Söz Konusu Sanat Blog

Ses Sağlığı Nasıl Korunur?

Ses, aslında insanlara hediye edilen en güzel enstrümandır. Ancak çoğu zaman bu durumun farkında olmadığımız için ses sağlığımıza dikkat etmeyiz ve ”Aman sanki şarkıcı mı olacağım?” şeklinde ifadelerle ses sağlığımızı önemsizmiş gibi görürüz.

İletişimin temel ögesi olan sesi yalnızca şarkı söylemekle bağdaştırmak oldukça yanlış bir düşünce olacaktır. Ses her alanda yanımızda olan ve kendimizi ifade etmemizi sağlayan yegane aracımızdır.

Bu yüzden mutlaka sesimizi korumaya gerekli özeni göstermeli ve sesimizi yıpratıcı faaliyetlerden uzak durmalıyız. Peki iyi hoş ama ses sağlığını nasıl korunur? Dediğinizi duyar gibiyiz, gelelim şan dersi izmir ekibimiz tarafından hazırlanan yazımızda belirttiğimiz ses sağlığını korunmak için yapılması gerekenler;

Ses Sağlığı Nasıl Korunur?

* Su tüketiminizi arttırın.
Ses telleri zamanla kuruyabilen ve kurudukça da zedelenen ve zarar gören bir yapıya sahiptir. Bu yüzden mutlaka ses tellerin nemli kalmasını sağlamalı ve dolayısıyla sıvılardan en faydalı olan su içeceğini tüketmeliyiz. Günde iki litre kadar su tüketimi sağlanması durumunda ses telleri kendisi için gerekli nem oranını yakalamış olacak ve en iyi performansı yakalamanızda size yardımcı olacaktır.

* Nefes alma stilinizi değiştirin.
Diyafram nefesi sadece şan derslerinde değil günlük hayatımızda sıkça kullanmamız gereken bir nefes türüdür. Doktorlar tarafından da sıkça önerilen bu nefes alış veriş biçimi hem organlarınıza daha iyi oksijen göndermenize fayda sağlayacak hem de ses tellerinizin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayacaktır.

* Bedensel faaliyetlerinizi önemseyin!
Faal bir bedenin sessel faaliyetleri de en üst düzeye çıkmaya en müsait olan yapıdır. Yani ne kadar çok spor yaparsanız sesinizi daha da sağlıklı kullanmak için bir o kadar elverişli bir yapıya sahip olursunuz. Bu yüzden şan dersi izmir derslerimizde de ders öncesi vücut açma egzersizleriyle derse başlangıç sağlıyoruz!

* Sigarayı yapabiliyorsanız hayatınızdan çıkarın ya da azaltın!
Günümüzde bilinen bir çok rahatsızlığın aslında gizli sebebi olarak sigara gösterilmektedir. Sigara sesi olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında da ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yüzden sigara tiryakilerine ne kadar bırakın desekte çok faydalı olacağını sanmıyoruz, bu yüzden mümkün olduğunca sigara içmeyi aza indirgeyin! :)

* Sesinizin tonunu aşırı yükseltmeyin, bağırmaktan kaçının.
Birden bire sese bindirilen aşırı yük ses tellerine etki ederek bu tellerin kanamasına sebebiyet verebilmektedir ve bu kanamalar ses üzerinde kalıcı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden sesteki baskıyı arttıracak iseniz bile bunu yavaş yavaş yapmanızı, bir anda yüklenmelerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

* İlaç kullanırken temkinli olun.
Her rahatsızlandığınızda ilaç almaktan kaçının, bu hem bedeniniz için hem de sesiniz için oldukça faydalı olacaktır. Bazı ilaçların içerisinde bulunan maddeler, tükürük bezlerinden çıkan salgının azalmasını sağladığından dolayı, gırtlağın karşılıklı iki tarafında yer alan ses tellerini dolaylı yoldan kurutur. Bu yüzden ilaç kullanmaya başlanılan zamanlarda ya da mevcut dozun arttığı anlarda sıvı alımını arttırmak, ses tellerinin nemli kalmasına yardımcı olacaktır!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu