Söz Konusu Sanat Blog

Yan Flüt Nasıl Tutulur?

Yan Flüt Çalarken Tutuş ve Duruş Pozisyonu

Yan flüt genellikle üfleme tekniklerinin ön planda olduğu bir enstrümandır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki bir enstrümanı çalmak tamamen tek bir tekniğin oturmasıyla oluşan bir durum değildir. Her enstrümanda olduğu gibi yan flüt çalmaya başlarken de başlangıç seviyesinde gösterilen egzersizler ve verilen bilgiler son derece önemlidir. Başlangıç seviyesinde üstünde durulmayan ve kaçırılan her bir egzersiz veya bilgi, ileri seviyeler için oldukça tehdit oluşturmaktadır. Yan flüt kursuna, yan flüt eğitimine başlayacak olanların mutlaka dikkatli bir şekilde uygulaması gereken bilgileri, yan flüt kursu izmir çevresindeki hocalarımız tarafından yazılmış yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık.

Yan flüt eğitimi ilk olarak yan flüt tutuşu ve yan flüt tutarken duruşunuzu konu alan egzersizler ve bilgiler ile başlar. Basit ve önemsiz gibi bir konu olarak görülse de aslında oldukça önemli bir konudur.

Yan flüt tutuşu ve duruşunuz olması gerektiği gibi olmazsa ne olur?

Öncelikle neden bu konunun bu kadar önemli olduğu bilmek gerekir. Eğer tutuşunuz ve duruşunuz olması gerektiği gibi olmazsa bir çok tekniği yapabilmeniz imkansız hal alır. Örneğin doğru üfleyiş pozisyonunuzu oturtmanız için öncelikle tutuşunuz ve duruşunuz düzgün olmalıdır. Doğru bir tutuş ve duruş olmadan üfleme tekniği doğru oturtmak mümkün olmayacaktır.

Ayrıca başlangıç seviyesinde ki bu konu atlanıldığı ve yapılmadığı takdirde ileri ki seviyeler enstrümanı çalmak sizin için tam bir çile haline gelecektir. Öyle ki bu durum sizi yan flütten soğutarak enstrümanı bırakma durumuna dahi getirebilir.

Yan Flüt çalarken duruşumuz nasıl olmalıdır?

Öncelikle vücudunuzun hiçbir bölgesinde kasılmaya sebep vermeyecek şekilde durmalısınız. Eğer ayakta çalıyorsanız bacaklarınız omuz genişliğinde olmalıdır. Eğer oturarak çalıyor iseniz oturduğunuz sandalyenin en ucuna oturarak dik bir duruş yakalamalısınız. Üflerken vücut kesinlikle kambur durmamalıdır. Kollarınız kesinlikle serbest ve yere paralel bir şekilde fazla kasılmadan durmalıdır.

Yan Flüt tutuşunuz nasıl olmalıdır?

Yan flüt çalarken sol elimiz yukarıda, sağ elimiz aşağıda olacak şekilde tutuyoruz. Yan flüt çalarken işareti, orta, yüzük ve serçe parmakları ön planda gibi gözükse de aslında baş parmakların rolü oldukça büyüktür. Yan flüt üzerinde baş parmaklar dengeyi sağlamaktadır. Bu sayede diğer parmaklarınız perdelere basabilir duruma gelecektir. Yüzünüz, sol dirseğiniz dönük olacak şekilde durmalıdır ve sol eliniz yüzünüze, sağ elinize göre daha yakın durmalıdır. Perdelere basarken düzgün bir basış sağlamak için parmaklarınızın kasılmadan ve fazla bükük olmadan perdelere parmaklarınızın en uç kısmıyla basabilecek şekilde durmalıdır.

İzmir’de yan flüt dersi için yan flüt kursu izmir sayfamızı ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yan flüt kursu izmir tarafından hazırlanmış ” Yan Flüt Nasıl Üflenir ”  yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu