Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Sol ve Si bemol Klarnet Arasındaki Farklar : En Detaylı Yazı Burada

Üflemeliler ailesinin en popüler üyelerinden biridir klarnet.  Dinlemesi keyifli, her türlü ortamda çalınabilen ve onlarca kişiyi kendine aşık etmiş bir sazdır. Saz kelimesi genellikle bağlama ile karıştırılır. Ancak saz kelimesinin dilimizdeki karşılığı enstrümandır. Yani gitar, bateri, yan flüt bir sazdır.

 

Sol bemol Klarnet ile Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar : Tüm Detaylar Bu Yazımızda

sol ve si bemol klarnet arasındaki farklar

Bu yazımız içeriği boyunca sizlere klarnet ile ilgili birçok bilgiyi vermeye çalışacağız. İnternet üzerinde bulabileceğiniz en geniş kapsamlı sol ve si bemol klarnetin fark adlı yazımızı okuduktan sonra diğer kaynaklara ihtiyaç duyamayacaksınız.

Klarnete yeni başlayacak olanların aklını en çok kurcalayan soruların başında bu soru gelmektedir; “si bemol klarnet ile sol klarnet arasındaki farklar nelerdir ?”

Klarnete yeni başlayacaklar acaba hangi klarneti çalsam diye düşünür. Aslında hangi klarneti çalsam diye düşünürken farkında olmadan hangi müzik türünü yapsam diye düşünmüş olursunuz. Klarnet kursuna başlamayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken  yazımızda şu konu başlıklarının cevapları mevcut;

  • Sol klarnetin özellikleri
  • Si bemol klarnette notalar
  • Sol klarnette notalar

Eğer klarnet nedir diye merak ediyorsanız bu yazımıza kesinlikle göz gezdirmelisiniz. Ayrıca ilk kez klarnet satın alacaksanız kesinlikle klarnet satın alma yazımıza bir göz gezdirmelisiniz; klarnet satın alma rehberi


Sol ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar

sol klarnet nedir

Yazımıza geçmeden önce çok kısa bir özet geçmek isteriz, klarnete başlayacağım ama hangi klarnet ne işe yarar diyorsan, bu yazıya hemen bir göz gezdirmelisin; hangi klarnetle çalmaya başlamalıyım?

Si bemol klarnet ile sol klarnet farklı müzik türlerini temsil etmektedir. Si bemol daha çok batı müziğinde kullanılırken sol klarnet ise daha çok Türk müziğinde kullanılmaktadır.

Ancak bu durum sol klarnet batı müziği veya si bemol klarnet ile Türk müziği yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Sadece örneğin sol klarnette Türk müziğini rahat icra edebilirken si bemol klarnette bunu yapmak daha zor olacaktır. Sol klarnet komaları daha iyi verebildiği için Türk müziğinde tercih edilir.

Bu iki klarnet çeşidi arasında müzik tarzlarında ki farklılıklardan başka yapısal olarak da farklılıklar bulunmaktadır.

  • Sol klarnet, Si bemol klarnete göre daha uzundur. Ayrıca aralıklarda, perdelerde ve mandalların sıralanışında da farklılık bulunmaktadır.
  • Sol Klarneti elinize alıp boş üflediğinizde Sol notasını elde etmiş olursunuz. Si bemol klarneti boş üflediğinizde ise Si bemol notasını elde etmiş olursunuz.
  • Her iki klarnet türünde de portrede sol notası görüldüğünde bu boş sesler üflenir.

Sol klarnet ve si bemol klarnet arasındaki farklardan biri de  çıkardığı sesin özelliği bakımından kullanım alanları farklıdır. Örneğin Si bemol klarnetin sesi daha ince ve tiz olarak çıkar o yüzden Türk müziğinden ziyade Batı müziğinde kullanılır. Sol klarnetin sesi ise ona göre daha dolgun ve pestir. Dolgun olması sebebiyle arada ki kona sesleri daha net ve geçişleri daha belirgin olmaktadır.

Bu iki klarnetin az önce de bahsettiğimiz üzere hiç bir perdesine basılmadan üflendiği taktirde çıkan sesler farklıdır. Buna karar ses farklılığı denir.

Si bemol klarnet sol klarnetten 1.5 ses daha incedir. Perde dizilimleri farklıdır. Klarnetin alt parçası yani kalak denilen kısma bağlanan kısımda sol klarnette 2 tuş varken si bemol klarnette 4 tuş vardır.

Peki bu iki klarnet türü malzemesi yapılış bakımından farklı mıdır?

Si bemol klarnet ile Sol klarnet arasında kullanıldığı malzemesi açısından kesin bir fark bulunmamaktadır. Genellikle ikisi de aynı malzemelerden yapılmaktadır. Ancak Sol klarnet çalan ustalar zamanla kendi klarnetlerini kendi istediklerine göre yaptırmaya başlamıştır. Ancak en iyi klarnet ağacının (Si bemol ve Sol farketmez ) abanoz ağacı olduğu ve iyi klarnetler bu ağaçlardan yapıldığı da bir gerçektir.

Günümüzde Si bemol klarnet ile Türk müziği yapan ya da Sol klarnet ile batı müziği virtüözler de bulunmaktadır. Ancak bu büyük bir çaba ve emek sonrasında mümkün olabilecek bir şeydir. Zira bir zaman sonra seçtiğiniz klarnette karakteristik gelişmeler olacaktır. Kendi stilinizi geliştirebilir ve karakteristik tınıları farklı denemelerle elde edebilirsiniz.

Ayrıca;

Klarnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler ” adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Klarnet çeşitleri tabi ki bu kadarla bitmiyor, klarnet çeşitleriyle ilgili detaya buradan ulaşabilirsin; Yeni başlayanlar için klarnet çeşitleri


Klarnet çeşitleri hakkında bilgi

Re küçük klarnet – Yazılan notanın aynısını duyurur

Si bemol klarnet  – Yazılan notanın büyük ikili ve kalın sesini duyurur

La klarnet –  Yazılan notanın küçük üçlü kalın sesini duyurur

Basset Horn klarnet – Yazılan notanın tam beşlisini duyurur

Mi bemol alto klarnet – Yazılan notanın büyük altılı sesini duyurur

Klarnetin üfleme tekniği hangi klarneti çalıyor olursanız olun aynıdır. Bir tane klarnet türünü öğrendikten sonra diğerleri için sadece nota yerleri açısından çalışma yapıldığı takdirde rahatlıkla çalabilirsiniz.

Klarnet kursu İzmir sayfamıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

                                              BİZİ TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89