Söz Konusu Sanat Blog

Tiyatroya Başlayacak Olanlar İçin Faydalı Bilgiler

Tiyatro her yasta her düzeyde başlanabilecek bir sanat dalıdır. Tiyatroya başlamaya mı karar verdiniz, fakat içinizi bir şeyler mi kemiriyor? Belki de sizin için tiyatroya başlayanlara faydalı bilgiler yazımıza ihtiyacınız vardır! Kafanızda sorularınız varsa, bu sorulara cevap arıyorsanız, bazı korkularınız çekinmelerinizden dolayı tiyatroya başlama tarihinizi erteliyor iseniz, artık ertelemenize gerek kalmadığını bir an önce yazımızı okuyarak ve cevaplarınızı bularak tiyatro eğitiminize başlayabilirsiniz. Siz de tiyatroya ilgiliyseniz yeteğiniz olduğunu düşünüyorsanız veya yeteneğinizi keşfetmek gibi bir düşünceye sahipseniz bu yazımız tam sizin için!

Tiyatroya Başlamak İsteyenlere Faydalı Olacak 5 Bilgi

1-) Tiyatro oyununun bilgilerini öğrenin.
İyi bir oyuncu olma hedefiniz varsa tiyatro sanatının bilgilerini öğrenmelisiniz. Bunun için bulunduğunuz seviyeye göre tiyatro kitapları bulup okumalı, tiyatro dergilerini araştırmalı ve tiyatro hakkında bilgi sahibi insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda sanat merkezimizin eğitmeni size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

2-) Role bürünme çalışması yapmalısınız.
Sergileyeceğiniz oyunu ve karakteri eksiksiz bir şekilde yansıtabilmeniz için sizinde birden fazla alanlarda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Edebiyat, psikoloji, sosyoloji, felsefe, politika konularında araştırma yapmaya ve gündem hakkında bilgi sahibi olmaya çalısın. Bunun yanı sıra bolca gözlem yaparsanız sizin için şahane olur. 5 duyu organınızı da devreye sokarak çevrenizi keşfe çıkın. Bunun faydasını ilk dersinizden itibaren sizde göreceksiniz, ilerleyem sürede oyun çıkarımında ki başarınız şaşırtıcı olacaktır.

3-) Ayna karşısında rol çalışması evet doğru duydunuz.
Sizden aynanın karşısına geçip rol, mimik beden dili çalışmanızı istiyoruz. Bunun çok büyük faydasını hem tiyatroya başlarken hemde ilerlediğinizde farkedeceksiniz.

4-) Tiyatrolara gidin.
Bunu elinizden geldiği kadar yapın, size sizin gibi insanların nasıl rollere büründüklerini, nasıl sahnede binlerce kişinin önünde rahat davranıldığını görmenizi ve sizin de bunu yapabileceğinizi anlamanızı sağlayacaktır.

5-) Tiyatro kursumuza başlarken sizden ön yargılarınızı arkanızda bırakın!
Olumsuzlukları bir kenara koyup anı yaşamamızı, bir bakıma hayatınızı dondurup rolünüzü, tiyatroyu yaşamamızı istiyoruz. Bu saydığımız 5 maddeyle sizi tiyatroya başlamaya hazırlarken bir yandan da sizi sanat merkezimize davet ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu