Söz Konusu Sanat Blog

Tulum Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

tulum-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Tulum Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tulum öncelik olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar deri ve nav kısımlarıdır. Deri kısımı tulum alacağımız sese hiçbir şekilde etkisi yoktur. Deri sadece nefesi çevirmemizi sağlamakla birlikte özellikle deri kullanılmasının sebebi nefesimizde ki nemi derinin çekip büyük oranda dillere gitmesini engellemesidir. Deri seçerken öncelikle derinin büyüklüğünün bizim vücudumuz boyutlarına uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

Daha sonra derinin içerisinde ufak parçalarını atmadığını iyice kontrol etmeli ve güvendiğiniz kişilerden almalısınız. Deri içerisinde gelen en ufak parçacıklar dahi navınızın akordunun tutmasına neden olacaktır. Rahat çalım ve akort sorunu yaşamamak için öncelik olarak bu iki nedene dikkat ettikten sonra derinin çok hasar görmüş olmaması suni deri olması vb. sebeplerden dış kılıfına kadar farklı etkenlere bakabilirsiniz.

Nav seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle navımızın seslerinin oturup oturmadığı iyice gözlemlenmelidir. Tüm tınlamalar bilen bir kişi tarafın ayrı ayrı basılmalı seslerin yerinde olduğuna gerekirse bir akort cihazı ile bakılmalı kontrol edilmeli ve bir süre nav çalınmalı seslerde çalındıkça bir oynama olup olmadığı bakılmalıdır.  Daha sonra dillerin sertliğine bakılmalıdır. Diller sert olduğu sürece navın akordunun bozulması daha az görülür. Fakat aşırı sert diller özellikle yeni başlayanlar için büyük problem oluşturabilir.  Nav seçerken bu etkenler başlıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Eskiden üç seste tulum bulunmaktaydı ve yörede bu ses farklılıklarında ki tulumlar ince,orta ince ve kalın olarak nitelendirilmekteydiler. Sırasıyla bu navlar Si bemol, La ve Sol diyez tulumlardı. Günümüzde tulumun sahneye taşınması ile birlikte artık her tonda navlar yapılmaktadır. Fakat bu üç ses dışında ki navlar tulum kültürünün içerisinde yetişenler için açık olarak pekte tulum hissiyatı uyandırmamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu