Söz Konusu Sanat Blog

Tulum Nasıl Çalınır?

tulum-nasil-calinir

Tulum Nasıl Öğrenilir?

Tulum çalmaya çoğu enstrümanda ki gibi direkt olarak çalışmalara tulum üzerinde başlamayıp, ilk başlarda sipsi(çıbun) dediğimiz aslında tulumun tek sese indirgenmiş hali olan kamışla başlanır. İlk olarak sipsi üzerinde başlıca teknik hareketler(çarpma, tril vb.) hareketler uygulanıp kavranılır, çalınacak olan ezgiler ilk olarak sipsi üzerinde iyice öğrenilir çeşitli kombinasyonlarda egzersizler sipsi üzerinde uygulanır. Bu aşamaların üzerinden geçtikten daha sonra tulum ile çalışılmaya başlanır.Tulum aslında yapı olarak incelediğimiz de nav dediğimiz notaları bastığımız bölümün de iki sipsinin yan yana gelmiş hali olduğunu görürüz.

Yani temelde aslında yine tulumla çalışıyor gibiyiz. Fakat tam takım bir tulumun çalımı sırasında sesin çıkması için yapmamız gereken hava sirkülasyonu bizim tam olarak kendimizi o an için asıl yapmamız gereken şeylerden alıkoyar ve önceliğimiz parmaklarımızda yapmamız gerek hareketler değil de tulumdan sesin çıkması için gösterdiğimiz çaba olur. Bir başka yönden de ikinci sipsinin kullanımı çoğu zaman için süsleme notaları ekstra yapmış olduğumuz kulağa daha hoş gelmesini sağlayan tınlamalardır. Kısaca süsleme olarak adlandırdığımız bu hareketleri yapmadan önce temelini öğrenmemiz tabi ki olması gerekendir.

Tulum çalmak kolay mıdır? Herkes tulum çalabilir mi?

Peki ya tulum çalmak kolay mıdır? Tahmin edersiniz ki her enstrümanın bir takım zorlukları vardır. Tulumun henüz tam anlamıyla bir notasyona sahip olmaması tulum çalımında ki başlıca sorunlardandır. Ancak tulum çalmaya isteği olan her kişi bu çalgı da belli bir seviyeye gelebilir ve tulum çalmayı başarabilir. Enstrüman halen daha günümüz süresince ağırlıklı olarak kulağa/hissiyata dayalı olarak icra edilir. Bu sorunun cevabı aslında her çalgı aleti için aynıdır. Kişinin başarıyı ne derece çalmada gördüğü ve kendisinin çalgı aleti icrasına yatkınlığı başlıca bu sorunun cevabına etkenlerdir. Ciddi bir nefes darlığı vb. gibi bir hastalığı olan kişiler dışında tulum çalmamız için diğer enstrümanlara nazaran ayrıca bir etkeniniz yoktur.

Aynı zamanda tulum satın almayı düşünenler için yararlı ipuçlarını aktardığımız ” Tulum Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ” adlı içeriğimizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu