Söz Konusu Sanat Blog

Yan Flüt Nasıl Üflenir?

Yan Flüt Üfleme Tekniği ve Üflerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üflemeli enstrumanlar ailesine üye olan yan flütün kendine özel bir çalım ve üfleme tekniği bulunmaktadır. Yan flüt çalımında doğru üflemek sesin kalitesini ve doğruluğu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Diğer üflemeli enstrumanlarla yan flüt arasındaki en önemli fark  yan flütün diğerleri gibi doğrudan deliğe üflenerek çalınmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca nefesin doğru şekilde deliğe ulaşabilmesi için ağızlık ve ağız arasındaki mesafenin iyi ayarlanması gerekmektedir.
yan flüt nasıl üflenir
Yan flüt çalımında karın kaslarının sıkı bir şekilde olması ancak kafanın ve bedenin geri kalan kısmının rahat bir pozisyonda bulunması gerekir. Karın kaslarının sıkı olmasının gerekliliği, üflerken doğru sesin basınçlı bir havayla oluşmasından kaynaklanmaktadır. Karın kaslarının sıkılığıyla birlikte üflenen hava daha kontrollü bir biçimde dışarı verilebilir.

Flüt tutuşunda flütün yere paralel bir şekilde bakması ve baş kısmının dik durması gerekir. Bu şekilde üflemeniz hem daha rahat bir hale gelir hem de çıkan sesin kalite büyük oranda güzelleşir. Yan flüt çalarken ağızlığın ilk kısmı alt dudağa yerleştirilmelidir. Flüt üzerinde bulunan üfleme deliğini dudaklarda meydana gelen yuvarlak deliğin karşısına getirmeniz ve kesinlikle üfleme deliğini kapatmamanız gerekmektedir. Yan flüt üflerken dudaklar az bir gerginlikte bulunmalı ve ağız içerisinde dişler birbirine temas etmemelidir.

Yukarıda belirtilen bilgilerin uygulanması için belirli bir zaman geçmesi gerekir. İlk üflemenizde tam doğru ve net bir ses yakalayamayabilirsiniz. Ancak tatmin edici, güzel bir sesin uzun provalarla meydana geldiğini unutmamalı ve sürekli pratik yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu