Söz Konusu Sanat Blog

Ses Rengi Nedir

Dijital bir çağda yaşamanın olumlu yanlarından biri de sürekli müzikle iç içe olabilmemizdir. Müziğe her an ulaşabiliyor olmamız sadece bu iş ile uğraşan kişileri değil herkesi etkilemektedir.

Bu yazımız içerisinde parça okumayı seven ya da öğrenmek isteyen kişiler için “ ses rengi nedir ? ” konusunda bilgiler aktaracağız.

Kendi ses tonunuzu daha yakından tanıyabilecek,ses rengi çeşitleri ve ses aralığı konusunda gerekli bilgilere ulaşabileceksiniz.


Seslerin Sınıflandırılması

Ses rengi ya da diğer adı ile ses tonu, ses çeşitlerini ifade ederken kullanılan ifadelerdir.

Ses rengi,tonu aynı parmak izi gibi kişiye özeldir. Bir enstrümanın ya da insan sesinin kendine has özelliği anlamını taşımaktadır.

Yazımızın geri kalanına geçmeden önce ilginizi çekebilecek şu konu başlıklarını inceleyebilirsiniz ;

https://sozkonususanat.com/sarki-soylerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

https://sozkonususanat.com/ses-sagligi-nasil-korunur/

Yazımızın geri kalanında bulabileceğiniz konu başlıkları ;

 • Kadın seslerinin sınıflandırılması
 • Erkek seslerinin sınıflandırılması

Kadın Seslerinin Sınıflandırılması

Ses yüzyıllardır incelenen bir kavramdır. Çok iyi bildiğiniz bir parçayı dinlediğiniz zaman söyleyen kişinin o kişi olup olmadığını anlarsınız çünkü az öncede belirttiğimiz gibi ses rengi parmak izi gibidir.

Zaman içerisinde ise sesleri daha iyi anlamak ve incelemek adına sesler sınıflandırılmaya başlanmıştır. Bu sınıflandırma sırasında sesin genişliği ( ses aralığı ), sesin rengi, hareketliliği gibi kategoriler kullanılmıştır.

Saadet İkesus’un kaleme almış olduğu ” Ses Eğitimi ve Korunması ” adlı eserde ses sınırları aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

Kadın seslerini sınıflandırırken direkt olarak 3 ana kategoriye ayırabiliriz. Bu ayırdığımız ses sınıflarının alt sınıfları da aşağıda belirtilmiştir.

Kontralto Sesler
En kalın kadın sesi olarak nitelendirilmektedir. Çok nadir bulunan bu ses rengi pes seslerde ( bas ) erkek tınısına yakındır. Koyu, etkileyici ve sıcak bir renge sahiptir. Kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır.

 • Oratoryo Kontraltosu : Daha çok eski eserlerin seslendirilmesinde kullanılan bir ses tipidir. Kuvvetli, renkli ve ağır bir tınıya sahiptir.
 • Sahne kontraltosu : Ayırıcı özelliği dramatik bir tınıya sahip olmasıdır. Selendirme ve karakter rollerinde karşımıza çıkar.

Genç Dramatik Soprano
Yüksek dramatik sopranoya göre daha dinamik ve daha yumuşak bir tınıya sahiptir. Oldukça hareketli bir tınıya sahip olan bu ses İtalyan operalarındaki kahramanların seslendirilmesinde tercih edilmiştir.

Lirik Soprano
En çok rastlanan ve birçok kişinin ses aralığının uyduğu ses tipidir. Ayırıcı özellikleri arasında yumuşaklık ve tiz seslerde temizlik, berraklık gelmektedir.

Koleratür Soprano
Soprano sınıflandırması içerisinde en ince ses aralığına sahiptir. Hareketli bir gırtlak yapısına sahip olmalarından dolayı ilgi çekici bir sese sahiptirler. Kendi içlerinde dramatik ve lirik koleratür soprana olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Mezzo Soprano
Daha çok kadın ve çocuk seslerinin orta kalınlıkta, orta ses aralığında olan tiptir. Derin ve tok bir ses olan mezzo soprano dramatik bir etkiye sahiptir.


Erkek Seslerinin Sınıflandırılması

Erkek seslerinin aralıklarına ( genişliğine ) ait özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Aynı kadın seslerinde olduğu gibi kategorileri ayrılan bu ses tiplerinin de alt sınıfları bulunmaktadır.

Bas
En kalın erkek sesine bas denilmektedir. Bas proford, bas buffo ve yüksek bas olarak üç alt sınıfa ayrılır.

 • Bas Profond : Koyu bir renge sahiptir. Pesleri oldukça kuvvetlidir. Daha çok dramatik seslendirmelerde kullanılır.
 • Bas Buffo : Renk açısından daha az zengindir. Bas profond kadar koyu değil ancak daha hareketli bir sestir.
 • Yüksek Bas : Pesleri en zayıf olan bas tipidir. Tizleri ise oldukça parlak ve enerjiktir. Bol tiz içeren bas partilerinde sıklıkla tercih edilir.

Bariton
Orta kalınlıktaki erkek sesine verilen isimdir. Çevrenizde rahatlıkla görebileceğiniz bir ses rengidir. Üç alt sınıfa ayrılır.

 • Dramatik Bariton : Ses rengi açısından yüksek bas ile sıklıkla karıştırılır. Kuvvetli bir yapıya sahiptir. Daha çok ana kahramanlık hikayelerinin ifade edildiği operalarda tercih edilir.
 • Lirik Bariton : Dramatik tenoru andıran bir ses rengine sahiptir. Tizleri daha parlak ve canlıdır.
 • Legger Bariton : Lirik baritona göre daha hareketlidir. Fazla agilite isteyen İtalyan operalarında tercih edilir. ( Agilite, çeviklik anlamında kullanılmıştır. )

Tenor
Erkeklerde olabildiğince az rastlanan bir ses aralığıdır. Eğitimi için çok ciddi çalışma gerektiren bir ses yapısıdır. Dört alt sınıfa ayrılmaktadır.

 • Dramatik Tenor : Ses genişliği ve rengi lirik baritona çok fazla benzemektedir. Dayanıklılık ve süreklilik isteyen Wagner operalarının bütün tenor partilerinde sıkça görülür.
 • Lirik Tenor : Daha aydınlık ve parlak bir tınıya sahiptir. Birçok İtalyan operasında erkek baş rol için yazılmış eserlerde kullanılır.
 • Legger Tenor : Oratoryolarda, eski oyun operalarında karşımıza çıkan bir ses rengidir. ( Rossini ve Dozinetti’nin eserlerinde tercih edilir. )
 • Buffo Tenor : Legger tenor karekterine sahip ve daha çok komik rollerde tercih edilen bir ses tipidir.

Sizler de ses renginiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, kendi sesinizi geliştirmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İzmir’in en nitelikli şan kursu Hatay’da sizleri bekliyor ! Detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu