Söz Konusu Sanat Blog

Yeni Başlayanlar İçin Basit Keman Parçaları

Basit keman parçaları ile bol bol pratik yaparak kendini teknik anlamda geliştirebilirsin. Kolay keman parçalarını öğreneceğin bu yazıda bir çok parçanın notası da bulunuyor.

Ezgisini bildiğin, kulağında yer etmiş kolay keman parçalarını hemen çıkarabilirsin.

Nota bilgini bir üst seviyeye çıkarmak, yay tekniğini daha iyi kavramak adına basit keman parçalarını çalışarak başarabilirsin.

Keman parçalarını çalmak oldukça heyecan verici bir süreçtir. Artık yay çekme ve parmak etütlerinden sonra sonunda güzel melodiler oluşturacağınız zamana geçişin ilk adımıdır.

Bu süreçte de hevesinizi kırmamak adına yapabileceğiniz, kısa sürede öğrenebileceğiniz kolay keman parçaları ile ilerlemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Sol üst tarafta kemanla çalınabilecek şarkılara ait kemanla çalınan şarkılar listesi kısayolunu görebilirsiniz. Oradan istediğiniz parçanın üzerine dokunarak vakit kaybetmeden ilgili yere ulaşabilirsiniz.

Keman notalarını öğrenmek, bunları melodisi güzel çalımı ise bir o kadar basit parçalarla desteklemek sizlerin de kemana olan ilgisini daha da arttıracaktır.

En güzel keman şarkılarını bulabileceğiniz bu yazı aynı zamanda en popüler basit keman şarkılarını da içeriyor.

Samanyolu keman notaları, yıldızların altında keman notaları, Titanik keman notaları ve daha niceleri sizi bekliyor.

Eğer keman çalmaya yeni başladıysanız hemen parça çalarak çabuk sonuç almak istemeniz gayet normal bir durumdur. Bu yazımızda çeşitli keman ile çalınan şarkı ve notaları sizlerle paylaşacağız.

yeni-başlayanlar-için-kolay-keman-parçaları

Yeni başlayanlar için keman parçaları yazımızda başlangıç seviyesinde çalınabilecek en kolay 5 parçayı sizlerle paylaşacağız. Ayrıca yazımızın sonunda bu parçaların nasıl çalındığına ait birer video da bulacaksınız. Böylelikle çalışmalarınızın doğruluğunu dinleyerek de inceleyebileceksiniz.

Öncelikle keman nota yerlerini daha rahat kavramak ve parçaları daha kolay çalabilmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/kemanda-nota-nasil-basilir/

Notaları porte üzerinde okurken karıştırıyorsanız keman ile çalınan basit parçalara geçmeden önce mutlaka bu yazımıza göz atmalısınız ; https://sozkonususanat.com/notalar-nasil-okunur/


Kemanda Çalınabilecek Şarkıların Notaları

Kolay yoldan keman öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki parçaları bolca çalışabilirsiniz. Bir yandan çalması zevkli diğer yandan güzel bir parmak egzersizi olan bu 5 parça aşağıda verilmiştir ;

 • Yıldızların altında
 • Hatırla sevgili
 • Samanyolu
 • Artık sevmeyeceğim
 • Titanik

Bu parçaları olabildiğince yavaş bir şekilde çalışmaya ve sesleri doğru bastığınıza mutlaka emin olun. Unutmayın ki zorlu bir yolculuğun ilk adımlarını atıyorsunuz. Bu nedenle temeli ne kadar sağlam tutarsanız yeni başlayanlara keman parçalarını değil istediğiniz seviyedeki parçaları rahatça çalabilirsiniz.


Kemanla Çalınan Kolay Türkçe Parçalar

Keman çalınan kolay Türkçe parçaları düzenli çalışarak birkaç hafta içerisinde bitirebilir ve kendinize güzel bir repertuar oluşturabilirsiniz.

Bu parçalar genellikle la ve re tellerinde olup hem yay hareketini daha iyi kavramınızı sağlayacak hem de parmak kaslarınızın gelişimine katkıda bulunacaktır.

 • Emel Sayın – Duydum ki unutmuşsun
 • İsmail Hakkı bey – Fikrimin ince gülü
 • Barış Manço – Anlıyorsun değil mi
 • Engin Noyan – Hatırla sevgili
 • Farid Farjad – Golha
 • Barış Manço – Kol düğmeleri
 • Zeki Müren – Elbet bir gün kavuşacağız
 • Zülfü Livaneli – Yiğidim aslanım burada yatıyor
 • Nilüfer – Böyle ayrılık olmaz
 • Ezginin Günlüğü – Sigaranın dumanı

Kemanla Çalınan Kolay Yabancı Şarkılar

Keman ile çalınan şarkılarda yabancıları da es geçmek olmaz. En popüler, başlangıç keman parçaları arasında yer alan bu şarkıları da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

En güzel kemanla çalınan yabancı şarkılar listesi de aşağıda verilmiştir ;

 • Eric Segalin – Love story
 • Morandi – Kalinka
 • Frank Sinatra – My way
 • Mozart – 40. senfoni
 • John Williams – Hedwig’s theme
 • Emma Parker – Fly me to the moon

Yıldızların Altında Keman Notaları

Keman ile çalınan kolay şarkılardan ilki Yıldızların Altında’dır. Aşağıda notaları gösterilen parça için aynı zamanda bazı dipnotlar düşülmüştür. Dikkate alarak çalışmalarınıza başlayınız.

yıldızların-altında


Hatırla Sevgili Keman Notaları

Kemanla çalınabilecek basit parçalardan bir diğeri de Hatırla Sevgili adlı parçadır. Parça la ve mi telinde çalınan basit keman parçalarındandır.

hatırla-sevgili-keman-notaları


Saman Yolu Keman Notaları

Samanyolu adlı parçayı bilmeyenimiz yoktur herhalde. Yine kemana yeni başlayanlar için oldukça kolay keman parçaları ve popüler olan bu parçayı çok kısa bir sürede çalacak duruma gelebilirsiniz.

samanyolu-keman-notaları

 


Artık Sevmeyeceğim Keman Notaları

Bir diğer popüler şarkı ise Artık Sevmeyeceğim adlı parçadır. Muayyerkürdi makamında olan parçanın bestekarı Suat Saygın’dır. Çıktığı zamanlar müzik piyasasına bomba gibi düşen bu parçanın kolay keman notaları aşağıdadır.

artık-sevmeyeceğim-keman-notası


Titanik Keman Notaları

Bir dönemin en popüler filmleri arasında yer alan ve onun efsanevi müziği. Birçok müzisyen tarafından hem orkestra hem de bireysel sahne performansında yıllar boyunca çalınmış bir parça. Sizler için aşağıda kolaylaştırılmış versiyonu bulunmaktadır. Hemen kemanı kapıp bu parçaya çalışmalısın.

En eğlenceli, en çok çalınmak istenen yabancı kolay keman parçalarından biri sizlerle.

titanik-keman-notaları

Kemanda çalınabilecek en basit 5 parçayı sizlerle bu yazımızda aktardık. Aklınıza takılan sorular için sağ alt köşede bulunan konuşma panelini kullanarak bize her zaman ulaşabilirsiniz.

İzmir’in en nitelikli keman kursu sayfasını ziyaret etmek için bağlantıyı kullanabilirsiniz.


Kolay İrlanda Keman Şarkıları

bile-em-cabbage-down-keman-notası


cripple-creek-keman-notası


old-joe-clark-keman-notası


arkansas-traveler-keman-notası


swallowtail-jig-keman-notası


Çocuklar İçin Kolay Keman Şarkıları

twinkle-twinkle-little-stars-keman-notası


maryy-had-a-little-lamb-keman-notası


hot-cross-buns-keman-notası


go-tell-aunt-rhody-keman-notası


Frère-Jacques-keman-notası


old-macdonald-had-a-farm-keman-notası


 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu