Söz Konusu Sanat Blog

Uzun İnce Bir Yoldayım Gitar Tab

Bazı türküler gitara da en az bağlama kadar yakışır. Çalması zevklidir ve bir yandan da güzel parmak egzersizleri içerir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda ” Uzun ince bir yoldayım gitar tablarını ” göstereceğiz ve nasıl çalınacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Oldukça eski bir parça olan Uzun ince bir yoldayım ve bu parçaya ait gitar notalarını çalmak gerçekten çok kolay. Sadece 5 dakikanızı ayırarak rahatlıkla öğrenebilir ve repertuarınıza ekleyebilirsiniz.

  • Uzun ince bir yoldayım gitar tabları ile parçanın melodisinin nasıl çalındığını öğreneceksiniz.
  • Ayrıca bu notaların üzerine oturan, bir bütünlük sağlayıp alt yapı oluşturmanıza yardımcı olacak Uzun ince bir yoldayım gitar akorlarını da yazımızın sonuna ekleyeceğiz.

Uzun İnce Bir Yoldayım Gitar Tabları Nasıl Okunur ?

uzun ince bir yoldayım gitar notaları

Yukarıda Uzun ince bir yoldayım parçasının gitar notalarını görebilirsiniz. Parçanın çalımına geçmeden bazı açıklamalar yapmak istiyoruz. Böylelikle parçayı icra ederken melodiyi daha rahat çalabileceksiniz.

  • İşin teorik boyutunu merak edenler için dikkat ederseniz sol anahtarının yanında herhangi bir diyez ya da bemol işareti bulunmamaktadır. Ayrıca parçanın bitiş sesi de la notasıdır.
  • Uzun ince bir yoldayım gitar tablarına ait bu bilgi ile bu parçanın La minör tonunda olduğunu sizlere söyleyebiliriz.
Bir şarkının tonunu bulurken zorlanıyorum bunun detaylı bir açıklaması ya da kolay bir yolu var mı diye merak ediyorsanız hemen okuyun ; https://sozkonususanat.com/sarkinin-karar-sesini-bulmak/
  • Uzun ince bir yoldayım gitar notalarının solfejini yapmak istiyorsanız öncelikle yukarıdaki tartımlara bir göz atalım isterseniz.

Parçanın girişindeki uzun ince sözünün olduğu kısmı inceleyecek olursak uzun kelimesinin altında İz-mir tartımını göreceksiniz. İki tane 8 lik notanın birleşmesinden oluşan ve aynı sürelerde çalınan iki nota mevcut.

Ardından ince kelimesinde in hecesinde bir 4 lük nota bulunurken ce kısmında Ka-ra-man şeklinde ifade edilmiş. Yani Ka-ra kısmı 16 lık man kısmı ise 8 lik olarak çalınmalıdır. Bunu süre olarak şöyle düşünebilirsiniz 16 lık nota içeren ka ve ra heceleri 1 er saniye de çalınıyorsa man hecesinde 2 saniye beklemeniz gerekecektir.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken nota süresini yarısı kadar uzatan işaretlerle birlikte bağlı çalımlar vardır. Legato, bağ işaretinin bulunduğu yerlere bakabilirsiniz.

  • Son olarak da fa sesinde kimi yerlerde değiştirgeç eklenmiş olup natural yerine fa# basılması ifade edilmiştir. Bu notalar geçiş sesleridir bu nedenle parçanın tonunu değiştirmemektedir.

Uzun İnce Bir Yoldayım Gitar Notaları Do Re Mi Şeklinde Nasıl Okunur ?

Uzun ince bir yoldayım gitar tablarının nota şeklinde okunmasını aşağıdan takip edebilirsiniz ;

Do – Re – Re – Do – Si – La – Do – Si – La – La – La – Mi – Re – Mi – Do – Re – Do – Si – La – Do – Si – La – La – La ( Buraya kadar olan kısım 2 kere çalınacak )

Fa – Sol – Sol – Sol – Sol – Fa – Mi – Sol – Fa – Sol – Mi – Re – Fa – Mi – Mi – Re – Mi – Do – Mi – Re – Re – Do – Si – La – Re – Si – Do – Do – Si – Si – La – Do – Si – Si – La – Sol – Si – La – La

Gitar dersi olarak Uzun ince bir yoldayım adlı türküyü aşağıda bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra son olarak da bu parçanın akorlarını sizlere göstermek istiyoruz.

Ardından hem akorları çalabilir hem de çalmış olduğunu akorlar üzerine uzun ince bir yoldayım gitar tablarındaki melodiyi ekleyerek güzel bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

Uzun İnce Bir Yoldayım Gitar Akorları

uzun ince bir yoldayım gitar akorları

Uzun İnce Bir Yoldayım Videolu Anlatım Gitar

Çok kısa sürede eklenecek konu anlatımı içeren videomuz ile hem klasik gitarda hem de elektro gitarda bu türküyü rahatlıkla çalabileceksiniz.

Youtube sayfamıza abone olun, ücretsiz ders içeriklerine ilk siz erişin ve çalışarak kendinizi geliştirin.

Aşağıdaki gitar ile ilgili diğer yazılarımız ilginizi çekebilir ;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu