Söz Konusu Sanat Blog

Ses Egzersizleri

Ses egzersizleri, ses açma çalışmaları ile birlikte yapılan ve potansiyelini ortaya çıkarmana yardımcı olan onlarca farklı çalışmaktan oluşmaktadır.

Eğer çeşitli ses egzersizleri ile bir kurumda herhangi bir eğitim görmediysen, kendi sesinin hakiki kalitesini tam olarak ortaya çıkarman oldukça zor.

Ses geliştirme teknikleri uygulanmadan önce ses renginin bilinmesi gereklidir. Her ses rengine, yapısına göre yapılacak çalışmalar değişiklik göstermektedir.

Benim ses rengim nedir diye merak ediyorsan bu yazımızı hemen okumalısın ; https://sozkonususanat.com/ses-rengi-nedir/

Hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde sesini geliştirecek ses egzersizlerinin nasıl çalışılması gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Ardından evde nasıl ses açma egzersizleri yapabileceğinden bahsedeceğiz.

Unutmayın! Ses eğitimi ciddi bir emek ister. Bu yazıda bulunan çalışmalar genel programı bilmeni ve ” şan dersinde neler öğretiliyor ? ” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde öğrenmen içindir.

Uzman bir şan öğretmeni ile çalışmaya başla ve bu süreci en sağlıklı şekilde yaşayarak kendini geliştir.

Sesini Geliştirecek Ses Egzersizleri

Öncelikle şunu bilmende fayda var. Yapılacak olan her ses egzersizi bir amaca hizmet etmelidir. 

Senin açından bir kazanımı olmalıdır. Yani yapmak için çalışma yapılmamalı, aksine mevcut sesini daha iyi tanıman, kullanabilmen adına seni geliştirecek içerikler üretilmelidir.

Gelişi güzel piyanodan basılan melodiler bir işine yaramayacaktır. Her bir ses egzersizi sana nefes kontrolünü öğretmeli ve pürüzsüz bir şekilde o tınıyı dışarı vermen konusunda yardımcı olmalıdır.

Ses kalitesini ortaya çıkaran parlaklık, doğru rezonans yani titreşim ve dolgunluğun gelişmesi amaçlanır.

Ses geliştirme yöntemleri oldukça komplike bir süreçtir, sabırlı olmalı ve çalışmaya devam etmelisin.

Ses geliştirme yöntemleri 12 farklı madde ile aşağıda listelenmiştir. Normal bir şan dersi içeriğinin nasıl ilerlediğini artık çok rahat anlayabilirsin.

Diyafram Eğitimi

Ses açma çalışmaları ilk olarak diyaframla başlar.

Aldığımız nefesi kontrollü bir şekilde kullanmayı öğrenmek için aynı zamanda diyafram egzersizleri yapmalıyız.

Sesin pürüzsüz bir şekilde dışarı verilmesi bu kasın ne kadar etkili kullanıldığı ile bağlantılır. Diyafram kasını sonradan rahatlıkla geliştirebilirsin.

Sadece her alanda olduğu gibi bunu geliştirmek için yapman gereken çeşitli egzersizler mevcut.

3 önemli diyafram egzersizini bu yazımızdan okuyabilir ve tekrarlayabilirsin ; https://sozkonususanat.com/diyafram-nefesi-nasil-alinir/

Diyafram nefesini sadece egzersizler çalışmaktan vazgeçemelisin. En sağlıklı nefes tipi olan diyafram çalışmalarını günlük hayatın içine de yerleştirmelisin.

Toplantılarda, biri ile konuşurken her zaman bunu kullanmaya çalışmalısın çünkü ses alıştırmaları kısmında işini daha da kolaylaştıracak.

Ses Geliştirme Egzersizleri Tek Ton Çalışmaları

Piyano eşliğinin artık başladığı bu aşamada sesleri kesinlikle kendini zorlamadan vermeye çalışmalısın.

Piyanodan duyduğun sesi aynı rezonansta vermeye odaklanmalısın. Bu aynı zamanda ilerleyen aşamalarda tondan çıkmadan parça okumana da yardımcı olacak ve müzik kulağını geliştirecektir.

Bu çalışmaların öğrenci açısından kazanımı gırtlak pozisyonunu öğrenmesi ve sesi doğru bir şekilde pürüzsüz vermesini sağlamasıdır.

Ses eğitimi çalışmaları içerisinde önemli bir nokta olan tek ton çalışmaları ardından yarım ses ileri ve geri gidilerek daha geniş aralıklarda tekrarlanır.

Ses nasıl geliştirilir ? ” sorusunun en güzel cevabını bu egzersizler geçip uygulamaya başladığında anlayacaksın.

Ses Alıştırmaları Melodi Çalışmaları

Tek ton üzerinde ses ısındırıldıktan sonra hem melodik hafızayı geliştirmek hem de değişen ses yürüyüşlerinin takibi için tek gam üzerinde melodiler öğrenciye verilir.

Korkulacak bir şey yok! Gerçekten oldukça zevkli bir çalışma bu. Şöyle düşünebilirsin.

Caddelerde rüzgarın sözlerini biliyorsun değil mi ? İşte burada sözleri değil de ilgili notaları çeşitli vokal tipleri ile na na hecesi yardımıyla vermen istenir. Tabi bu bir örnek, çalışmalar değişebilir.

Burada amaç ses aralığını geliştirmektedir. Yapılan çalışmalar yarım ton ileri ve yarım ton geri gelinerek tekrarlanır böylelikle aynı ezgiyi farklı gamlar üzerinden okursun.

Hatalı okunan ya da zorlanılan durumlarda ise çalışma baştan tekrarlanalara ilgili ses egzersizleri ile pekiştirilmesi sağlanır.

Ses Eğitimi Teknikleri Kapalı Ağız Tını Çalışması

Piyanodan duyduğumuz sesleri hiçbir bozulma olmadan verebilmeliyiz. Bu, parça okurken tondan çıkmadan doğru tınıları yakalamamızı sağlayacaktır.

İşte bu noktada seslerin tam olarak kavranması için kişinin ses rengine göre olacak şekilde piyano orta pozisyonunda çeşitli sesler verilir. Öğrenci kapalı bir ağızla M, N harfleri yardımı ile sesi vermeye çalışır.

Bu çalışma ağız, burunu ve diyafram boşluğunun etkin kullanılmasını amaçlar. Öğrenci doğru yaptığında bu titretişimi yüzünde, dudaklarında hissedebilir.

Ses egzersizleri metodu genele bakıldığında onlarca alt başlıktan oluşur.Ses Nasıl Geliştirilir : Kök Ses Aralık Çalışmaları

Ses egzersizleri kendi içerisinde bir bütündür ve sesi zorlamadan aralık çalışmaları gerçekleştirilmelidir.

Peki bu aralık çalışmaları nasıl yapılır ? İşin teorik boyutu aslında root yani kök sesten başlanarak tam 5 liye doğru ilerlemektir. Do majör dizisi için Do – Sol aralığıdır. Ancak elbette bunu bilmene gerek yok.

En rahat okunulan ve geliştirilen vokal tipleri U ve A ‘dır. Öncelikle bunlar üzerinde ses açma teknikleri uygulanır.

Ses çalışması sırasında M, N ve S gibi rahat çıkarılan ünsüz (konson) harflerden yararlanılır.

Ses Geliştirme Yolları : Geniş Aralık Çalışmaları

Birbirine yakın aralıklar üzerinden tam 5 liye doğru yapılan çalışmalar ile öğrenci ses egzersizlerinin işleyişi deneyimler ve tecrübe kazanır.

Artık majör tonalite yani majör tona sahip bir akorun içerisinde 1-3-5 seslerinin kavratılması ve kulağa oturtulması amaçlanır. Yine örnek vermek gerekirse Do majör akoru için Do – Mi – Sol sesleri elde edilmelidir.

Burada dikkat edilmesi ve öğretmenin belirtmesi gereken durum şudur. Tiz sesleri elde etmek için gırtlak yapısında kubbe oluşumu öğrenciye anlatılmalıdır. Ayrıca tiz ses çalışmalarında karın kaslarını kasarak yukarıya doğru itmenin mantığı ifade edilmelidir.

Kısa süreli, zorlamadan kaçınılarak ses egzersizleri gerçekleştirilmeli ve bir sonraki seviye için öğrenci hazırlanmalıdır.

Tam 5’li Atlama Çalışamaları

Ana tonalite üzerinden 5 lisine atlayarak yapılan bu çalışma oldukça önemlidir. Dinlediğimiz birçok parça içerisinde sıkça kullanılan ses tekniklerinden birisidir.

İyi bir şekilde kavramak için yapılması gereken çalışmalar kök sesten 5 liye atlama, ardından kök sesin yarım ses tizine ve pesine gidilerek aynı şekilde yeni 5 liye atlama olarak ilerlemelidir.

Kafa Sesi Çalışmaları

Kök ses ve 5 li aralık çalışmalarının önce tize doğru ilerlediği durumdur. Ardından aynı egzersiz pes seslere düşülerek gerçekleştirili.

Bazı şan tekniklerinin kullanımı öğretilebilir. Hava ile okuma yani falset tekniği üzerinde durulabilir. Kafa sesinin nasıl elde edileceği ve sesi o noktada tutmak için yapılacak çalışmalar öğrencilere aktarılmalıdır.

Ses Nasıl Açılır : Oktav Çalışmaları

Belki de en sık kullanılan tekniklerden biridir oktav. Diyafram nefesini aldıktan sonra pes tondan parçayı okuduğumuz sırada gırtlağı serbest bırakarak bir oktav atlama çalışmaları yapılır.

Elde edilen sesin tam bir oktav aşağıdaki ses olduğunu anlamak için piyanodan çıkan seslerin dikkatli dinlenmesi gerekir.

Oktav atlamaları sırasında yine M ve N ünsüzlerinden yararlanılarak ses egzersizleri gerçekleştirilebilir.

Staccato ve Nüans Çalışmaları

Staccato kesik kesik anlamına gelir. Diğer çalışmaların içerisinde öğretilmesi gereken bir konudur.

Nüans çalışmaları ise seste istenilen tam etkiyi uyandırmak için yapılan çalışmalardır. Hafif seslerin tınlatılması sırasında güçsüz duyulmasının aynı şekilde kuvvetli seslerde de bağırma durumunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Tiz ve Pes Seslerin Çalışılması

Tiz ve pes ses egzersizleri işin temelini oluşturmaktadır ve ciddi emek ister.

Özellikle tiz ses çalışmalarında olabildiğince diyaframa yüklenilmelidir. Boğaz ve gırtlak hareketinin önemi kavranmalıdır. Damak pozisyonunun yukarı ya da aşağı alınması aynı şekilde karın bölgesinin sıkılması gibi birçok dikkat edilmesi gereken konu vardır.

Şan İçin Temel Bilgiler ve Ses Egzersizleri Pdf İndir

Evde çalışabileceğin, konu hakkında detaylı bilgiler öğrenebileceğin ses egzersizleri pdf lerini hemen indirebilirsin.

Ses egzersizleri ile ses geliştirmek mümkün mü ?

Elbette mümkün. Doğru bir eğitim ile yapılamayacak şey yok. Sadece bu sürecin zaman alabileceğini unutmaman gerekli. Emek ve özveri isteyen bir çalışma yapmalısın.

Ses açma piyano eşliği ile beraber yapılan bir çalışmadır. Yarım ton bazında ilerlemeler ile kişinin tiz ve pes sesler üzerindeki hakimiyeti arttırılır.

Ses geliştirme sadece mevcut sesi iyi bir hale getirmekle kalmaz aynı zamanda doğru nefes tekniğini de öğretir. Diyafram nefesinin neden bu kadar önemli olduğunu yazımızın başında belirtmiştik.

Elbette herkes sesini geliştirebilir ve daha etkili kullanmayı öğrenebilir. Kolay bir süreç değil. Düzenli çalışma yapmalısın.

Alanında uzman bir öğretmen ile yapacağın çalışmalar bu sürecin kısalmasına yardımcı olacaktır.Ses eğitimi egzersizleri ile ses ne kadar gelişebilir ?”]Bu işin kesinlikle sonu yok, bunu bilmelisin. Seviyen arttıkça yapman gereken çalışmalar değişecek, ayrıman gereken vakit artacak.

Tüm alanlarda olduğu gibi ses eğitimininde bir bitiş noktası yoktur. Bu tamamen beklentine bağlı olarak değişir.Gelişim sürecinin temel haritasını yukarıda senin için oluşturduk. Tabi ki bu harita sadece fikir edinmeni sağlayacak cinsten.

Asıl önemli olan kişinin ses rengine göre yapılacak olan çalışmalardır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsin.

Evde ses eğitimi nasıl yapılır ? Evde tek başına piyano eşlikli ses eğitimi yapman çok mümkün değil. Özellikle bu alanda hiçbir bilgin yoksa ses tellerine zarar bile verebilirsin.

Evde yapabileceğin en güzel çalışma diyafram egzersizler ve kendini kasmadan, zorlamadan parça okumaya çalışman.

Her şarkını kayıt altına alt. Daha sonrasında dinle. Hatalarını fark edip geliştirmeye çalış.Ses kalınlaştırma egzersizler ile mümkün mü ?

Mevcut sesin karakteristiğini değiştirmek oldukça zor. Ses eğitimi derslerinin temel amacı aralığı genişletmek ve her aralıkta aynı performansı almanı sağlamak.

Tabi ki de ses egzersizleri sonunda daha peslere çıkabileceğin doğru. Bu da daha kalın yerlerden konuşabilmene yardımcı olacaktır.

Ses terbiyesi teknikleri ne anlama gelir ?

Aslında bu konu hakkında detaylı bilgisi olmayan ama bir şeyler öğrenmek için arama yapan kişilerin arama terimlerinden birisidir.

En popüleri ise ses terbiyesi teknikleridir. Bu yazımızın içinde bahsettiğimiz her konu bu arama ile ilgilidir.

Ses tonunu ayarlamak için diyafram çalışmalarına yönelmen gerekli. Çünkü sesi doğru pozisyonda tutman için doğru nefesi almalısın.

Şan kursu derslerinde bu konulara oldukça fazla zaman ayrılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu