Söz Konusu Sanat Blog

Ukulele Nedir

Ukulele nedir ? Oldukça ilgi gören bu enstrümana küçük gitarda denilmektedir.

Özellikle son dönemde oldukça popüler olan ve öğrenilmesi de bir o kadar zevkli, kolay bir enstrümandır ukulele. Çok geniş bir fiyat skalasına sahip olsa da kolay bir şekilde temin edilebilen bu enstrümanla birçok müziği çalmak gerçekten oldukça zevkli.

ukulele-nedir

Bu yazımız içerisinde sizlere ukuleleyi yakından tanıtacağız. Eğer aklınızda ukulele almak, ukulele çalmaya başlamak varsa ukulele nedir adlı bu yazı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak.


Ukulele Nedir : Tarihsel Gelişimi

ukulelenin-tarihsel-gelişimi

Ukulele tarihi açısından Portekiz’e air bir enstrüman olsa da 1800 lü yılların son çeyreğinde João Fernandes tarafından Hawaii’ye getirilmiştir.

Yani sanılanın aksine ukulele aslında Hawaii’ye ait bir çalgı değildir ancak uzun süredir o bölgede kullanılması ukuleleyi Hawaii’nin resmi enstrümanı gibi benimsemize neden olmuştur.

Eğer bu enstrümanla çalınan parçalara ait videolar izleyediyseniz çalan kişilerin parmaklarının çok hızlı hareket ettiğiniz görmüş olmalısınız. Ukulele bu nedenle tam da adını taşıyan bir enstrüman çünkü ukulele kelimesinin anlamı ” zıplayan piredir “.

⇒ Dipnot ⇐

Ukulelenin tarihsel gelişimini şu şekilde özetleyebiliriz. Portekize ait olan bu enstrüman 1879 yılında Hawaii’ye getirilmiştir. Çok kısa bir süre içerisinde ise hemen Avrupa ülkeleri tarafından benimsenmiştir.

Ukulelenin Avrupa’da bu kadar popüler olmasının temelinde ise şüphesiz ki Marilyn Monre’nun, ” Bazıları Sıcak Sever ” adlı filmde ukulele çalmasıydı.

4 naylon tele sahip bu enstrüman aynı zamanda gitarın kardeşi olarak da bilinmektedir. Gitar ailesinin bir üyesi olan ukulelenin dört tipi bulunmaktadır.


Ukulele Türleri Nelerdir ?

Ukuleler sahip oldukları ses tınısına göre 4 sınıfa ayrılmaktadır. Bu ses sınıflarının belirlenmesinde ukulele boyunun etkisi oldukça büyüktür. Dört çeşit ukulele tipi bulunmaktadır. Bunlar ; soprano, konser, tenor ve baritondur.

⇒ Genel Bilgi ⇐

ukulele-çeşitleri

Ukulelede birden fazla akort düzeni kullanılmaktadır.Bunlardan ilki C akort düzenidir. Sol – Do – Mi – La olacak şekilde akort gerçekleştirilir. Sesi gitara göre daha yüksek olduğundan akort esnasında örneğin gitar için Do 3 (c3) kullanılırken ukulelede Do 4 (c4) e göre ayarlanır.

Bir diğer akort düzeni üze Re yani D üzerine kuruludur. D akort düzeninde tellerin isimleri La – Re – Fa# – Si’dir.

Bunlar dışında ukulele boyları şu şekilde sıralanmaktadır. Soprano ukulele 53 santim, konser ukulele 58 santim, tenor ukulele 66 santim, bariton ukulele 76 santim.

Soprano Ukulele

Geleneksel Hawaii ukulelesi olarak bilinmektedir. Dört çeşit ukulele arasında en kısa boya sahip olandır. Ortalama olarak 15 perdeye sahiptir ve en sıcak tonlara sahip türüdür.

Konser Ukulele ( Concert Ukulele )

En az soprano ukuleler kadar yaygın bir diğer türdür. Ortalama olarak 20 perdeye sahiptir. Aradaki bu perde farklılığı temel tını farkınıda oluşturmaktadır. Boy olarak da sopranoya oranla büyük olması perde aralıklarının artmasını sağlamakta ve çalımı kolaylaştırmaktadır.

Tenor ve Bariton Ukulele

Diğer ukulelere nazaran daha büyük olmaları daha hacimli ve karakteristik sesler elde edilmesini sağlamaktadır. Tenor ukulelerde daha çok Sol – Do – Mi – La akort düzeni kullanılmakla beraber Re – Sol – Si – Mi de tercih edilmektedir.

Ukulele yapımında genel olarak ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Maun ve koa ağacının tercih edildiği ukulelerin tınıları oldukça güzeldir. Maun daha yumuşak bir tınıya sahipken koa ağacının daha gür bir tınısı vardır. Ahşap haricinde metalden yapılan ukuleler de bulunmaktadır.

Ukulele nedir kısaca sizlere yukarıda özetlemeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru için sağ altta bulunan konuşma panelinden bizlere istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.


Ukulele Gitar Farkı Nedir ?

Ukulele ve gitar farkı aslında çok da fazla değildir. Çıkışı aynı noktaya dayanan bu iki enstrümanda benzer tip bir gövdeye, tel ve perde yapısına sahiptir.

Sadece ukulele genele bakıldığında daha küçüktür. Hatta ” küçük gitara ne denir ? ” sorusunun cevabı ukuleledir.

Ukulele ile gitar farkı tabi ki az da olsa mevcuttur. Bunlarda ilki gitarda çelik ve misina tel karışımları beraber kullanılırken ukulelede sadece misina teller vardır.

Son olarak da ukulelede dört tel bulunurken gitarın altı teli vardır.


Ukulele Akordu Nasıl Yapılır ?

4 telli küçük gitarların akort sistemleri aşağıda sizleri bekliyor.

Ukulele akort etmek oldukça kolaydır. Telefonunuza kurabileceğiniz bir akort ( tuner ) programı yardımı ile yapabilirsiniz.

Ya da isterseniz ukulelenin burgu kısmına takılan akort aletleri ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Birden fazla ukulele çeşidi olduğu için herbirinin ukulele akort sistemi farklıdır.

Sopranino ukulele akort sistemi : D – G – B – E , C – F – A – D ya da G – C – E – A

Soprano ukulele akort sistemi : G – C – E – A ya da A – D – F# – B

Concert ukulele akort sistemi : G – C – E – A

Tenor ukulele akort sistemi : G – C – E – A , D – G – B – E ya da A – D – F# – B

Bariton ukulele akort sistemi : D – G – B – E veya C – G – B – E

Bas ukulele akort sistemi : E – A – D – G

Ukulele tel isimleri ukulele çeşitlerine göre yukarıda gösterilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu