Söz Konusu Sanat Blog

Sol ve Si bemol Klarnet Arasındaki Farklar : En Detaylı Yazı Burada

Sol ve si bemol klarnet arasındaki farklar ” bilinmesi gereken önemli bir konudur. Eğer klarnet kursuna başlamayı düşünüyorsanız hangi klarnet türünün sizin için uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

Hazırladığımız bu yazıda aklınızdaki tüm soru işaretlerini tek tek gidereceğiz. Böylelikle hangi klarnet türü ile hangi müzik türleri daha rahat çalınır konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Sol klarnet ve si bemol klarnet arasındaki farklar çok fazla değildir. Ancak müzik içerisindeki tonu, kullanım rahatlığı gibi farklılıklar başlangıç aşamasında doğru klarneti seçmemiz için önemlidir.
Bunun yanı sıra aslında her iki klarnet türü ile de aynı eserler çalınabilir. Temel farklılık tınıdır. Türk makamları komalı sesler içerdiği için sol (G) klarnet kullanmak duyum açısından daha çok tatmin etmektedir.

Sol ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar – Tüm Detaylar

Si bemol klarnet ile sol klarnet farklı müzik türlerini temsil etmektedir. Si bemol daha çok batı müziğinde kullanılırken sol klarnet ise daha çok Türk müziğinde kullanılmaktadır.

Ancak bu durum sol klarnet batı müziği veya si bemol klarnet ile Türk müziği yapamayacağınız anlamına gelmemektedir.

Sadece örneğin sol klarnette Türk müziğini rahat icra edebilirken si bemol klarnette bunu yapmak daha zor olacaktır. Sol klarnet komaları daha iyi verebildiği için Türk müziğinde tercih edilir.

Sol ve si bemol klarnet arasındaki farklar nelerdir ?

  • Sol klarnet, Si bemol klarnete göre daha uzundur. Ayrıca aralıklarda, perdelerde ve mandalların sıralanışında da farklılık bulunmaktadır.
  • Sol Klarneti elinize alıp boş üflediğinizde Sol notasını elde etmiş olursunuz. Si bemol klarneti boş üflediğinizde ise Si bemol notasını elde etmiş olursunuz.
  • Her iki klarnet türünde de portrede sol notası görüldüğünde bu boş sesler üflenir.

” Sol ve si bemol klarnet arasındaki farklar “ dan biri de  çıkardığı sesin özelliği bakımından kullanım alanları farklıdır.

Örneğin Si bemol klarnetin sesi daha ince ve tiz olarak çıkar o yüzden Türk müziğinden ziyade Batı müziğinde kullanılır.

Sol klarnetin sesi ise ona göre daha dolgun ve pestir. Dolgun olması sebebiyle arada ki kona sesleri daha net ve geçişleri daha belirgin olmaktadır.

Bu iki klarnetin az önce de bahsettiğimiz üzere hiç bir perdesine basılmadan üflendiği taktirde çıkan sesler farklıdır. Buna karar ses farklılığı denir.

Si bemol klarnet sol klarnetten 1.5 ses daha incedir. Perde dizilimleri farklıdır.

Klarnetin alt parçası yani kalak denilen kısma bağlanan kısımda sol klarnette 2 tuş varken si bemol klarnette 4 tuş vardır.

Sol ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar – Malzemeleri Nelerdir ?

Si bemol klarnet ile Sol klarnet arasında kullanıldığı malzemesi açısından kesin bir fark bulunmamaktadır. Genellikle ikisi de aynı malzemelerden yapılmaktadır.

Ancak Sol klarnet çalan ustalar zamanla kendi klarnetlerini kendi istediklerine göre yaptırmaya başlamıştır.

Ancak en iyi klarnet ağacının (Si bemol ve Sol farketmez ) abanoz ağacı olduğu ve iyi klarnetler bu ağaçlardan yapıldığı da bir gerçektir.

Günümüzde Si bemol klarnet ile Türk müziği yapan ya da Sol klarnet ile batı müziği virtüözler de bulunmaktadır.

Ancak bu büyük bir çaba ve emek sonrasında mümkün olabilecek bir şeydir. Zira bir zaman sonra seçtiğiniz klarnette karakteristik gelişmeler olacaktır.

Kendi stilinizi geliştirebilir ve karakteristik tınıları farklı denemelerle elde edebilirsiniz.

Klarnete başlamayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir ;

Klarnet çeşitleri hakkında bilgi

Re küçük klarnet – Yazılan notanın aynısını duyurur

Si bemol klarnet  – Yazılan notanın büyük ikili ve kalın sesini duyurur

La klarnet –  Yazılan notanın küçük üçlü kalın sesini duyurur

Basset Horn klarnet – Yazılan notanın tam beşlisini duyurur

Mi bemol alto klarnet – Yazılan notanın büyük altılı sesini duyurur

Klarnetin üfleme tekniği hangi klarneti çalıyor olursanız olun aynıdır. Bir tane klarnet türünü öğrendikten sonra diğerleri için sadece nota yerleri açısından çalışma yapıldığı takdirde rahatlıkla çalabilirsiniz.

Klarnet kursu İzmir sayfamıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sol ve si bemol klarnet arasındaki farkları artık biliyorsunuz. Bu maddelere göre seçiminizi yapabilir ve kendiniz için en sağlıklı olanı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Youtube ve Instagram sayfalarımızı ziyaret edebilir paylaşılan faydalı içeriklerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yine de bu seçimi yaparken bir güvendiğiniz bir öğretmenle yapmanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu