğüs sesi ya da rezonansı orta ve daha kalın sesleri ortaya çıkarmamıza yardımcı olur.

Peki bu rezonanslar nerede ? Konuşurken elinizi göğsünüze koyun ve titreşimi hissetmeye çalışın. Konuşma sırasında ses göğüs rezonansı ya da boşluklarında hareket ettiği için bu titreşim hissedilir.

Eğer titreme yoksa sesinizi maske pozisyonunda yani yüzünüzde kullandığınız anlamına gelir.

Ses perdesi nedir ? Mevcut sesimizin aralığını belirtir. Yani sesin alçaklık ve yükseklik aralığıdır.

Kendi ses renginizi merak ediyorsanız hemen inceleyin ; https://sozkonususanat.com/ses-rengi-nedir/

Peki bunları bu kadar detaylı neden ifade ediyoruz size ? Çünkü şan dersinde ne öğretiliyor, ders içeriğinde anlatılan her konuyu bilmenizi istiyoruz. Uzun soluklu bir eğitimde sadece piyanodan çeşitli sesler çıkarmıyorsunuz aynı zamanda işin teorisini öğrenip daha sağlıklı adım atıyorsunuz.

Şarkı Söylerken Göğüs Sesi Kullanmak Nasıl Fayda Sağlar ?

Şarkı söylerken ya da egzersiz yaparken kafa sesine çıkabilir ve çok parlak tiz sesler elde edebilirsiniz ancak parçalar her zaman aynı pozisyonda ilerlemez.

Geri dönmeniz ve göğüs rezonansı ile birleştirerek daha pes alanlara geçmeniz gerekir. Bu noktada yapılan çalışmalar yetersizse ve teknik eksiklikler varsa arada boşluk olacaktır.

Yani tiz sesler, pes seslere bağlanmayacak ve ses havada kalacaktır. Göğüs tonunuzu kuvvetlendirmek için birçok egzersiz bulunmaktadır.

Bunun için yapılabilecek en güzel egzersiz “mey” tipidir. E’ler ö ya yakın söylenir. Ardından “may” ve “moy” denilerek egzersiz tamamlanır. Her biri için piyanodan verilen ezgiler bu şekilde tekrarlanır.

Şan Dersinde Ne Öğretiliyor ? Orta Sesler ve Kafa Sesleri

Orta sesler kalın ve ince sesler arasındaki bağlantıyı kurar. Yani göğüs ve kafa sesleri arasında bir köprü görevi görmektedir.

Ağız içi ve ensede titreşimleri hissedilir. Orta sese yönelik yapılan egzersizlerde mutlaka bu bölgelerin titrediğinden emin olun.

Kafa sesleri ise ses perdesindeki tiz aralığı ifade eder. Parçaların tiz ya da dik kısımlarını söylerken kafamızın ön bölgesindeki sinüs boşluklarının titreşmesini sağlarlar.

Genel olarak yüze yayılmış bir his verir. Göz çevresi, yanak, dudak, burun kısmı bu çalışmalar sırasında titrer.

Ses Sağlığı Nasıl Korunur ?

Ses telleri sadece 2 tane beyaz kas olarak görülebilir ama onların korunması demek sesin verimli kullanılması anlamına gelmektedir.

Ses sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/ses-sagligi-nasil-korunur/

Şan Dersinde Ne Öğretiliyor – Şan Eğitiminin Amacı Nedir ?

Şan dersinde neler öğretilmiyor ki! Sesinizi sağlıklı kullanmak, kendi sesininiz tanımanız için birçok program oluşturuluyor.

Şan dersinde ne öğretiliyor ? Şan eğitiminin amacı nedir ;

 • Kolay egzersizlerden zor egzersizlere doğru nefesin doğru kullanılmasını
 • Doğru beden kullanımını
 • Ses perdelerinin ( rezonanslarının ) yerlerini
 • Sesi etkili kullanmak ve ses perdeleri arasında yumuşak geçiş yapmayı öğretir
 • Ses perdesinin tiz ve pes aralıklarını genişletir
Şan dersini sadece profesyonel bir kariyer isteyenler alır ifadesi tamamen yanlıştır. Müziği seven, sesini doğru kullanmak isteyen herkes için önerilmektedir.

Toplantılarda nefes nefes mi kalıyorsunuz ? Konuşmanızla istediğiniz etkiyi uyandıramıyor musunuz ? Şan eğitimi tam da ihtiyacınız olan şey!

Şan Eğitiminin Teknikleri ve Aşamaları Nelerdir ?

 • İlk aşama her zaman bedeni rahatlatmaktır. Esnemiş bir beden ile şarkı söylemek ve egzersizleri yapmak çok daha kaliteli sonuçlar verecektir.
 • İkinci aşama nefesin doğru kullanılmasıdır. Nefes alma ve nefes verme çalışmaları ile diyaframın etkili biçiminde nasıl kullanılması gerektiği öğretilir.
 • Üçüncü aşama ise nefes egzersizlerini şan egzersizleri ile birleştirmek.
 • Üçüncü aşamada öncelikle ısınma çalışmaları yapılır ve rezonanslara yoğunlaşılır, ses ısıtılır.
 • Ardından vokaller yani sesli harfler kullanılarak aynı egzersizler pekiştirilir.

Şan Eğitiminde Doğru Nefes Almanın Önemi Nedir ?

İster profesyonel şarkı söyleyin isterseniz evde vakit geçirmek için. Sesi etkili kullanabilmek için öncelikle diyafram nefesinden doğru bir şekilde yararlanmalısınız. ” Şan dersinde ne öğretiliyor ? ” ” Bu işin temeli nedir ? ” diyorsanız cevap basit, diyafram.

Özellikle performans sanatçıları için diyafram nefesini doğru kullanmak şarkılar içinde uzun cümleleri rahatça söylemelerini sağlar.

Göğüs nefesi ile şarkı söylemeye çalışmak ses tellerini fazlası ile sıkıştırır bu da istenmeyen bir durumdur. Sesi tellerini rahat bir şekilde kasmadan kullanabilmek için diyafram kasından yararlanılmalıdır.

Bunun içinde aldığımız nefesi akciğerlerin altında diyafram kubbesinde depolamamız gereklidir.

Diyafram nefesi nasıl alınır ? Önemli diyafram egzersizleri nedir diye merak ediyorsanız ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

Evet artık şan dersinde neler yapılır, şan dersinde ne öğretiliyor detaylı olarak biliyorsunuz. Eğitimine gitmeyi düşündüğünüz kurumda deneme dersine katılmayı unutmayın.

Ses Rengi Örnekleri

1.Bass Ses Tonu

2.Bass Prufondo Ses Tonu

3.Bass Buffo Ses Tonu

4.Bariton Ses Tonu

5.Dramatik Bariton Ses Tonu

6.Dramatik Tenor Ses Tonu

7.Lirik Tenor Ses Tonu

8.Legger Tenor Ses Tonu

9.Kontralto Ses Tonu

10.Dramatik Soprano Ses Tonu

11.Lirik Soprano Ses Tonu

12.Koleratur Soprano Ses Tonu

Dilerseniz buradan Youtube sayfamızı inceleyerek daha farklı örnekleri dinleyebilirsiniz ; Söz Konusu Sanat Youtube

Ses rengi örneklerini bilmeniz, özellikle kendi ses renginizi tanımanız oldukça önemli. Her ses rengine, aralığına göre farklı çalışma tipleri mevcut.

Eğer bu konu hakkında bilginiz yoksa hemen ücretsiz deneme dersine katılın. Sesinizi analiz edelim ve bilmek istediklerinizi anlatalım.

Şan dersinde ne öğretiliyor ? Aslında tam da bu kadar kapsamlı bir ders içeriği sizi bekliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu