Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır?

yan-flut-bakimi-nasil-yapilir

Yan flüt bir çok müziksever tarafından bilinen, çokça hem hobi hem de uzmanlık alanlarında ilgi gören, üflemeli bir müzik aletidir. Ses aralığının genişliği ve naif tonlarıyla bir çok kişiyi etkilemeyi başarabilen bu müzik aletini çalmanın tabii ki bir takım zorlukları da mevcut. Üflemeli olmayan müzik aletlerini her kullanımdan sonra temizlemek zorunlu olmasa da yan flütte temizlik işlemi zorunlu olarak görülmektedir.

Yan Flüt Bakımı ve Temizliği

Yan flüt, her pratik sonrası muhakkak ıslak olmayan bir bez yardımıyla temizlenmelidir. Bu işlemin zorunlu tutulması nefesin yan flütün içerisinde nem birikintileri oluşmasını sağlamasından ve bu nem birikintilerinin dikkate alınmadığı zaman yan flüte kalıcı zararlar verebilmesinden kaynaklanmaktadır. Eğer ki sizde bakım işlemini önemsemezseniz yan flüt oksitlenmesi, yan flüt paslanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve yan flüt kararma giderme yollarını araştırmaya başlayabilirsiniz.

Sizde yukarıda belirttiğimiz problemlerle karşı karşıya kalmamak adına bakım işlemlerini düzenli uygulamalısınız. Bu yazımızın sonunda yan flüt temizleme teknikleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve aklınızda oluşan kararan yan flüt nasıl temizlenir?, yan flüt ne ile temizlenir? Gibi soruların detaylı yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Yan Flüt Temizliği Nasıl Yapılır?

* Yan flütünüzü bölümlere ayırın.
Flüt toplam 3 ana bölümün birleşiminden oluşmaktadır. Bu parçaları tuşlara herhangi bir baskı uygulamadan, flütü sağ ve sola doğru hareket ettirerek çekip, bölümlerine ayırın.

* Temizleme çubuğunu kullanıma uygun hale getirin.
Bu çubuk genellikle yan flüt satın aldığınızda kutunun içerisinde bulunmaktadır. Ancak sizde temizlik çubuğu mevcut değilse, sizde çok uygun fiyatlarda bir tane edinebilirsiniz. Bu çubuğun üzerinde bir tane delik bulunmaktadır, bu delikten yan flütün içerisinde zarar vermeyecek bez geçirin.

* Ayrılan parçaların temizliğini yapın.
Temizleme çubuğu ile birbirinden ayrılan bölgelerin temizliğini gerçekleştirin. Temizlik aparatını bu bölümlerin içerisine hafifçe sokarak, yukarı aşağı doğru hareketini sağlayın.

* Dış yüzeyin bakımı için özel bezlerden edinin.
Güzel bir görüntü sağlamak ve dış mekanizmanın zarar görmesini engellemek için toz tutmayan ve iz bırakmayan özel bezlerden satın almanızı ve dış bölgeleri bu bezlerle hafifçe silme işlemi uygulamanızı öneriyoruz. Ayrıca nota boşluğu ve tuşe kapaklarının birbirine nemden dolayı temas etmemesi için özel nem gidermeye yarayan kağıtlardan yararlanabilirsiniz.

* Bakım işleminden sonra flütünüzü kutusuna koyun.
Bakım ve temizlik işlemini tam anlamıyla bitirdiyseniz, bu parçaların toz almaması ve nemli ortamda bulunmaması açısından tekrar kutusuna koymanız oldukça önemlidir.

Ayrıca yan flüt temizliği ve bakımıyla ilgili olarak aşağıda ki videoyu da izleyebilirsiniz 🙂

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89