Söz Konusu Sanat Blog

Ses Açma ve Geliştirme Çalışmaları

Ses açma egzersizleri, şan derslerinin temelini oluşturan çalışmalardır. Eğitim görmemiş bir sesin kalitesi ne yazık ki kendisini tam olarak gösterememektedir.

Bu nedenle şan eğitimleri dahilinde ses rengine karar verilmeli ve çalışmalar bunun üzerine yoğunlaşılarak gerçekleştirilmelidir.

ses-geliştirme-aşamaları

Ses açma egzersizlerine geçmeden önce ses rengi ile ilgili bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı kullanarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/ses-rengi-nedir/

Ses açma çalışmalarını profesyonel bir öğretmenle yapmanız gerektiğini asla unutmayın aksi takdirde sesinize geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebilirsiniz. Ses sağlığını koruma konusunda ne yapmak gerekli merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/sarki-soylerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/


Sesi Doğru Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Sesi açma egzersizleri ile sesinizi doğru bir şekilde kullanmayı kesinlikle öğrenirsiniz. Ancak sesi doğru kullanmak için farkında olmanız gereken dört temel durum bulunmaktadır.

  • Düzgün ve sağlıklı bir vücut duruşu
  • Yeterli nefesi alabilmek
  • Ses tellerinin eğitilmesi ve sağlıklı ses verebilmek
  • Ses boşluklarını en uygun şekilde kullanabilmek

Doğru Ses İçin Doğru Bir Duruş

şarkı-söylerken-nasıl-durulur

Postür, diğer adı ile vücudun duruşu, sesin doğru bir şekilde çıkmasını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Nasıl ki insan vücudunu iskelet taşıyorsa sesi de taşıyan postürdür.

Doğru duruş olarak tanımlanan pozisyon şu şekilde ifade edilebilir. Ayaklar omuz genişliğinde açık, bir ayak diğerine göre biraz daha önde ve ayakların tarak kemiklerine binecek şekilde dengelenmelidir.

Dik durulmalı ancak sopa yutmuş tabiri ile ifade edilen bir şekilde değil, vücudunuzu kasmadan olabildiğince doğal bir şekilde bu pozisyonu çalışmalısınız.

Doğru Duruş Egzersizi

– Ayağa kalkın ve belinizin de yardımı ile aşağı doğru eğilin. Bel, sırt, boyun ve başın aynı düzlemde olmasına özen gösterin. Daha sonra sırayı bozmadan doğrulmaya çalışın.

– Duruşunuzu hiç bozmadan kollarınızı iki yandan açarak gökyüzüne doğru uzanmaya çalışın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken kolları yavaşça aşağı indirin.

Yeterli Nefesi Alabilmek

diyafram-nefesi

Doğru nefes alabilmenin yolu akciğerlere yeterli hava miktarını ulaştırmak ile ilişkilidir. Karın ve göğüs boşluğunuzu oldukça esnek bir silindir gibi hayal edebilirsiniz.

Amaç sürekli olarak bu silindiri doldurmak ve boşaltmaktır. Diyafram çalışmaları burada devreye girmektedir. Yeterli bir çalışma ile kısa sürede diyafram kasınızı geliştirebilirsiniz.

Ses açma egzersizleri de diyafram nefesi ile ilgilidir. Derslerin tamamında sürekli olarak diyafram nefesi alma ve sesi doğru bir şekilde verebilme adına çalışmalar yapılmaktadır.

Nefes Açma ve Diyafram Egzersizi

– Az önce bahsettiğimiz hayali silindiri düşünerek burundan yavaş bir şekilde nefes alın.

– Nefessiz kalıncaya dek ” sss ” sesini verin.

– Derin bir nefes alın ve tekrarlayın.

Bu çalışmaları m, f, v harfleri de yapabilirsiniz.


Ses Eğitimi Aşamaları

Yaptığınız her ses egzersizi mutlaka bir amaca yönelik olmalıdır. Anlamsız melodi tekrarları, amacı olmayan ses açma çalışmaları sizi hiçbir noktaya taşımayacaktır.

ses-geliştirme-programı

Ses eğitiminin temelinde gerekli olan çalışmalarla doğru nefes kontrolü sonucu sesi etkili bir şekilde kullanmak yer almaktadır.

Kendinize bir ses geliştirme programı yapmak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri kullanabilirsiniz.

Ses Eğitimi Aşamaları : Nefes Eğitimi

Az önce sizlere bu konunun ne kadar önemli olduğu belirtilmişti. Diyafram çalışmasının önemi ve diyafram egzersizi ile öneriyi yukarıdan tekrar bulabilirsiniz.

Ton Çalışmaları

Seslerin tam entonasyon ile verilmesi uzun ve disiplinli bir süreç gerektirir. Seste titreme olmadan piyanodan basılan ses verilmeye çalışılmalıdır.

Tam sesler üzerinden yapılan çalışma sonucunda hem müzik kulağı hem de gırtlak yapısı gelişecektir. Ardından yarım ton ileriye ve geriye doğru çalışmalar yapılarak ses aralığını geliştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilir.

Dizi Çalışmaları

Tek tonu başarı ile seslendirebilen öğrenci ile daha sonrasında bu ton içerisinde melodi çalışmaları yapılabilir. Tabi ki de asıl amaç burada aynı ton içerisinde gezinmek değil yapılan çalışmaları yarımşar ton tize ve pese çekere öğrencinin ses aralığına müdahalede bulunmaktır.

Yukarıdaki çalışmalar birkaç basamaktan oluşuyor gibi görünse de her harf ve her aralık için yoğun bir çalışma gerektirmektedir. Şarkı söylerken nefes kontrolünü sağlamak sanıldığı kadar zor değildir ancak eğitim olmadan da üstesinden gelinebilecek kadar kolay değildir.

Diyaframdan ses nasıl çıkar ? ” konusuna gelecek olursak, sesi doğru bir şekilde dışarı çıkarmada, parçayı okurken nefesi ayarlamada oldukça önemlidir. Diyafram kontrolünü düzgün yapan bir şan öğrencisi hızlı bir şekilde bu alanda kendini geliştirebilecektir.

İzmir’in en nitelikli sanat merkezinde istediğiniz tarzda parça okuyabilir ve bunun eğitimi alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için şan dersi İzmir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu