Söz Konusu Sanat Blog

Sıfır ve İkinci El Piyano Arasındaki Farklar

Piyano eğitime başlayan ya da başlamayı düşünen kişilerin aklındaki sorulardan birisi de ” sıfır mı piyano almalıyım yoksa ikince el mi ? ” olmaktadır. Her iki şekilde piyano satın almanın artıları ve eksileri bulunmaktadır.

Bu yazımız içeriğince sizlere sıfır ve ikinci el piyano arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Kapsamlı olarak sizler için hazırladığımız bu yazıda piyano seçimi konusundaki tereddütleri tek tek ortadan kaldıracağız.

Böylelikle siz de eğer kendi başınıza piyano seçme konusunda kararlıysanız, piyano bilen birine ihtiyacınız olmadan rahatlıkla bu konuda karar verebileceksiniz.

Piyanoya yeni başlayanlar için oldukça önemli olan doğru enstrüman seçimi hep cebinizi rahatlatacak hem de fiyat performans ürünü aldığınız için tatmin olacaksınız.

Çaldığınız piyano 2.el olsa bile hiç sorun değil!  Yeter ki işinizi görsün, mekanik sıkıntıları bulunmasın. Her çaldığınızda tat alacağınız bir enstrüman almanız sizler için en sağlıklı adım olacaktır.

Yeni başlayanlar için piyano önerisi : Sıfır piyano mu ikinci el piyano mu

Şu sıralar internette gezinirken dolar sebebiyle artan enstrüman fiyatlarını fark etmemek mümkün değil. Bu nedenle çoğu kişi acaba piyanoyu sıfır mı yoksa ikinci el mi alsam diye düşünüyor. Doğal olarak en ekonomik ve en çok işimize yarayacak olanı tercih etmek için güzel bir araştırma yapmak gerekiyor.

En iyi piyano markalarını barındıran Yamaha akustik piyanoları  2. el fiyatları dahi sayamayacağımız rakamları temsil ediyor. Tabi her yeni başlayan öğrencinin de tercih edeceği üzere kendimizi istemsizce en ucuz akustik piyano fiyatlarına veya dijital piyano fiyatlarına bakarken buluyoruz.

Araştırdığımız ve elde ettiğimiz bilgiler sonucunda piyano markaları ve fiyatlarını tanıtan veya dijital piyano tavsiyesinde bulunan sitelerde en çok karşılaştığınız sonuçlar ise Kawai , Yamaha , Casio marka Piyano veya Pearl River piyanolardır.

Peki hiç ikinci el piyano almayı düşündünüz mü?

Sıfır ve ikinci el piyano arasındaki farklara hep birlikte göz atalım.

Dilerseniz yazımızın geri kalanına geçmeden önce elektronik piyano ile ilgili bilgiyi : elektronik piyano hakkında bilgi bağlantısına tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sıfır Bir Piyano Almanın Olumlu Yönleri

Kawai piyano fiyatları

1- Sıfır, yeni alınmış piyanolar çoğunlukla satan firmalarca garanti kapsamındadır. Herhangi bir sorunda ücretsiz tamir edildiği gibi piyanonun taşınması ve eğer alınan piyano akustik ise akort işlemi de firma tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanmaktadır.

2- İleride aldığınız piyanoyu değiştirmek isterseniz, size piyanoyu satan firma başka yerlere ve almak isteyenlere göre daha iyi bir ücret vererek sizden piyanoyu geri alabilir ve yeni piyano alma konusunda size yardımcı olur.

3- Piyano satan yerler genellikle piyanonun bakımını da yaparlar. Bu yüzden piyanonuzun bakımı dışarıdan yaptırmaktansa, aldığınız yerin bakım yapması size daha hesaplı bir fiyat vermelerini sağlar.

Sıfır Piyano Almanın Olumsuz Yönleri

1- 2. el piyano fiyatlarına göre sıfır bir piyanoya daha fazla ücret ödemeniz gerekecektir.
2- Aldığınız süreden kısa bir süre sonra satmak isterseniz yine 2. el piyanolara göre daha fazla bir maddi kaybınız olur.
3- Sıfır piyano alırken genellikle satış yerleri belirli marka ürünleri satmaktadır. Bu yüzden seçme imkanınız daha kısıtlıdır. Örneğin yukarıda da bahsedildiği üzere; Pearl River piyano veya Yamaha marka piyano veya Kawai marka piyano gibi gibi…

İkinci El Piyano Almanın Olumlu Yönleri

ikinci el piyano seçimi

1- .Yeni başlayanlar için piyano önerisinde bulunan çoğu kişi fiyat olarak olarak sıfır piyanolara göre daha hesaplı olduğundan ikinci el piyano almanızı tavsiye edecektir.

2- İkinci el piyano almaya kararlı iseniz görünümleri daha farklı olan eski tip piyanolar bulabilirsiniz.

3- Zaten uygun fiyata aldığınızdan kaynaklı satarken çok fazla bir maddi kayba uğramaz, hatta aynı fiyata bile satabilirsiniz.

İkinci El Piyano Almanın Olumsuz Yönleri

Yamaha piyano fiyatları

1- Bu tip piyanolar çoğunlukla garanti kapsamında değildir.

2- Alınırken gözden kaçırılmış hataları olabilir.

3- Kullanılmamış piyanoya göre ömrü daha kısadır.

4- Eğer ki bakımı yapılmamış ise ekstra olarak bakım parası ödeyebilmek zorunda kalırsınız.

5- Alım konusunda uzman birinden yardım alırsanız, piyanoyu inceleyen kişi size ekstra bir maliyet oluşturabilir.

İzmir’n en iyi piyano kursunun Youtube sayfasını tıklayarak hemen takip edin. Ücretsiz paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olun.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu