Söz Konusu Sanat Blog

Stick Kontrol Nasıl Yapılır?

Stick Kontrol Nedir?

Bateri, ellerin ve ayakların birbirleriyle birlikte uyum içerisinde aktif olarak çalıştırıldığı bir müzik aletidir. İyi bir baterist olabilmek için ayak ve ellerimiz üzerinde tam hakimiyet sağlamalı ve bu iki organımızın birbirleriyle olan koordinasyonunu maksimum seviye çıkarmalıyız. İşte stick kontrol tam bu sırada devreye giriyor. Çalışma pedi yardımıyla, iki elin gelişimini tamamlaması ve ellerde koordinasyonun sağlanması açısından gerçekleştirilen egzersizlere stick kontrol adı verilmektedir.

Stick kontrol egzersizlerinde elin gerçekleştirebileceği neredeyse sınırsız kombinasyon bulunmaktadır. Ne kadar çok stick kontrol çalışması gerçekleştirirsek el, bilek hakimiyetimiz o kadar artar ve bateriden olabilen maksimum verimi almaya başlarız. İşin bir miktar sıkıcı kısmı olarak adlandırılsa da bu egzersizler temelin oluşumunu sağladığı için davul için olmazsa olmazlardandır. Zaten stick kontrol etütlerini sağlam şekilde çalıştıktan sonra, bu ritim ve vuruşları ayak hareketleriyle süsleyip bateriye aktardığımızda, çok keyifli ritimlerin ortaya çıktığını sizde görecek ve keyifle çalacaksınız.

Stick Kontrol Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Temel stick kontrol egzersizleri üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu egzersizler; single, double, paradiddle olarak adlandırılmaktadır. Egzersizlerin alt kısmında ‘’ R ‘’ ve ‘’ L ‘’ olarak iki tane harf bulunmaktadır. Bu harfler right / sağ ve left / sol anlamına gelmektedir. Çalışmalardaki geçişler bu harflere göre belirlenmektedir.

* Single Çalışma: Bu egzersiz biçimde sağ ve sol el birer kere kullanılır ve arka arkaya birbirini tekrarlamaz. Hangi elin önce başladığı hiçbir egzersiz çeşidinde önemli değildir. Örneğin;
Right (sağ), Left (sol), Right (sağ), Left (sol) gibi aynı doğrultuda giden çalışmalardır.
* Double Çalışma: Double stick kontrol çalışmalarında, hem sağ hem de sol el 2’şer kez kullanılmaktadır. Örneğin; Right (sağ), Right (sağ), Left (sol), Left (sol) şeklinde birbirini tekrarlayarak ilerleyen egzersizlerdir.
* Paradiddle Çalışma: Double ve single egzersizlerinin harmanlanmış, karışımı bir çalışma türüdür. Burada el hareketleri sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Örnek çalışma olarak; R,L, RR, L, R, LL gibi bir egzersiz örnek verilebilir.

İnternetten yapacağınız stick kontrol egzersizleri, stick kontrol çalışmaları gibi aramalar sonucunda farklı etütlere ve uygulanışlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca ” Baget Nasıl Tutulur? ” adlı yazımızda baget tutuşu hakkında çok faydalı bilgilere de yer verdik, okumanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu