Söz Konusu Sanat Blog

Şarkının Karar Sesini Bulmak

Bir şarkının karar sesini bulmak sanıldığı kadar zor değil !

Aksine rahatlıkla bulabileceğiniz karar tonu ile dilediğiniz parçanın üzerine rahatlıkla melodi kurgulayabilirsiniz. Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun o parçanın üzerine yeni tatlar katabilirsiniz.

Bir şarkının karar sesini bulmak için yapabileceğimiz iki şey bulunmakta. Bunlardan biri eğer parçayı notalarına bakarak çalıyorsanız donanım kısmını inceleyerek bulabilirsiniz.

şarkının-karar-sesini-bulmak

 

İkinci seçenek ise enstrüman üzerinde sesleri deneyerek bitiş hissini yakaladığınız ses üzerinden dizi kurmaktır. Bu yazı içerisinde her iki yöntemde sizlere detaylı olarak anlatılacaktır.

Yazımızın geri kalanını daha rahat anlayabilmek için öncelikle diziler hakkında bilgi edinmeniz gerekli. Bunun içinde daha önceden hazırlamış olduğumuz şu yazıyı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/do-major-gami/

Yukarıdaki ilgili içeriği okumanızı şiddetle öneriyoruz. İşin teorik kısmını bilmeniz her zaman için sizleri bir adım öne taşıyacaktır. Bu hem bir parçayı yorumla ve anlama açısından hem de aynı zamanda kendi düzenlemelerinizi yaparken işinize yarayacaktır.

Hazırsanız artık birlikte solo atmaya başlayalım ! Bir parçanın tonunu bulmak için bilinmesi gerekenler !


Müzikte Ton Nasıl Bulunur ? 

parçanın-tonu-nasıl-bulunur

Müzikte ton bulmak ya da diğer adı ile şarkının karar sesini bulmak için öncelikle donanım kısmında nelere dikkat etmek gereklidir bundan sizlere bahsedelim.

Donanım kısmında öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta hangi notaların diyez ya da bemol aldığıdır. Eğer müzik teorisi ile ilgili çok bir bilginiz yoksa bu yazımızı okumaya devam edin çünkü birçok konuya hakim olacaksınız.

Unutulmaması gereken bilgilerin ilki şudur ;  ” Parçalarda kullanılan diyez ya da bemollerin bir sırası vardır. Hiçbir parça kafasına göre değiştirgeç almaz. ”

Peki bu değiştirgeç sırası nedir ? Müziğin tonunu bulmada bize nasıl yardımcı olur ve nasıl okunur ?


Şarkının Karar Sesini Bulmak : 5’li Çemberi

Parçaların diyez ve bemolünü gösteren tabloya 5 li çemberi denmektedir. 5 li çemberi İngilizcesi ile fifth circle parçanın tonuna hemen karar verebilirsiniz.

Aşağıda 5 li çemberinin bir resmi bulunmaktadır. Şimdi bu resim nasıl okunur bunu sizlere detaylı bir şekilde anlatalım.

5li-çemberi

Halkanın dışarısında kalan harfler majör tonu vermektedir. Halkanın en içerisinde yer alan notalar ise minör tonun ne olduğunu bize söylemektedir.

Dip not : Hem minör hem de majör tonları ezbere bilmek zorunda değilsiniz. Sadece majörleri aklınızda tutabilirsiniz. Unutmayın ki herhangi bir majör gamın ya da dizinin 6. sesi ilgili minörünü vermektedir.

İlgi minör ne işe yarar diye merak ediyorsanız kısaca sizler için özetleyelim. Örneğin bu yazımızın başında sizlere verdiğimiz do majör gamını düşünelim. Bu gamın 6.sesi la notasına karşılık gelmektedir. La notasından dizi tekrar yazılarak la notasında bitirildiğinde ise ilgili minörü elde etmiş oluruz.

Ses aralıkları farklı ancak aynı notalardan oluşan bir dizidir ilgili minör.

Dolayısı ile sadece majör tonları aklımızda tutmak ilgili minörü bulmak açısından bizleri oldukça rahatlatacaktır.


5 li Çemberi İle Şarkının Tonunu Bulmak

5 li çemberinde hem diyezler hem de bemoller üzerinden işlem yapılmaktadır. Bir parça eğer diyez ile yazılmışsa bu sıralama ;

  • Fa – Do – Sol – Re – La  ‘dır.

Yani bir parça içerisinde bu sesler sırası ile diyez işaretini almalıdır. Örneğin donanımda sadece do’ya bu işaret konmaz. Eğer do’nun aksi belirtilmedikçe diyez basılması isteniyorsa kendinden bir önceki ses olan fa notasına da donanımda diyez işareti konur. Aşağıdaki görselde bunu çok daha rahat inceleyebilirsiniz.

5-li-çemberini-ezberleyin

Dış halkada yer alan notalar majör tonu verir demiştik. Örneğin aşağıdaki resimde sadece fa notasına diyez konulan kısma bakarsak dışında ” G ” yazmaktadır. Yani fa sesinine diyez konulan bir parçanın tonu sol majördür ( G ). Diğer yandan bunun ilgili minörü ise içeride küçük harfle yazan ” e ” dir. Yani mi minördür.

Yukarıdaki sistem ile bir bakışta parçanın tonuna karar verebilirsiniz. Böylelikle rahatlıkla hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun yeni ve güzel melodiler oluşturabilirsiniz.

Şarkının karar sesini bulurken tabi ki bemollerden de yararlanılabilir. Bir parça eğer bemol ile yazılmışsa bu sıralama ;

  •  Si – Mi – La – Re – Sol ‘dir.

Yani bir parça içerisinde kullanılan bemoller de aynı diyezler gibi bir sıraya uymak zorundadır. Eğer parçanın tonu Fa minör ise donanımda tek bemol içermektedir o da si bemoldür.


Şarkının Karar Sesini Bulmak : 2. Yöntem

Bir parçanın karar sesini bulurken kullanılabilecek diğer yöntem ise parçanın bitiş hissini veren notasını enstrüman üzerinde bulmak ile başlar. Ardından bu nota ( kök ses ) üzerinden temel majör ve minör yürüyüşler yapılarak parçanın hangi tonda yazıldığına karar verilir.

Unutulmamalıdır ki yukarıda anlatılan yöntemler temel majör ve minör diziler için geçerlidir. Yani Türk müziği bir parça çalışıyorsanız ilgili nota üzerinden farklı dizilerde kurgulamanız gerekebilir.

Bir eserin tonunu bulma ile ilgili yazdığımız yazının sonuna geldik.Aşağıdaki ilgi çekici diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz ;

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu