Söz Konusu Sanat Blog

Şarkı Söylerken Nelere Dikkat Etmeli – Püf Noktalar

Şarkı söylemek eğlenceli ve stres atmamıza yardımcı olan bir aktivite. Ancak sesimizi ne kadar doğru kullanıyoruz ? Ses sağlığımızı korumak konusunda yeterince bilinçli miyiz ? Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu sizler için bu yazımızda ele aldık.

Ses sağlığını korumak, bilinçli bir şekilde şarkı söylemek çok önemli çünkü bu işin geri dönüşü yok!

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler sadece nefes kontrolü ile ilgili değil. Bu oldukça geniş ve her bir maddenin dikkatlice uygulanması gereken bir konu.

Uyku düzeninizden başlayıp, içtiğiniz asitli içeceklere kadar değiştirmeniz gereken birçok alışkanlığınız bulunabilir.

Şarkı söylerken nelere dikkat etmeliyiz ? Çok uzatmadan konu başlıklarını sizinle paylaşalım.

Şarkı Söylerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Ses Sağlığı

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenlere önce kendi sağlığımız açısından inceleyelim. Aşağıdaki maddeleri uyguladığınız ilk gün ses tellerinizin ne kadar rahatladığını fark edeceksiniz.

Bu oldukça önemli çünkü ses tellerimiz ne kadar duru ve kaliteli bir yapıda olursa parça okuduğumuz zamanda aynı kaliteli etkiyi yaratabiliriz.

İster iyi bir ses sanatçısı olun ister hobi olarak bu iş ile uğraşın, hiç önemli değil. Şarkı söyleme işine ilgi duyan her iki tip insanda şunun bilincinde olmalıdır.

Sesimiz de bir müzik aletidir, bizim enstrümanımızdır. Doğru teknikleri öğrenmek, kullanmak ve hayatımızın bazı alanlarına düzen vermek performansımızı arttıracaktır.

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler ;

  • Bol su tüketin, asitli içeceklerden olabildiğince uzak durun, sigara ve alkol kullanımını en aza indirin, sesinizi yormamak adına kesintisiz konuşmalar yapmayın, geç vakitlerde yemek yemeyin, ortalama olarak günde 6-8 saat arası uyku alın.

Şarkı Söylerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yukarıda bahsettiğimiz her bir maddeyi detaylı şekilde açıklayalım. Aşağıda sigara, asitli içecekler gibi alışkanlıklarımız ile ilgili başlıklar göreceksiniz.

Lütfen dikkat edin!

Sigara, alkol ya da asitli yiyeceklerin bir bağımlılık olduğunu ve bu bağımlılıktan kurtulmanın zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bırakmak size çok zor gelecekse bu ürünlerin tüketimini azaltın.

Ayrıca eğer şan eğitimi alıyorsanız şarkı söylemeden en az 1 saat öncesinde kesinlikle bu maddeleri tüketmemeye çalışın.

Bol Su Tüketin

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk sırada su var. Su günlük hayatımızda da en önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarımızdan biridir. Suyun günlük hayata faydalarının dışında ses tellerine de faydası oldukça fazladır.

Yeteri kadar su tüketilmesi durumunda ses tellerimiz için gerekli nemlilik oranı karşılanmış, deformasyon ve aşınmanın fazlalaşması önlenmiş olur. Bu yüzden ortalama tüketmeniz gereken su miktarı 2-2.5 litre arasındadır.

Asit İçeren İçecekleri Uzak Tutun

Kola, gazoz, soda vb. asitli içeceklerin ses tellerine zararı oldukça fazladır. Bu yüzden özellikle şarkı söyleme öncesi kesinlikli bu tarz içecekleri tüketmemelisiniz.

Aksi takdirde ses tellerinizin yıpranmasına, nodül oluşumuna davetiye çıkarırsınız. Bu tarz asitli bir hal alması için yüksek basınç altında içerine karbon dioksit gazı basılır.

Bu ürünlerin tüketimi hücrelerin yeterli miktarda oksijen taşımasını engeller. Şan, şarkı söylemenin büyük kısmı diyafram nefesi ile ilgilidir. Ayrıca karbon dioksit gazı ses tellerine yapıştığında tahriş etmektedir.

Sigara, Alkol vb. Maddeleri Kullanmaktan Kaçının

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 3. sırada çok önemli bir konu var. Suyun ses tellerinin nemliliğini arttırdığı gibi alkol de bu nemliliği azaltmaktadır. Dolayısıyla alkol tüketmekten olabildiğince kaçınmanız gerekiyor.

Sigara dumanı solunduğunda bu duman ciğerlere inmeden önce, ses telleriyle temasa geçer. Sigara dumanında bulunan zehirli maddelerin, ses telleriyle temasa geçmesi durumunda; kanser, polip, nodül vb. bir çok hastalık ortaya çıkabilir.

Sigara bana bir şey yapmaz demeyin, bu yazımızı okuyun ve sigaranın sesinize zararını görün.

Kesintisiz ve Uzun Süre Konuşmalardan Kaçının

Şarkı söylerken nelere dikkat etmeliyiz ? Kesinlikle çok uzun, yüksek sesle ve kesintisiz yapılan konuşmalar ses sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Buna devam etmeniz sonucunda ses tellerinizde nodül oluşabilir ve ses kısıklığı yaşayabilirsiniz.

Bu yüzden olabildiğince ses tellerinizi yormadan ve normal bir tondan konuşmalarınızı yapmalısınız. Sesinizi dinlendirmek çok önemlidir, sesi dinlendirmek için bu yollara başvurabilirsiniz.

Geç Vakitlerde Yenilen Yemeklere Son Verin

Çok geç vakitlerde tüketilen yemekler zamanla reflü oluşumuna sebebiyet vermektedir. Reflüden dolayı oluşan mide asidi de zamanla ses tellerinizin aşınmasını sağlayıp, ses sağlığınızı bozabilir.

Bu yüzden olabildiğince uygun zaman dilimlerinde yiyecek tüketmeye özen gösterin. Bir yandan da ses egzersizleri yapmanız çok önemlidir, şan için en önemli ses egzersizlerinin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ses Egzersizleri Yapın ve Bilinçli Çalışın

Ses egzersizlerini tek başına yapmamalısınız. Piyano eşliği ile gerçekleşen bu çalışmalarda sesinizi gereğinden fazla zorlamanız kalıcı hasarlara yol açabilir.

Ses eğitimi uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Aynı zamanda bu alandan mezun kişilerle çalışılması aldığınızın verimi kat kat arttıracaktır.

Youtube kanalımızı takip ederek bu tarz konular hakkında yayınladığımız videoları izleyebilirsiniz. Paylaşılan videolara ilk siz erişmek istiyorsanız hemen takip edin!

Artık şarkı söylerken nelere dikkat etmeliyiz konusunda tüm bilgilere sahipsiniz. Ancak bunlar bilmek kesinlikle yeterli değil. Şarkı söylerken dikkat edilmesi gerekenler tüm maddeleri uygulamanız sesinizi en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki ses ve şan ile ilgili yazdığımız diğer yazılar ilginizi çekebilir ;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu