Söz Konusu Sanat Blog

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yan flüt müziğe ilgisi olan birçok kişi tarafından sevilen bir enstrümandır. Hem solo hem de orkestra eşlikleri ile oldukça popüler olan bu enstrümandan daha çok verim alınabilmesi için düzenli olarak yan flüt bakımı yapılması gerekmektedir.

yan-flüt-bakımı-nasıl-yapılır

Üflemeli enstrümanlardan biri olan yan flütün bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazımızı okumaya mutlaka devam edin.

Bu işlemleri yan flüt için hem temizle hem de bakım olarak ikiye ayırmak daha sağlıklı olacaktır.

Rutin temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Hem performans bakımından yan flütte bir düşüş yaşanmasının önüne geçecek hem de bakım zamanının daha uzun aralıklarla gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Yan flüt kursu ile ilgili bilgi almak için ; https://sozkonususanat.com/yan-flut/


Yan Flüt Temizliği Neden Yapılmalı ?

Yan flüt, her kullanım sonrası muhakkak ıslak olmayan bir bez yardımıyla temizlenmelidir.

yan-flüt-temizliği-neden-yapılır

Bu işlemin yapılma nedeni, üfleme esnasında yan flüt içerisine verilen sıcak hava ve tükürüğün flüt parçaları içerisinde birikmesidir. Dikkat alınmadığı takdirde yan flütte kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Yan flüt temizliği için, flüt çantanızın içinden çıkan bezi kullanabilirsiniz. Flütü parçalara ayırdıktan sonra, her bir kısmı beze sarılı çubuk yardımı ile rahatlıkla saniyeler içerisinde temizleyebilirsiniz.

Eğer ki yan flüt temizliğine gereken önemi vermezseniz yan flüt oksitlenmesi, yan flüt paslanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta oksitlenme sonucu yan flüt kararacağı için kararmış flüt nasıl temizlenir konu başlığımızı incelemeniz gerekebilir.

Enstrümanı uzun süre sıkıntı yaşamadan kullanmak istiyorsanız yan flüt temizliği konusunda oldukça titiz davranmalısınız. Aksi takdirde diğer sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yazımızın geri kalanında bulabileceğiniz konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır ;

– Yan flüt temizliği nasıl yapılır ( Detaylı anlatım )

– Yan flüt kararması nasıl temizlenir ( yan flüt paslanması )

– Yan flütten ses çıkmıyorsa yapılması gerekenler ve flüt güderi değişimi hakkında bilgi


Yan Flüt Temizliği Nasıl Yapılır ?

Aşağıda ” yan flüt nasıl temizlenir ? ” sorusu madde madde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Yazıyı okuduktan sonra en altta yer alan videoyu da izleyerek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

yan-flüt-temizliği

Yan flütünüzü bölümlere ayırın
Flüt toplam 3 ana bölümün birleşiminden oluşmaktadır. Bu parçaları tuşlara herhangi bir baskı uygulamadan, flütü sağ ve sola doğru hareket ettirerek çekip, bölümlerine ayırın.

Temizleme çubuğunu kullanıma uygun hale getirin
Bu çubuk genellikle yan flüt satın aldığınızda kutunun içerisinde bulunmaktadır. Ancak sizde temizlik çubuğu mevcut değilse, sizde çok uygun fiyatlarda bir tane edinebilirsiniz.

Bu çubuğun üzerinde bir tane delik bulunmaktadır, bu delikten yan flütün içerisinde zarar vermeyecek bez geçirin.

Ayrılan parçaların temizliğini yapın
Temizleme çubuğu ile birbirinden ayrılan bölgelerin temizliğini gerçekleştirin. Temizlik elemanını bu bölümlerin içerisine hafifçe sokarak, yukarı aşağı doğru hareketini sağlayın.

Dış yüzeyin bakımı için özel bezlerden edinin
Güzel bir görüntü sağlamak ve dış mekanizmanın zarar görmesini engellemek için toz tutmayan ve iz bırakmayan özel bezlerden satın almanızı ve dış bölgeleri bu bezlerle hafifçe silme işlemi uygulamanızı öneriyoruz. Ayrıca nota boşluğu ve tuşe kapaklarının birbirine nemden dolayı temas etmemesi için özel nem gidermeye yarayan kağıtlardan yararlanabilirsiniz.

Bakım işleminden sonra flütünüzü kutusuna koyun
Bakım ve temizlik işlemini tam anlamıyla bitirdiyseniz, bu parçaların toz almaması ve nemli ortamda bulunmaması açısından tekrar kutusuna koymanız oldukça önemlidir.


Yan Flüt Kararması Nasıl Temizlenir ?

yan-flüt-kararması---yan-flüt-oksitlenmesi

Yan flüt kararması diğer adı ile yan flüt oksitlenmesinin temel nedeni hava ile temastır. Ayrıca yan flüt üzerinde kalan kullanım sonrası nemin de oksitlenmeye etkisi oldukça yüksektir.

Kararmış yan flütü temizlemenin en kolay yollarından biri de kuyumcularda bulunan gümüş parlatma kremleridir. Yan flütün yüzeyini çizmeden rahatlıkla evde uygulayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu işlem geçici bir çözümdür.

Parçalarına ayrılan yan flütü, bir mikro fiber bez üzerine küçük bir damla dökeceğiniz krem ile saniyeler içerisinde pırıl pırıl ilk haline geri çevirebilirsiniz.


Yan Flütten Ses Çıkmıyorsa Ne Yapmalı ?

Kullandığınız yan flütten ses çıkmamasının birkaç nedeni olabilir. Öncelikle flüt çalarken perdelerin tam olarak kapandığından emin olun. Eğer ki perdeler kapanmıyorsa, bu deliklerden hava kaçacağı için temiz bir ses almanız zor olacaktır.

yan-flütten-ses-çıkmıyor

Perdelerin kapanmamasının nedeni güderiler ya da perdeleri birbirine bağlayan yaylar olabilir. Bu tamir işlemini evde yapmanız oldukça zor olacağından yetkili bir müzik evine enstrümanı götürmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Ortalama olarak yan flüt güderi değişimi orta kalite ürünler kullanılarak 250 TL gibi bir ücret ile kullanışlı bir hale gelmektedir. Ancak yay değişimleri gibi genel bakım isteyen durumlarda yan flüt bakım fiyatı güderi tutarı hariç 200 TL – 600 TL arasını bulabilmektedir. üTabi ki de fiyat aralığını belirleyen en önemli etken kullanılan malzemenin kalitesi ve yan flütün sorunlu parçaları mı yoksa tüm parçalarının mı değişeceğine bağlıdır.

Ayrıca yan flüt temizliği ve bakımıyla ilgili olarak aşağıda ki videoyu da izleyebilirsiniz 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu