Söz Konusu Sanat Blog

Yan Flüt Çalmaya Yeni Başlayacaklara

Yan flüt çalmaya yeni başlayacakların dikkatine ! Bu yazı sizleri birçok konuda bilgilendirmek adına öğretmenlerimizin profesyonel görüşleri alınarak hazırlandı.

yan-flüt-çalmaya-yeni-başlayacaklara-tavsiyeler

Peki bu yazıda yan flüt çalmak istiyorum diyen kişileri hangi konu başlıkları bekliyor ? Hemen detaylarına bakalım.

Öncelikle yan flüt çalmaya yeni başlayan birisinin ;

  • Takip etmesi gereken çalışma metodu 
  • Bireysel bir eğitim alınmasının gerekli olup olmadığına
  • Flüt öğrenmek için ” nota bilmek gerekli mi ? “ sorusunun cevabına
  • Yan flüt öğrenmenin ne kadar süre alacağı konusunda
  • Son olarak da yan flüt çalmak için gereken özelliklerin ne olup olmadığı

Sizlere detaylı bir biçimde aktarılacaktır.


Flüt Öğrenmek İçin Takip Edilmesi Gereken Metot

Öncelikle yan flüt çalmaya yeni başladığınız için takip etmeniz gereken bir metot konusunda aklınızda çeşitli sorular olabilir. Bu başlık altında başlangıç aşamasında takip etmeniz gereken bir metodun yanı sıra ne tarz bir çalışma yapmanız gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

flüt-metodu

Herhangi bir metot ile çalışmaya geçmeden önce kesinlikle ton çalışması yapmalısınız. Peki nedir bu ton çalışması ?

Flüt üflemeli bir enstrüman olduğu için sesler doğru bir entonasyon ile elde etmek için bazı çalışmalar yapılmalıdır. Örneğin gitar perdeli bir enstrümandır ve belirlenmiş aralıklarda bulunan yerlere basıldığında elde edilen notanın entonasyonu değişmez.

Diğer bir yandan ise flütte basılacak bir aralık bulunmamaktadır. Sesi doğru bir şekilde elde edebilmek için üfleme tekniğinin iyi bir şekilde oturtulması gerekmektedir. Dudağın gereğinden fazla sıkılması ya da gevşek bırakılması üfleme sırasında notanın frekansını etkileyen bir durumdur.

Bu nedenle yan flüt çalmaya yeni başlayanların dikkat etmesi gereken ilk nokta kesinlikle dudak kaslarının geliştirmek ve doğru entonasyon ile sesleri verebilmektedir. Yani 1 dakika önce üflediniz bir notayı tekrar üflediğinizde aynı ve doğru frekansta verebilmelisiniz. Bu egzersizlere ton çalışması adı verilmektedir.

Son olarak da flüt eğitiminde oldukça popüler olan ve birçok eğitmen tarafından önerilen yan flüt öğrenme kitabı Altes Flüt metodu ile çalışmalara başlayabilirsiniz.


Kendi Kendime Yan Flüt Öğrenebilir Miyim  ?

Yan flüte başlamak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan birisi de kendi kendime çalışarak öğrenebilir miyim olmaktadır. Tabi ki de evde çalışarak bir seviyeye tek başınıza gelmeniz mümkün.

kendi-kendine-yan-flüt-öğrenmek

Bunun için yararlanabileceğiniz onlarca kaliteli flüt sitesi bulunmakta. Buradan flüt çalan kişiler ile konuşabilir, merak ettiklerinizi sorabilir ve bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ancak diğer yandan bir yan flüt kursu ile istediğiniz seviyelere daha kısa sürede geleceksiniz. Bu derslerde size nota okumanın yanı sıra nerede nasıl bir üfleme tekniği kullanılması gerektiğine kadar detaylı bilgiler aktarılmaktadır. Özellikle motor kaslarının gelişmesini gerektiren bir enstrüman ile çalışıldığı göz önüne alınırsa bu alanda profesyonel birisi ile çalışmak daha hızlı ilerlermenizi sağlayacaktır.

Bir enstrüman öğrenmenin ilk aşamasında doğru teknikler ile bu süre kısalacaktır. Yan flüt öğrenmeye başlayanlar açısından ilk aşamada dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında doğru duruş, doğru tutuş ve doğru nefes teknikleri yer almaktadır.


Yan Flüt Öğrenmek İçin Nota Gerekli Mi ?

Flüt öğrenmeye başlayacakların bir diğer merak ettiği konuda nota öğrenmenin gerekli olup olmadığıdır. Bazı müzik kurumlarında sadece basacağınız yerler gösterilerek üstün körü bir şekilde flüt dersi verilmektedir ancak çok sağlıklı bir yaklaşım değildir.

nota-eğitimi

Nedeni ise sadece size öğretilen kalıba bağlı kalmanızdır. Daha sonrasında en basit bir parçayı çalmak isteseniz dahi birine muhtaç olacaksınız ya da bir şekilde bunu kulaktan kendiniz çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Nota eğitimi birçok kişinin korkulu rüyasıdır aslında çünkü ilkokul yıllarında müzik eğitimi adı altında ya başka dersler işlenmektedir ya da müzik eğitimine gereken önem verilmektedir.

Aksine nota öğrenmek ve bir parçayı notası ile çalmak parmak pozisyonu ezberlemekten çok daha kolaydır. Bu süreç biraz alışma ile ilgilidir. Ne kadar çok pratik yapılırsa o kadar rahat bir şekilde kişi notalara hakim olacaktır.

Ayrıca müziğin evrensel oluşu ve kendine ait bir dili de olması, bu alanda uğraşacak kişilerin bilmesi gereken bir durumdur. Sizlere tavsiyemiz derslerde temel nota eğitimi ile başlayan kurumlardan ders almanız olacaktır.

Yan eğitimleri nasıl gerçekleşiyor merak ediyorsanız bu bağlantıdan ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/yan-flut/


Yan Flüt Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

ne-kadar-sürede-yan-flüt-çalabilirim

Yan flüt öğrenmek konusunda ilerleme sürecini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar arasında ; çalışmak için bir flüte sahip olmak, düzenli zaman ayırabilmek, ders sonrasında ve diğer zamanlarda etütler yapabilmek gelmektedir.

Tabi ki bir de neler yapmak neler çalmak istediğiniz önemli. Örneğin basit melodiler mi çalmak istiyorsunuz ya da klasik eserle mi çalmak istiyorsunuz ?

Yukarıda saydığımız maddeler yan flüt öğrenme süresini ciddi ölçüde etkilemektedir. Ortalama olarak düzenli çalışan bir öğrenci 6 ay gibi bir sürede güzel seviyeye gelmektedir ancak yine de yeterli bir zaman değildir. Unutmayın ki bu iş için insanlar ömrünü adamaktadır. Hobi olarak ilgilenseniz dahi öğrenmenin sonunun olmadığı bilinci ile çalışmalı ve her zaman kendinizi daha da geliştirmek için çalışmalısınız.


Yan Flüt Çalmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir ?

Yan flüt çalmak için gereken özelliklerin belirgin bir listesi malesef ki mevcut değildir. Bunu yan flüt çalmak için gereken özelliklerden ziyade bir enstrümanı öğrenmek için neler yapmalı şeklinde düşünmek daha sağlıklı olacaktır.

Eğer yan flüt çalmak istiyorsanız ;

  • Düzenli vakit ayırmalısınız
  • Amacınız sadece parça çalmak olmamalı. Aynı zamanda işin teorik kısmı ile de ilgilenmelisiniz.
  • Çalışmalarınızı daha hızlı gelişmek adına kesinlikle metronom yardımı ile yapmalısınız.
  • Emeklemeden koşamazsınız ! Bu nedenle ilk amacınız hızlı çalmak değil temiz çalmak olmalıdır. Kesinlikle ton çalışmalarına ağırlık vermelisiniz.
  • Diş ve dudak yapısı yan flüt çalma aşamasında bazen sorun çıkarabilmektedir. Özellikle diş teli yan flüt üfleme açısından kısmen zorluk çıkarmaktadır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için kesinlikle ücretsiz deneme dersine katılarak öğretmenden bilgi almalısınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu